فدراسیون كشتی همگام با سایر فدراسیون‌ها برنامه‌های خود را برای حضور قدرتمند در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجوچین اعلام كرد:

در ارائه این برنامه نكاتی وجود دارد كه پرداختن به آن ممكن است راهكارهای تازه‌ای را پیش‌روی كشتی ما قرار دهد.

مسلما همه علاقه‌مندان با پیشینه كشتی به عنوان ورزش اول كشور آشنا هستند. روزگاری كشتی با فتح سكوهای نخست قاره و بازی‌های آسیایی، هدفش رسیدن به قهرمانی جهان و المپیك بود و كار به جایی رسیده بود كه خطه آسیا مختص جوانان و تیم‌های امید شده بود. دست‌اندركاران كشتی نوید پایان دادن به سلطه روس‌ها می‌دانند تا ایران با شایستگی قدرت اول و بلامنازع جهان باشد. این باور دو سال قبل با كسب مقام نایب قهرمانی جهان در ۲۰۰۶ تقویت شد و بارها از سوی مسئولین تیم ملی مطرح گردید.

اما اكنون كار به جایی رسیده كه رئیس فدراسیون در مورد طلاهای كشتی آزاد در بازی‌های گوانگجو با تردید اعلام می‌كند:

تلاش می‌كنیم ۴ مدال طلا در آزاد و ۴ طلا در كشتی فرنگی به دست آوریم و قهرمانی در بازی‌های كشورهای اسلامی با ۱۴ مدل طلا را موفقیت مهمی برای كشتی محسوب می‌نمایند. در شرایطی كه كشورهای اسلامی پیشینه‌ای در این رشته ندارند كه ما به كسب مدال از آن به خود ببالیم!

بدون شك برای كشتی ما با آن سابقه درخشان در جهان و المپیك، دلخوش كردن به این آمار و ارقام اشتباه و حاكی از این است كه هنوز برای اعتلای دوباره، عزم‌ها جزم نشده است.

آیا واقعیت‌های كنونی كشتی ما همانی است كه نایب رئیس فدارسیون كشتی و مدیرفنی اظهار نموده، چند سالی است كه قدرت گذشته خود را از دست داده‌ایم و كفگیر به ته دیگ خورده است. محمدعلی صنعتكاران با اشاره به بضاعت اندك و فقر پشتوانه سازی در كشتی گفته، چنته كشتی ما بسیار خالی شده و ۷ یا ۸ سال كار می‌برد تا به شرایط خوب و مناسب برسیم.باید نگاه مسئولان به كشتی با واقعیت‌ها مطابقت داشته باشد و این هشدار كه با كنار رفتن ستاره‌های كشتی، بیشه ایران از شیران و قهرمانان خالی شده را جدی بگیرند تا با وقوف كامل به اهمیت موضوع، مقدمات ایجاد تحول اساسی و بنیانی را در كشتی فراهم نمایند. كشتی آزاد در بازی‌های آسیایی دوحه قطر صاحب ۴ مدال طلا شد اما با برنامه‌ریزی غلط تمامی مدال‌آوران در المپیك چین حذف شدند، اكنون اگر بخواهیم خوشبینانه مدعی حركت رو به جلو باشیم و چشم بر روی واقعیت‌ها ببندیم باز هم در المپیك ۲۰۱۲ لندن همچون پكن شاهد ناكامی خواهیم بود.

اكنون كه نفر دوم فدراسیون معتقد است كفگیر به ته دیگ خورده و پشتوانه نداریم، باید از او بخواهیم طرحی نو در اندازد تا بار دیگر كشتی در جاده موفقیت قرار گیرد.