وزیر نیرو گفت : با اجرای طرح تحول اقتصادی یارانه های بخش آب و برق به صورت تدریجی و در یك دوره سه ساله هدفمند می شوند.

مهندس « سیدپرویز فتاح » تصریح كرد : چنانچه طرح تحول افتصادی با حدود ارایه شده از سوی دولت در مجلس تصویب شود مشكل چندانی در بخش آب و برق ایجاد نخواهد شد.

فتاح با بیان آنكه در لایحه ارایه شده از سوی دولت موضوع آب و برق با صراحت و در چند بند مورد توجه قرار گرفته است این امر را بیانگر عزم دولت برای اصلاح وضعیت موجود دانست و افزود : با تصویب طرح تحول اقتصادی چندین هدف مهم در بخش آب و برق تحقق خواهد یافت .

وزیر نیرو جلوگیری از مصرف بی رویه و بدون كنترل افزایش تولید متناسب با رشد مصرف و بهبود وضعیت مالی وزارت نیرو برای اصلاح شبكه های موجود و جلوگیری از هدر رفت آب و برق را ازجمله اهداف پیش بینی شده در طرح تحول اقتصادی برشمرد و اظهار داشت : لایحه دولت به گونه ای است كه یارانه های بخش آب و برق ظرف مدت سه سال از زمان اجرای طرح تحول اقتصادی هدفمند خواهند شد.

به گفته فتاح وزارت نیرو در این خصوص چندین گزینه اجرایی را تدوین و پیشنهاد كرده است تا در صورت تصویب طرح تحول اقتصادی اهداف پیش بینی شده در بخش آب و برق تحقق یابد.

وزیر نیرو یكی از مشكلات كنونی این وزارتخانه را تثبیت قیمت های آب و برق از سال ۸۳ تا كنون عنوان كرد و گفت : وزارت نیرو در سال های اخیر با جدیت به دنبال اصلاح تعرفه های آب و برق بوده است . زیرا رشد بی رویه مصرف و بیش از میزان پیش بینی دولت پاسخگویی به این نیاز فزاینده را دشوار ساخته است . ضمن آنكه ارزان بودن انرژی و نرخ تعرفه های آب و برق موجب افزایش مصرف اتلاف و اسراف در این ۲ عرصه مهم و زیربنایی می شود .

فتاح تصریح كرد : در چند سال اخیر كه كم و بیش با رشد تورم مواجه بوده ایم این عرصه صنعت آب و برق بوده كه باید همه ملزومات را با قیمت آزاد خریداری و با تعرفه تكلیفی مجلس و دولت عرضه می كرده است و این امر توانمندی مالی شركت های توزیع برق و شركت های آب و فاضلاب شهری و روستایی را به شدت كاهش داده است .

وی در ادامه گفت وگو با ایرنا افزود : تلاش هایی كه وزارت نیرو در چند سال اخیر برای افزایش تعرفه انجام داده بنا به دلایلی ناموفق مانده است . اما هم اكنون با ارایه طرح تحول اقتصادی و هدفمند كردن یارانه ها فرصتی پیش آمده تا مشكلات صنعت آب و برق با دولت و مجلس در میان گذاشته شود.