هفته طراحی گرافیک ایران در سه بخش نمایشگاه، پژوهش و مسابقه از سوم تا هفتم اردیبهشت‌ماه سال آینده در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

امرالله فرهادی دبیر هفته گرافیک ایران در این باره به خبرنگار مهر گفت: یازدهمین جشن تاسیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران همزمان با فرارسیدن روز وهفته گرافیک از سوم تا هفتم اردیبهشت ۸۸ برگزار می‌شود. این هفته در سه بخش نمایشگاه، پژوهش و مسابقه خواهد بود که سوم اردیبهشت در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود.

وی افزود: در بخش نمایشگاهی و پژوهشی سه مبحث مد نظر قرار گرفته است. در اولین مبحث پروژه معرفی تابلو‌های راهنمایی مسیر شهر تهران با قلم ترافیک به نمایش درخواهد آمد. آثار این بخش سال ۱۳۵۹ توسط شهرداری تهران سفارش داده شده و محمدرضا بقاپور این آثار را طراحی کرده است.

فرهادی ادامه داد: پروژه دوم به طراحی هویت بصری شهری اختصاص دارد که معرفی و نمایش طرح‌های بصری و کاربردی چند شهر منتخب جهان است. در سومین بخش نیز طراحی گرافیک و معضلات شهری و اجتماعی مد نظر قرار گرفته که در این بخش نمونه‌هایی از طرح‌ها و پیشنهادهای طراحان گرافیک جهان به نمایش درخواهد آمد.

روزهای چهارم تا ششم اردیبهشت نشست‌های پژوهشی کارکردهای طراحی گرافیگ در جامعه شهری با سخنرانی اساتید گرافیک ایران برگزار خواهد شد. بخش مسابقه هفته گرافیک که بخش جنبی برنامه‌های این هفته است در دو بخش موضوعی و ویژه برگزار می‌شود.

در بخش موضوعی طراحان ایده‌های خود را با موضوع زباله شهری ارائه خواهند داد. کاهش تولید زباله، تفکیک زباله خشک و تر در مبدأ و بیرون گذاشتن زباله‌ها از منازل ساعت ۹ شب سه موضوعی است که هنرمندان می‌توانند ایده‌ها و راه حل‌های خود را در قالب پوستر، بیلبورد، آگهی مطبوعاتی، گرافیک متحرک، تیزر تلویزیونی و بدنه مخزن‌های زباله مکانیزه ارائه دهند.

دبیر هفته گرافیک ایران در پایان گفت: در بخش ویژه نیز بخش از آثار دیده نشده موزه گرافیک ایران با عنوان گنجینه بی‌مکان به نمایش درخواهد آمد. فراخوان هفته طراحی گرافیک ایران هفته آینده آماده و منتشر می‌شود.