دیدارهای نیمه نهایی و فینال لیگ برتر کشتی آزاد امروز به میزبانی شهر ساری برگزار می شود که در این دیدارها گراد تهران تیم اول گروه A به مصاف راه آهن خراسان می رود.

اما دیگر دیدار نیمه نهایی بین دو تیم مازندرانی گاز و صدرای زیرآب برگزار می شود.

در رقابتهای امروز ابتدا رقابتهای نیمه نهایی برگزار خواهد شد تا پس از مشخص شدن چهره تیمهای فینالیست دیدارهای رده بندی و نهایی، بعدازظهر تکلیف قهرمان این دوره از مسابقات مشخص شود.

در یکی از دیدارهای مهیج و دیدنی امروز صبح دو تیم گراد تهران و راه آهن خراسان برابر هم صف آرایی می کنند.

در کشتی های مهم جدال دو تیم گراد و راه آهن، در ۵۵ کیلو دلشاد منصوراف از گراد مقابل محمد سلطانی قرار می گیرد که البته با توجه به درخشش مهرداد حدادی در کشتی هفته گذشته، مقابل سهراب آتالای ترک در همدان شاید این کشتی گیر جانشین سلطانی در این دیدار شود.

راه آهن در ۶۰ و ۶۶ کیلو فدروشین و دودایف را به میدان می فرستد که به ترتیب برابر مصطفی آخوندی و نصرا... فدایی قرار می گیرند و چنانچه این دوکشتی گیر صاحب عنوان راه آهن همانی باشند که از آنها انتظار می رود پیروزی در این دو وزن برای راه آهنی ها محتمل تر به نظر می رسد.

اما، رقابت در وزنهای ۷۴ و ۸۴ کیلو بسیار حساس است . در ۷۴ کیلو، فینال مسابقات کشوری بین صادق گودرزی از گراد و جعفر قاسمی تکرار می شود. در ۸۴ کیلو نیز اسماعیل نجاتیان از راه آهن با جمال میرزایی نبردی حساس خواهد داشت.

همچنین در ۹۶ و ۱۲۰ کیلوگرم گراد به دو مهره المپیکی خود یعنی سعید ابراهیمی و فردین معصومی اتکا دارد که باید برابر اباذر اسلامی و ناصر دلیر معین قرار گیرند که در این دو وزن کفه ترازو به سمت گرادی ها چربش دارد و می تواند برگ برنده آنها در مقابل راه آهنی ها باشد.

در دیدار کاملاً مازندرانی مرحله نیمه نهایی لیگ برتر کشتی آزاد، گاز مازندران با توجه به اینکه استخوان بندی این تیم را کشتی گیران مازندرانی تشکیل می دهند و کشتی گرفتن برای هر کشتی گیری آن هم در ساری مقابل کشتی گیران این شهر کار بسیار دشواری است به باور خیلی از کارشناسان از شانس بالایی برای کسب عنوان قهرمانی برخوردار است.

در وزن ۵۵ کیلوگرم، عباس دباغی تنها ملی پوش المپیکی صدرا برابر جمال اوتار سلطان اف قهرمان سابق جوانان جهان و برنده مدال طلای اروپا در سال ۲۰۰۸ قرار می گیرد. این دو چندی پیش در جام زسکا برابر هم قرار گرفتند که کشتی گیر روسی در دو تایم با نتایج مشابه دو بر یک پیروز شد و این مسابقه برای دباغی جنبه انتقامی دارد.

در ۶۰ کیلو مراد محمدی تنها مدال آور کشتی ایران در المپیک برابر عباس گلی از صدرا قرار می گیرد که البته گلی نیز در طول لیگ عملکرد خوبی داشته و چشم به اشتباههای احتمالی قهرمان جهان در سال ۲۰۰۶ دارد.

در ۶۶ کیلو، مسعود واحدی از گاز با سعید داداش پور کشتی می گیرد و در ۷۴ کیلو اصغر بذری حریف جوان از صدرا به نام مرتضی رحمت زاده را پیش رو دارد. در ۸۴ کیلو به نظر نمی رسد رضا یزدانی با توجه به عملکرد نه چندان خوب وادیم لالی اف در مسابقات گذشته اش کار سختی مقابل این کشتی گیر داشته باشد.

در ۹۶ کیلو، دومین کشتی گیر گاز یعنی «تیموراز تی گیف» قزاق با جعفر شمس کشتی می گیرد، همچنین در ۱۲۰ کیلو دیوید موسل بز، مسن ترین کشتی گیر لیگ برتر ایران هادی پورعلیجان یا اشکان ازلی فر را پیش رو خواهد داشت که البته شانس پورعلیجان برای قرار گرفتن در ترکیب گاز بیشتر از ازلی فر است.

با این اوصاف و با توجه به شرایطی که چهار تیم حاضر در این مرحله لیگ دارند به نظر می رسد شانس دو تیم گراد و گاز برای رسیدن به فینال بیشتر از حریفانشان باشد. با وجود این بایستی منتظر جدالی جذاب و نفس گیر در فینال این دوره از رقابتهای لیگ بود در این بین البته باید دید آیا گازیها که نماینده پرامید مازندرانی ها در لیگ امسال بودند می توانند استان کشتی خیز مازندران را به اولین قهرمانی مسابقات لیگ برسانند یا اینکه باز هم بایستی نظاره گر افتخار آفرینی دیگران آن هم در خانه خود باشند.

چنانچه دوتیم گاز و گراد به فینال برسند راه آهن و صدرا نیز برگزار کننده دیدار رده بندی خواهند بود که اگراین اتفاق بیفتد راه آهنی ها همچنان رده سومی لیگ را می توانند از آن خود داشته باشند تا برای چندمین بار در طول برگزاری لیگ سکوی سومی لیگ برای راه آهن سند بخورد !

هاشم رسایی فر