با آغاز تمرینات تیم ملی كشتی آزاد اولین گام برای حضور موفق در جام جهانی ۲۰۰۹ بعد از ماهها وقفه برداشته شد.

با حضور مربیان تیم ملی در سالن توفیق جهانبخت مجموعه شهید شیرودی تمرینات برخی از كشتی‌گیران مطرح تیم ملی زیرنظر غلامرضا محمدی، محسن كاوه و ابراهیم مهربان از ابتدای هفته جاری آغاز شده است.

این در حالی است كه كمتر از یك ماه دیگر تا پیكارهای جام جهانی كه در تهران برگزار می‌شود فرصت باقی است و فدراسیون فرصتهای بسیاری را برای آماده‌سازی تیم ملی از دست داده است. علی‌رغم برپایی لیگ برتر باشگاههای كشور آن چنان كه شایسته بود مربیان از نحوه برگزاری و در اختیار داشتن كشتی‌گیران رضایت كامل نداشته و همین امر منجر شد كه در آستانه مرحله نیمه نهایی لیگ كه دیروز مرحله مقدماتی آن به پایان رسید و چهره چهار تیم برتر مشخص شد آن دسته از كشتی‌گیرانی كه در لیگ خودی نشان داده بودند یك روز در میان در سالن گرد هم آیند تا قبل از اردوی رسمی توانایی‌های خود را در معرض كادر فنی قرار دهند. در این رابطه سر مربی تیم ملی عنوان كرد فرصتی برای انجام دیدارهای انتخابی وجود ندارد و اغلب كشتی‌گیران خسته از دیدارهای لیگ به اردو خواهند آمد و مجالی نیست تا بار دیگر كشتی‌گیران برای عضویت در تیم ملی به مصاف هم روند.

البته تاكنون چنین شیوه‌ای برای گزینش نخبگان سابقه نداشته و سرمربی تیم ملی هم عنوان نموده كه با توجه به ناهماهنگی در برنامه‌ریزی به اجبار این تصمیم اتخاذ شده است.

به هر حال اسفند ماه تهران میزبان ۶ تیم برتر جهان است حریفان ما نظیر روسیه اعضای تیم خود را از جام یاریگین كه ما غایب اصلی آن بودیم انتخاب كرده است. همه تیم‌ها بواسطه پایان رقابت‌های المپیك به كلی به خانه تكانی دست خواهند زد و اولین میدان رسمی فیلا كه جام جهانی ۲۰۰۹ تهران است شاهد چهره ‌های جدید و جوان خواهد بود.

اما تیم ایران نتوانست بعد از المپیك جوانان خود را به درستی محك بزند و رقابت‌های لیگ هم انتظارات را برآورده نساخته؟! شاهد این مدعا جذب بسیاری از كشتی‌گیران خارجی در تركیب چهار تیم برتر لیگ است كه تا هفته گذشته برخی تیم‌ها علی‌رغم پایان مدت قراردادها با تمدید آن تلاش كردند تا بتوانند در مراحل نیمه نهایی و نهایی تركیب خود را تقویت نمایند.

اگر كشتی‌گیران داخلی از انگیزه و توان خوبی برخوردار بودند هیچگاه سرپرستان باشگاهها مبادرت به جذب قهرمانان جام یاریگین نمی‌كردند.

البته یادآوری این نكات برای كاهش انگیزه و توان روحی تیم ملی نیست، بلكه از این بابت قابل تامل است كه همه تیم‌های مدعی جهان از جمله روسیه، اوكراین ، گرجستان و حتی آمریكا با حضور در تورنمنت‌های معتبر به ارزیابی توان موجودیت خود پرداختند و ما تنها نظاره‌گر بوده‌ایم.

به هرحال امیدواریم در فرصت باقی مانده تدابیر كادر فنی كارساز شود و با درخشش كشتی‌گیران كشورمان شایستگی ایران در آوردگاه جام جهانی بار دیگر اثبات شود.