در آخرین هفته از مرحله مقدماتی رقابت‌های ششمین دوره لیگ برتر كشتی آزاد بزرگداشت شهیدان پورزند، اوج هیجان و التهاب در سالن ورزشی مرحوم صفری زیر آب حاكم خواهد بود؛ جایی كه سرنوشت تیم نفت تهران پرافتخارترین تیم ۵ دوره قبل و مدافع عنوان قهرمانی در مسابقه حساس گراد و صدرای زیر آب در دست شاگردان مجید خدایی و محمدحسین دباغی روشن و مشخص خواهد شد.

عملكرد ضعیف تیم نفت طی ۸ مسابقه دوره مقدماتی و ثبت ۳ شكست شرایط صعود مدافع عنوان قهرمانی را به مرحله نیمه نهایی و فینال، سخت و دشوار كرد. تیم نفت در شرایطی كه امروز در صحنه رقابت‌ها غایب است و اختیاری در سرنوشت خود ندارد، باید تا پایان مسابقه ۲ تیم صدرا و گراد در استرس و التهاب، مبارزه كشتی‌گیران را دنبال كند تا با معرفی تیم پیروز این مسابقه، تكلیف خود را بفهمد.

گرچه محمد طلایی، سرمربی تیم نفت چشم امید به پیروزی تیم گراد دارد تا در رقابتی پایاپای با تیم صدرا و به لطف امتیازات فنی جواز صعود به مرحله پایانی را دریافت كند، اما تیم گراد با توجه به ۷ پیروزی پی در پی دغدغه‌ای برای راهیابی به مرحله پایانی ندارد و مسابقه با صدرا برای مجید خدایی و شاگردانش تاثیر ندارد و حكم یك مسابقه تشریفاتی را دارد. این احتمال وجود دارد كه در آستانه مسابقه‌های حساس هفته آینده، كشتی‌گیران ذخیره و درجه دومی در تركیب صدرنشین گروهA در مصاف با تیم صدرای زیرآب قرار بگیرند؛ تغییرات و جابه‌جایی‌هایی كه موجب نگرانی و دلواپسی تیم نفت خواهد شد و در نقطه مقابل، بارقه‌های امید را برای پیروزی و صعود تیم صدرا زنده خواهد كرد.

به هر صورت حتی اگر مجید خدایی از تمامی نفرات شاخص خود در این مسابقه بهره نگیرد، باز هم در چند وزن بویژه اوزان ۵۵ و ۱۲۰ كیلو رویارویی كشتی‌گیران ۲ تیم حساس و تماشایی خواهد بود. در ۵۵ كیلو مصاف عباس دباغی، كشتی‌گیر جوان و آینده‌‌‌دار مازنی و عضو تیم ملی در المپیك پكن در مصاف با محمد رضایی، قهرمان اسبق جوانان جهان و نفر سوم بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان جنگی میان جوانی و تجربه است و از ابعاد مختلف می‌تواند قابلیت‌های فنی و جسمانی ۲ كشتی‌گیر را به رخ كادر فنی تیم ملی بكشاند. در ۱۲۰ كیلو در غیاب فردین معصومی، باید محمدرضا آذرشكیب نایب قهرمان جوانان جهان رودرروی باتجربه و صاحب عنوانی چون موسل بز برود. اگر تیم گراد به نامدارانی چون سعید ابراهیمی، فردین معصومی، دلشاد منصوراف، جمال میرزایی و... استراحت داده، اما تیم صدرا با تمام نفرات شاخص و بهره‌گیری از هر ۲ كشتی‌گیر خارجی یعنی وادیم لالی‌اف و موسل بز برای این مسابقه سرنوشت‌ساز لشكركشی كرده است.

در همدان نیز دیدار تیم صنایع و معادن این شهر و راه‌آهن خراسان برای صعود یكی از این ۲ تیم ، پرهیجان و تعیین‌كننده است. تیم گاز مازندران با توجه به كسب ۱۶ امتیاز در صدر پیشتاز است و نگرانی از صعود ندارد و حریف امروز این تیم یعنی باشگاه عسكری محمدیان نیز توان دستیابی به شگفتی را ندارد.

اما تیم صنایع و معادن امروز در سالن خانگی ابن‌سینای همدان در جستجوی ثبت یك نتیجه دور از انتظار برای راهیابی به دیدارهای نهایی روز ۲۱ بهمن است.تیم میزبان برای تحقق این هدف، باید با نتیجه ۶ بر یك از سد شاگردان امیر توكلیان عبور كند. نتیجه‌ای كه احتمال وقوع آن ضعیف و نازل است. مسعود مصطفی جوكار به عنوان سرمربی، بهترین نفرات خود را برای این مسابقه فراخوان كرده، حتی سهراب آتالای نفر سوم اروپا و برنده مدال برنز جوانان جهان از تركیه هم در ۵۵ كیلو حاضر است تا به مصاف مهرداد حدادی برود.