وزیر نیرو از برنامه حمایتی دولت برای توسعه و ساخت نیروگاه های تجدید پذیر و خورشیدی در كشور خبر داد و گفت كه بهره برداری از نیروگاه خورشیدی شیراز و برنامه ریزی برای تولید برق نیروگاه دولتی یزد از جمله این اقدامات است.

«سید پرویز فتاح» در گفت وگو با برنا در ارتباط با برنامه های وزارت نیرو برای حمایت و افزایش تولید برق از منابع تجدید پذیر و انرژی خورشیدی گفت: نیروگاه خورشیدی شیراز نخستین نیروگاه تجدید پذیر با تكنولوژی بومی است كه در دی ماه سال جاری بهره برداری آزمایشی از آن در شیراز آغاز شده است. وزیر نیرو اظهار داشت: نیروگاه خورشیدی سهموی خطی شیراز به ظرفیت ۲۵۰ كیلو وات ظرفیت تولیدی آغاز شده كه می تواند به تولید انبوه نیز برسد.فتاح در بخش دیگری از سخنانش به تكنولوژی ایرانی و بومی این نیروگاه اشاره كرد و بیان داشت: این نیروگاه دارای آیینه هایی از نوع سهموی است كه كاملا تولید داخل است ولی با توجه به اینكه در این ارتباط اقدامات خوبی صورت گرفته باید برای ساخت قطعات مورد نیاز نیروگاههای خورشیدی نیز اقداماتی صورت گیرد.

وی ادامه داد: دولت در مورد فعالیت نیروگاههای با منابع تجدید پذیر حمایتهای خوبی را در نظر گرفته كه مهم ترین آن مربوط به خرید تضمینی هر كیلو وات برق تجدید پذیر به قیمت یك هزار و ۳۰۰ ریال است. وزیر نیرو از برنامه ریزی برای راه اندازی و به تولید رسیدن برق تجدید پذیر در یزد به عنوان یكی دیگر از طرحهای تولید برق از منابع جدید خبر داد و گفت: نیروگاه ۱۷ مگاواتی سهموی خطی یزد یك طرح دولتی است.فتاح هدف از برنامه ریزی دولت برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی یزد را تشویق بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این بخش و تولید برق از منابع تجدید پذیر اعلام كرد. به گفته وی، تولید برق از منابع تجدید پذیر در كشور به دلیل وجود پتانسیل مناسب در این بخش می تواند تا چند هزار مگاوات نیز برسد.