وی در زادگاهش کرمانشاه تحصیل کرد و پس از پایان مقطع دیپلم، شغل معلمی را در شهرستان قصرشیرین آغاز و پس از ۱۴سال به زادگاهش کرمانشاه برگشت و راه پر فروغ معلمی را تا زمان بازنشستگی ادامه داد.

این شاعر خوش قریحه و نام آور کرمانشاهی مبتکر شعر گفتاری و از پیشگامان شعر اعتراض در دوران ستمشاهی است.

این هنرمند نام آور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا آغاز شعر سرایی خود را در ۱۳ سالگی عنوان کرد و گفت: اولین اثر خود را در سن ۱۳ سالگی سرودم که در صفحه نخست نشریه "مشیر" در تهران به چاپ رسید.

محبت افزود: از سال ۱۳۴۵ شعرهای جدی من که غالبا مایه های سیاسی داشت در نشریاتی همچون خوشه، تهران مصور، روشنفکر و اطلاعات هفتگی منتشر می شد که نمونه ای از این سروده ها را می توان در کتاب شب های شعر خوشه که چاپ سوم آن درسال ۸۰ منتشر شده، دید.

محمدجواد محبت به گفته خود، در سالهای ۵۰ و ۵۶ به خاطر سرودن و چاپ شعرهای سیاسی، انقلابی دستگیر و مدتی را در زندان ساواک در شهرستانهای قصرشیرین و مشهد بسر برد.

وی افزود: سرایش بخشی از منظومه " فصلی از یادها" پیش از پیروزی انقلاب، جایزه شعر فروغ را نصیب او کرد ( ۱۳۵۲) و پس از انقلاب (سالهای ۶۰ و ۶۱) در گروه شاعران بلند آوازه نوپرداز برنده جایزه شعر جنگ شد.

وی گفت: در سال ۶۲ برای ویرایش کتابهای درسی به سازمان برنامه ریزی و تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش دعوت و از سال ۱۳۶۳ شعرهای فصلها، نماز و دو کاج و آشنای همیشه خوب او در کتابهای فارسی دوم و سوم و چهارم و پنجم ابتدایی به چاپ رسید.

برخی ازآثار نثر بدون امضای وی نیز همچون نوجوان بسیجی و مشکلی که آسان بود در کتابهای فارسی سوم و چهارم ابتدایی آمده است.

از محمدجواد محبت در مجموع ۱۴ اثر تصنیفی (دفتر شعر مستقل) و هفت اثر تالیفی تاکنون چاپ و منتشر شده است.

از جمله آثار این شاعر توانا و پیشکسوت می توان به "روایح گل یاس "،" صحایف گل سرخ " ، "با بال این پرنده سفر کن "، "اشک لطف می کند "، "کجایی گریه دل ناصبوران "، "رگبار کلمات " ، " خانه هل اتی " ، قلب را فرصت حضور دهید ، کوچه باغ آسمانی ، با موج عطرهای بهشتی ، از سالهای دور و نزدیک و ... اشاره کرد.

شعر نبوی ، رضوی ، اشعار عاشورایی ، شعر انتظار و بهارانه ها از جمله درون مایه های اشعار این شاعر خوش قریحه و متعهد کرمانشاهی است.

آخرین اثر چاپ شده این شاعر کتابی است با عنوان " نردبان آسمان" که امسال از سوی حوزه هنری تهران به چاپ رسید.

به گفته وی، اکنون کتابی به نام "نت آواز قناریها " از این شاعر در دست چاپ است.

محبت از جمله شاعران مسلمان، متعهد و پیشتازی است که شیوه گفتارش بر بسیاری از نام آوران تاثیری ژرف نهاده و بسیاری از شاعران خوش قریحه معاصر با ارشاد و تربیت وی بالیده و به عرصه های نوینی از خلاقیت راه یافته اند.

وی در این باره گفت: از جمله شاعرانی که در آغاز راه با من همگام شده و استعدادهای درخشان آنها بعدا درخشش یافت و به سبک ویژه ای دست یافتند می توان احمد عزیزی، محمد سعید میرزایی و بیژن ارژن را نام برد.

این هنرمند آگاه و متعهد کرمانشاهی درپایان، قدم نهادن در صراط مستقیم را به همگان توصیه و تاکید کرد: هر کاری برای خدا انجام شود کار خوبی است مانند آن پیر چنگی در جلد اول مثنوی که گفت خدایا آمده ام فقط برای تو بزنم.

وی با اشاره به استعدادهای بسیاری که خداوند در نهاد انسانها قرار داده گفت: باید استعدادها را از دوران کودکی کشف کرد و پرورش داد تا در آینده به بالندگی رسیده و زمینه رسیدن انسان به کمال را فراهم کند.

محمدجواد محبت دارای یک فرزند دختر و یک فرزند پسر است.