لیگ كشتی در شرایطی امسال برگزار می‌شود كه استقبال قابل توجهی از این رقابت‌ها كه می‌تواند به پویایی كشتی كمك موثری كند نشده است.

این‌كه چرا از رقابت‌های لیگ استقبال چندانی نمی‌شود، موضوعی است كه باید از سوی فدراسیون كالبدشكافی شده، طرحی نو در راه‌اندازی لیگی قوی و پویا در نظر گرفته شود.

حضور ۸ تیم در لیگ آزاد و البته با این توضیح كه سه چهار تیم نیز فقط برای جوری جنس در عرصه رقابت‌ها شركت كرده‌اند و در میدان مبارزه هم حرفی برای گفتن ندارند، باعث شده از حالا چهره تیم‌های صعودكننده به مرحله نیمه‌نهایی و فینال رقابت‌ها مشخص باشد.

تقسیم نشدن مهره‌های درجه یك كشتی در سطح تیم‌ها و تجمع در چند تیم خاص، اختلاف فاحشی را میان تیم‌های فقیر و غنی در لیگ كشتی به تصویر كشیده است تا رقابت‌های این دوره به دل هیچ‌كس نچسبد، حتی به دل مسوولان ارشد فدراسیون.

آنچه مسلم است، لیگی اثربخش بوده و به انتظارها پاسخ مثبت می‌دهد كه سطح رقابت‌هایش بالا باشد و كشتی‌گیران را مجاب كند با آمادگی خوب و نسبی در عرصه مبارزه‌ها حاضر باشند. بی‌شك از دل لیگ پدیده‌ها و استعدادهای كشتی باید شناسایی شوند و در جاده موفقیت و بزرگی گام بردارند.

طبیعی است در شرایطی كه لیگ ضامن حیات و برنامه‌های توسعه‌ای كشتی است، خود فدراسیون نیز باید نقش پررنگ‌تری ایفا كند و شرایطی را به وجود آورد كه شركت‌ها و بخش‌های خصوصی با ایجاد زمینه‌های انگیزشی، با میل و رغبت بیشتری در عرصه رقابت‌ها حاضر شوند.

طی سال‌های گذشته، شاهد حضور تیم‌هایی چون گراد، سلام و... از بخش خصوصی در عرصه رقابت‌های لیگ بودیم اما چون حضور در این رقابت‌ها نتوانست آنان را برای یك سرمایه‌گذاری بلندمدت در كشتی اقناع كند، خیلی زود به حضور خود در لیگ خاتمه دادند و این در شرایطی است كه از حضور تیم‌های با پیشینه‌ای چون همای تهران، سازمان گوشت، آبفا و... در عرصه كشتی دیگر خبری نیست.

حرفم این است كه نباید همه چیز را از منظر حضور تیم‌های دولتی در عرصه لیگ مورد توجه قرار داد. به یقین همین تیم‌ها نیز كه به لحاظ هزینه كردن در لیگ مشكل خاصی ندارند اگر خوب همراهی و حمایت نشوند، برای سال بعد به حضورشان در لیگ پایان خواهند داد تا مساله راه‌اندازی لیگ در هر سال، مشكلی را بر مشكلات فدراسیون كشتی اضافه كند.

محمدرضا یزدانی‌خرم ، رئیس فدراسیون كشتی كه امسال به‌شخصه در موضوع لیگ ورود كرده است خوب واقف است كه باید برای برگزاری این رقابت‌ها بستری مناسب فراهم آورد تا با حضور و سرمایه‌گذاری بخش‌های صنعتی در لیگ، با یك تیر چند نشان بزند.

اول این‌كه با حضور تیم‌های وابسته به بخش‌ها و صنایع دولتی بر غنای رقابت‌ها بیفزاید و دوم، زمینه‌ای فراهم آورد تا كشتی‌گیران درجه یك كشور از جمله ملی‌پوشان، صاحب درآمدی مناسب شده و با حضور خوب در تمرین‌ها، دغدغه مالی نداشته باشند.

به هر حال باید لیگ كشتی را جدی گرفت و برای صرف پر كردن تقویم به آن نگاه نكرد كه در ‌غیر ‌این‌صورت كشتی متضرر خواهد شد.