طبق استناد پایگاه استنادی Scopus در پنج ماه اول سال ۲۰۰۹ این دانشگاه با تعداد هزار و ۷۹ مقاله در سطح کشور موفق به کسب رتبه اول در تولید مقالات علمی شده است.

Scopus از مجموعه بانک‌های استنادی علوم است و پس از Web of Science که توسط ISI تولید می‌شود، دومین نمایه نامه استنادی علوم محسوب می شود.

منظور از نمایه نامه استنادی علوم، بانک اطلاعاتی است که علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست رفرانس‌ها (منابع) هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد ارجاعات به هر مقاله را فراهم می‌کند.

دکتر "فریدون رهنمای رودپشتی" روز دوشنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته پژوهش در خصوص عملکرد دانشگاه آزاد در عرصه های تولید علم و فناوری گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور در سال ۲۰۰۸ با تعداد هزار و ۸۱۷ مقاله، موفق به کسب رتبه دوم در تولید مقالات ISI ، شده است.

وی گفت: کسب رتبه ISI در سال ۲۰۰۷ از بین ۱۳ کشور خاورمیانه با ۲۵ ارجاع، به عنوان بیشترین ارجاع با چاپ و انتشار فصل نامه علوم و تکنولوژی محیط زیست توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران از دیگر موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود.

رودپشتی اظهار داشت: همچنین این دانشگاه از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل همکاری با کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در زمینه چاپ کتاب های نفیس در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۷ موفق به دریافت عنوان ناشر برتر شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه از دیگر موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی، درج نام دانشگاه در کتاب طلایه داران علم متعلق به پایگاه ESI در وزارت علوم است گفت: در ۱۰ سال گذشته از میان ۷۱ عنوان مقاله استادان ایرانی، پر ارجاع ترین مقالات دانشگاه متعلق به ۱۲ عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.

وی در خصوص عملکرد دانشگاه آزاد در عرصه تولید علم و فناوری گفت: بیش از ۱۰ هزار طرح پژوهشی و تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی اجرا شده و یا در حال اجرا است و تعداد مقالات منتشره در مجلات ISI توسط این دانشگاه ۳هزار و ۳۶۷ مقاله و تعداد مقالات علمی، پژوهشی و ترویجی چهار هزار و ۹۸۲ مقاله است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اظهار داشت: این دانشگاه تا به حال موفق به راه اندازی یک مجله ISI ، و ۹۴ مجله علمی و پژوهشی، سه مجله علمی ترویجی و ۱۳۶ مجله علمی عمومی شده است.

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه در بخش تالیف و ترجمه کتاب ۱۴۵۵ تالیف و ۳۹۱ ترجمه انجام داده است گفت: همچنین ۲۴۰۰ مقاله را در همایش های بین المللی ارایه کرده است و حدود ۳۲ مرکز تحقیقاتی همچون مرکز علوم و فناوری پیشرفته را راه اندازی کرده است.

رودپشتی با بیان اینکه هزار و ۶۰ اختراع و ابداع به نام دانشگاه آزاد اسلامی ثبت شده است گفت: طراحی و راه اندازی سیستم پایگاه اطلاعات دانشگاه ، طراحی و راه اندازی سیستم ویدئو کنفرانس ، راه اندازی ۱۴ دفتر توسعه کارآفرینی و تعاون و مراکز رشد با همکاری وزارتخانه های تعاون و علوم و تحقیقات و فناوری از دیگر فعالیت های دانشگاه در عرصه تولید علم و فناوری است.

وی گفت: برگزاری ۲۷۶۴ همایش در سطوح بین المللی (۳۸ همایش) ، ملی (۳۶۷)، منطقه ای ۸۰۷ همایش، استانی (۲۱۸) و برگزاری هزار و ۲۹۹ همایش داخلی از دیگر موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: تصویب هزار و ۷۸۰ انجمن علمی ، ادبی و هنری در واحد های دانشگاهی از دیگر فعالیت های این دانشگاه در عرصه تولید علم و فناوری است.

وی در خصوص افق چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی در افق ۱۴۰۴ گفت: هم اکنون تعداد مقالاتISI ، ده هزار مقاله است که این میزان در ۱۴۰۴ پیش بینی می شود به ۱۹۷ هزار برسد، تعداد مجلات علمی هم اکنون ۲۳۴ مجله است که به ۵۴۰ مجله می رسد ، تعداد مراکز تحقیقاتی از ۶۰ مرکز به ۱۵۰ مرکز، مراکز رشد فناوری از ۱۲ تا به ۱۰۰ و تعداد پتنت ها از دو پتنت به ۵۱ پتنت در سال ۱۴۰۴ خواهد رسید.

رودپشتی در خصوص فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه آموزشی گفت: در حال حاضر رشته های مصوب دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع دکترا ۲۱۸ مورد، کارشناسی ارشد ۱۲۷۶ مورد، کارشناسی ۲۹۸۹ مورد ، کارشناسی ناپیوسته ۱۹۳۱ مورد، کاردانی ناپیوسته و کاردانی پیوسته ۶۲۶۷ مورد است که در مجموع به میزان ۱۲۵۱۴ رشته می رسد و با محاسبه رشته های پزشکی به ۱۲۶۸۱ رشته می رسد.

دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۶۱ تاسیس شده است و تا به حال تعداد سه میلیون فارغ التحصیل در مقاطع مختلف آموزش عالی داشته است. این دانشگاه هم اکنون دارای یک میلیون و ۳۹۰ هزار دانشجو و ۶۴ هزار عضو هیات علمی است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نقش این دانشگاه در فعالیت های علمی و تحقیقاتی کشور و جهان گفت: امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و ارتباطات فراوان این دانشگاه با مراکز علمی جهان موجب شده که تحقیقات دست اولی در شاخه های مختلف علمی در این دانشگاه صورت گیرد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد در راستای قرار گیری در جایگاه دانشگاه های نسل سوم و با ماموریت کارآفرینی ، همراه با اهداف چشم انداز ایران ۱۴۰۴ با استخدام و جذب ۱۰۹ هزار هیات علمی و راه اندازی نزدیک به ۲۵۰ مرکز تحقیقاتی ، مرکز رشد و پارک علم و فناوری در مناطق دانشگاهی در زمره یکی از بهترین دانشگاه های جهان قرار گیرد.