با اتمام عملیات برق رسانی به كلیه روستاهای بالای بیست خانوار جشن پایان محرومیت روستاها بر پا می‌شود.

مجری طرح برق روستایی ضمن اعلام مطلب فوق در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا افزود: این اتفاق همزمان با برق رسانی به همه رستاهای بالای بیست خانوار در كشور صورت می‌گیرد. به این ترتیب با برق‌دار شدن روستاهای باقیمانده جشن پا این محرومیت در كشور برگزار می‌شود.

ولی الدین مصلحتی شربیانی گفت: طبق آمارهای سال ۱۳۷۵ در ایران نزدیك به ۶۸ هزار روستا وجود داشته است كه از این تعداد ۳۶ هزار روستا بالای بیست خانوار جمعیت داشته‌اند.

او گفت: در حال حاضر نزدیك به ۴۱ هزار روستای بالای بیست خانوار برق دار شده است و بقیه روستاهای برق‌دار كمتر از بیست خانوار جمعیت دارند. به طور كلی طبق آمار موجود ۵۲ هزار و ۶۰ روستا برق‌دار شده‌اند.

او گفت: در برنامه امسال ۶۰۰ روستای جدید برق‌دار می‌شوند. ۳۷۶ روستا بالای بیست خانوار جمعیت دارند و ۲۲۴ روستا از این تعداد كمتر از بیست خانوار جمعیت دارند.

مشاور مدیر عامل شركت توانیر اعتبار لازم برای سال جاری جهت برق‌دار شدن این روستاها را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: این رقم در تاریخ برق رسانی به روستاها بی‌سابقه بوده است.

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر این كه چرا به‌رغم پیش‌بینی‌ها در صدد برق رسانی به روستاهای كمتر از بیست خانوار برآمده‌اید و آیا این اقدام سود اقتصادی دارد یا خیر گفت: بالاخره در برخی از این روستاها ما با رشد جمعیت مواجه هستیم. از این رو بر آن شدیم در دروستاهایی كه رشد جمعیت دارند برق برسانیم. در مسیر برق‌رسانی به هر روستایی كه سر راهمان بود ولو كمتر از بیست خانوار جمیعت داشت انشعاب برق دادیم.

او گفت: اغلب این روستاها در مناطق كوهستانی و صعب‌العبور واقع شده‌اند و ساكنینش تمایلی به طرح تجمیع و زندگی در شهرك‌های روستایی ندارند.