معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با هشدار نسبت به اینکه پیک مصرف برق در شب در حال انتقال به پیک مصرف روز است، گفت: به سمتی پیش می رویم که میزان مصرف برق در ساعات پیک روز نسبت به ساعات پیک شب با رشد بیشتری به جلو می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس علی آبادی در حاشیه مراسم افتتاح دومین واحد تولید برق و حرارت کشور در جمع خبرنگاران افزود: در روز میزان تولید نیروگاه ها به دلیل گرم تر شدن دمای هوا نسبت به شب کمتر است و این امر موجب می شود که شرایط برای تولید برق در روز مشکل تر شود.

معاون وزیر نیرو در امر برق با بیان اینکه در سال جاری میزان مصرف برق در پیک روز ۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اظهار داشت: با توجه به اقداماتی مانند توزیع لامپ کم مصرف و کنترل روشنایی معابر که توسط وزارت نیرو انجام شد انتظار داشتیم که این روند رشد مشاهده نشود. وی با مورد توجه قراردادن عوامل افزایش دهنده رشد مصرف برق در کشورمان، گفت: از جمله این موارد می توان به استفاده از کولرهای گازی اشاره کرد که بهره گیری از این کولرها حتی در مکان هایی که لزومی برای نصب کولرگازی وجود ندارد دیده می شود.

علی آبادی ادامه داد: استفاده از این کولرها علاوه بر رشد مصرف برق موجب خروج ارز از کشور به منظور ورود این دستگاه ها به داخل می شود.

وی با اشاره به نقش فرهنگ سازی به منظور بهبود روند مصرف در کشورمان اذعان داشت: قیمت تمام شده برق بسیار بالا است و این امر تنها از طریق فرهنگ سازی برای مردم نهادینه خواهد شد تا بدانند که چه کالای باارزشی را هدر می دهند.

معاون وزیر نیرو با بیان این که روند رشد مصرف برق در کشورمان با هیچ یک از کشورهای دنیا قابل مقایسه نیست، گفت: در سال جاری شاهد مقداری کاهش در رشد مصرف برق بودیم اما این کاهش را نمی توان تنها به دلیل رعایت مردم در نحوه مصرف دانست.