در دورانی كه كشتی خراسان دچار افول شدید شده و دیگر رنگ و بویی از قهرمانی ندارد و مدت‌هاست كه چشم انتظار ظهور قهرمانان جدید است، راه‌آهن تنها تیم كشتی استان در لیگ‎برتر، آخرین شانس و امید اهالی گوش شكسته خراسان برای رسیدن به روزهای خوب است اما این نماینده شایسته ورزش ملی خراسان هم اسیر تغییر و تحولات اداری كشور و همچنین مشكلات ورزش شده است.تغییر وزرا و مشكلات اقتصادی بهانه‌ای برای باشگاه ورزشی راه‌آهن تهران و محمد حسن انصاری‌فرد مدیرعامل آن شده است تا دارنده مقام سوم ۴ دوره لیگ برتر كشتی ایران را در خلصه نگهدارد.

با توجه به این سیاست شركت راه‌آهن و عدم قطعیت در سخنان انصاری‌فرد، هر روزه شایعات فراوانی در خصوص نماینده كشتی خراسان به گوش می‌رسد از جمله شایعاتی در خصوص عدم شركت تیم در لیگ‎برتر و یا انتقال امتیاز آن به استان‌های دیگر.انصاری‌فرد بدون توجه به تبعات و آثار منفی كه این شایعات و مشكلات برای ورزش اول خراسان رضوی به همراه دارد همچنان مهر سكوت بر دهانش زده و از اعلام نظر قطعی درخصوص آینده تیم كشتی راه‌آهن خراسان پرهیز می‌كند.

امیر توكلیان، مدیر تربیت‌بدنی راه‌آهن خراسان رضوی و سرمربی تیم كشتی راه‌آهن خراسان در این خصوص به ایسنا - منطقه خراسان، می‌گوید: مدیران راه‌آهن هیچ اعلام نظر قطعی نمی‌كنند، نه می‌گویند امسال بودجه داریم و نه می‌گویند كه هیچ نداریم.

وی كه تعصب خاصی به تیمش دارد در پاسخ به شایعه خروج راه‌آهن از استان به شدت واكنش نشان داده و می‌افزاید: امتیاز راه‌آهن نمی‌تواند از خراسان رضوی خارج شود؛ ما پرسابقه‌ترین تیم لیگ‌برتر كشتی هستیم و ۷ سال در این لیگ زحمت كشیده‌ایم.

سرمربی تیم كشتی راه‌آهن خراسان با اظهار گلایه از انصاری‌فرد، مدیر‌عامل باشگاه راه‌آهن، تاكید می‌كند: انصاری‌فرد تاكنون صراحتا نگفته است كه امسال در لیگ شركت نمی‌كنیم اما قطعیت حضور در لیگ را هم تایید نمی‌كند.

توكلیان با اشاره به تلاش‌هایش برای كمك گرفتن از مسوولان استان خراسان خاطر‌نشان كرد: برای دریافت كمك به استاندار خراسان رضوی نامه زده‌ایم و همچنین از جواد آرین‌منش، نماینده مردم مشهد در مجلس هم كمك خواسته‌ایم كه او هم قول حمایت داده است.وی افزود: اگر حمایت‌های استانی باشد، راه برای حضور موفق ما در لیگ‌برتر كشتی هموار می‌شود.تیم كشتی آزاد راه‌آهن در چند سال حضورش در لیگ‎برتر نماینده شایسته‎ای برای استانش بوده است و همواره جزو مدعیان لیگ به حساب می‌آمد؛ توكلیان با اشاره به عملكرد تیمش در لیگ‌برتر كشتی خاطر‌نشان كرد: راه‌آهن در این چند سال هیچ وقت جزو متمولان لیگ نبوده است اما كشتی‌گیرانش همواره با غیرت و انگیزه زیاد همه را شگفت زده می‌كردند.

وی افزود: این تیم دیگر تنها امید كشتی استان است، برایم تصور شركت نكردنش در لیگ بسیار سخت است و به آن فكر هم نمی‌كنم.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد كه زمان نقل و انتقالات لیگ‌برتر كشتی آغاز شده است و تیم ها از اول شهریور ماه جاری مجاز به عقد قرارداد با كشتی‌گیران بوده‌اند، اما در این میان این راه آهن خراسان است كه در حال از دست دادن زمان است.سرمربی تیم كشتی راه‌آهن با اشاره به آغاز فصل نقل و انتقالات تاكید كرد: ما تنها تا پایان ماه رمضان فرصت داریم تكلیف تیم را مشخص كرده و یارگیری كنیم، ۲۰ مهرماه لیگ‌برتر آغاز می‌شود و ما باید به سرعت مشكلات را حل كنیم.در صورت عدم حضور تیم كشتی راه‌آهن خراسان در لیگ‌برتر كشتی و یا انتقال امتیاز آن به استانی دیگر باز هم این كشتی مظلوم خراسان رضوی است كه آسیب خواهد دید و زخمی كاری‌تر بر پیكره‌اش وارد خواهد شد.

جواد فخار، رییس هیات كشتی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، با تایید این مطلب به اقداماتش برای حضور راه‌آهن در لیگ برتر كشتی اشاره و خاطرنشان كرد: مدت‌هاست كه رایزنی‌هایمان را شروع كرده‌ایم و برای این كار نامه‌هایی را به تربیت‌بدنی، استانداری خراسان رضوی و همچنین نمایندگان مجلس زده و از آن‌ها كمك خواسته‌ایم.

وی افزود: كمیته پنج نفره‌ای كه از طرف استاندار خراسان رضوی مامور رسیدگی به امور تیم‌های ورزش استان شده است در سال گذشته به كشتی هم كمك كرد و در سال جاری هم از آن‌ها خواسته‌ایم كمك‌هایشان را از ما دریغ نكنند.

وی ادامه داد: نامه‌ای را برای جواد آرین‌منش نماینده مردم در مجلس فرستاده‌ایم كه وی رونوشتی از آن را به سازمان تربیت بدنی و همچنین وزارت راه فرستاده است تا هر چه زودتر تكلیف تیم راه‌آهن مشخص شود.

فخار با اشاره به جلسه‌اش با رییس فدراسیون كشتی خاطرنشان كرد: یزدانی‎خرم اصرار دارد كه حتما از مشهد نماینده‌ای در لیگ‌برتر كشتی آزاد حضور داشته باشد و به همین خاطر قول كمك و همكاری برای حل مشكلات راه‌آهن داده است.

رییس هیات كشتی خراسان رضوی همچنین از مذكره‌اش با انصاری‌فرد خبر داد و تاكید كرد: در مذاكره تلفنی با مدیر تربیت‌بدنی راه‌آهن، از انصاری‌فرد خواستم تصمیم قلبی‌اش را در خصوص تیم كشتی راه‌آهن خراسان اعلام كند كه او در پاسخ گفت واقعا تمایل دارد از این تیم حمایت كرده و آن را در لیگ‌برتر كشتی شركت دهد اما به این نكته هم اشاره كرد كه همانطور كه مشكلات مالی در تیم فوتبال راه‌آهن مشكلاتی را به وجود آورده است، راه‌آهن در بخش‌های ورزشی دیگر هم با مشكلات مالی روبه‌رو بوده و هم اكنون به دنبال اسپانسری برای تیم كشتی می‌گردد.

فخار با بیان اینكه وظیفه هیات كشتی تیم‌داری نیست، تاكید كرد: ما نمی‌توانیم تیم‌داری كنیم اما در جهت كمك به تیم راه‌آهن شروع به رایزنی كرده‌ایم و از این جهت كوتاهی صورت نگرفته است.

رییس هیات كشتی خراسان رضوی در واكنش به شایعه انتقال امتیاز تیم به استانی دیگر تاكید كرد: این اتفاق به این سادگی‌ها امكان‌پذیر نخواهد بود، استان در قبال آن به شدت عكس‌العمل نشان داده و اجازه چنین كاری را هرگز نخواهد داد.

وی افزود: مسوولان استانی قول همه گونه همكاری را به ما داده‌اند، مدیركل تربیت‌بدنی استان هم اعلام كرده است بخشی از كمك‎هایی را كه سال گذشته به فوتبال كرده و نتیجه‌ای هم از آن دریافت نكرده است، امسال به كشتی اختصاص خواهد داد.

فخار در ادامه به تبعات منفی عدم حضور نماینده استان در لیگ‌برتر كشتی اشاره و خاطرنشان كرد: یكی از بزرگترین تبعات آن ایجاد ركود شدید در كشتی استان است به نحوی كه این كار باعث دلسردی مربیان و كشتی‌گیرانی می‌شود كه با انگیزه حضور در لیگ كار می‌كنند؛ با این اتفاق تمامی فعالیت‌های هیات كشتی از جمله قهرمان پروری و مسابقات ما تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت.

وی افزود: اگر مسابقه‌ای در كار نباشد همه انگیزه‌ها از بین خواهد رفت و ما هر چقدر هم كه به تقویت زیر بناها بپردازیم باز هم شكست خواهیم خورد.

وی در ادامه گفت: تبعات منفی این اتفاق قاعدتا حالت دلسردی و بی‌رغبتی در كشتی خراسان رضوی به وجود خواهد آورد، راه‌آهن از پرافتخارترین تیم‌های كشتی كشور است و در زمان مسابقات این تیم، خیل عظیم كشتی دوستان در سالن راه‌آهن حاضر شده و تب و تاب خاصی را به وجود می‌آورند.

فخار تاكید كرد: عدم حضور راه‌آهن خراسان در لیگ‌برتر كشتی ضربه مهلكی بر پیكره كشتی خراسان رضوی و همچنین كشور وارد خواهد كرد.

تماس‌های مكرر خبرنگار ایسنا برای گفت‌وگو با محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل باشگاه راه‌‎آهن به نتیجه نرسید.

اما نكته پایانی اینكه با توجه به شرایط موجود، مسوولان استانی باید با درك صحیح موقعیت، بیش از این كشتی استان را منتظر نگه نداشته و خود باید دست به كار شوند و از هم اكنون با حمایت‌هایشان زمینه حضور موفق تنها نماینده و امید كشتی استان در لیگ‌برتر كشتی را فراهم كنند.