محمّد علی‏آبادی وزیر پیشنهادی احمدی‌نژاد برای وزارت نیرو در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب در مورد ارتباط مدرک علمی و پست اجرایی توضیح داد : وزارت نیرو به‌جای انتصاب فردی با مدرک برق یا الکترونیک، بیشتر نیازمند یک مدیر با برنامه استرتژیک است که ارتباط مناسبی با مجلس، دولت و نهادهای تأثیرگذار داشته باشد و بتواند برای این حوزه، کار مؤثّری انجام دهد.

وی درباره انتقادهای وارده در خصوص مرتبط نبودن مدرک تحصیلی‌اش با گزینه وزارت نیرو گفت : رشته تحصیلی‌ام کاملاً منطبق با وزارت نیروست و بیشتر پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی در حوزه نیرو، منطبق با حوزه ساختمان است.

وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد باید توجّه داشت که خود وزیر شخصاً پای پروژه‌ها حضور ندارد و همواره گروه مشاوران وزیر هستند که در اجرای پروژه‌های مختلف وی را همراهی می‌کنند. در نهایت، وزیر تنها پیگیر اجرای فنّی و صحیح پروژه‌هاست.

وی ادامه داد : به همین دلیل مهم‌تر از ارتباط مستقیم تخصّص علمی برای وزرا، استفاده از مشاوران متخصّص در این امر است.

وی وجود مشاوران، پیمانکار، کارفرما و عامل یک چهارم نظارت برای ساخت و نظارت بر این پروژه‌های عمرانی را در ساخت و اجرای پروژه‌های عمرانی مؤثّر دانست و افزود : سد را که وزیر نمی‌سازد و به این جهت انتقادی که برخی از دوستان به معرّفی وزیری بدون تخصّص برق و الکترونیک وارد می‌کنند، صحیح نیست.

وزیر پیشنهادی نیرو ادامه داد : تخصّص وزیر، دستگاه را نمی‌سازد بلکه وزیر باید فردی باشد که در رده‌های پایینی خدمت کرده و بتواند یک دستگاه را اداره کند.

علی‏آبادی درباره ارتباط تخصّص وی با گزینه وزارت نیرو گفت : بررسی مدارک تحصیلی وزرای قبلی نیرو هم نشان می‌دهد که وزرای موفّق قبلی از جمله زنگنه، بیطرف و فتّاح همگی مدرک تحصیلی راه و ساختمان دارند و داشتن تخصّص برق و مکانیک و یا ساختمان دلیلی برای تناسب با سمت ارائه شده نیست.

● با ارتباط، بودجه وزارت نیرو را افزایش می‌دهیم

رئیس سابق سازمان تربیت‏بدنی در ارائه برنامه‌های پیشنهادی خود در حوزه وزارت نیرو گفت : موضوع برق و آب منقطع نیست و باید به‏روز باشد، زیرا موضوع آب، قابل حذف و جایگزینی نیست و این مسائل باید در روز حل و فصل شود.

وی ادامه داد : تجارت، صنعت، کشاورزی و ... وابسته به آب و برق هستند و این‏ها به عنوان دو محور استراتژیک در موضوع اقتصادی باید مدّنظر قرار گیرند.

وی افزود : محدودیّت‌های مالی، یکی از مشکلات اساسی وزارت نیروست و شاید با توجّه به ارتباطات خوب بتوان بودجه لازم برای وزارت نیرو را افزایش داد و گامی نو در جهت افزایش سرعت پروژه‌های عمرانی در این حوزه برداشت.

وی تأکید کرد : با وجود ارتباطات مناسب میان بنده و شخص رئیس‏جمهور و نمایندگان و سازمان‌های تأثیرگذار، و از سوی دیگر مرور عملکرد بنده در تربیت‏بدنی که همراه با رشد ۸ برابری بودجه این سازمان بوده است، می‌توان به رفع این مشکلات نیز امیدوار بود.

● برق را به روش‌های مدرن تولید می‌کنیم

علی‏آبادی همچنین در خصوص صنعت برق خاطرنشان کرد : با توجّه به این‏که برای سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها یعنی گازوئیل، گاز و مازوت موردنیاز را در اختیار داریم و با توجّه به مهندسی خوبی که تاکنون شده، مجموعه همگام رشد کرده و از سوی دیگر انتقال تکنولوژی نیز انجام شده است.

علی آبادی در تشریح برنامه‌های خود برای جبران کمبود تولید برق در کشور به خبرنگاران گفت : بهره‌گیری از روش‌های جدید مورد استفاده در دنیا، بسیار کارآمدتر خواهد بود.

وی با اشاره به لزوم استفاده از نیروگاه‌های کوچک و سریع تولید برق گفت: با توجّه به وجود زیرساخت‌های مخازن گاز و برق می‌توانیم چند نیروگاه نصب سریع بخریم تا در بخش تولید و مدیریّت برق عقب نمانیم.

علی‌آبادی با اشاره به توان ساخت و احداث نیروگاه‌های مختلف در ایران ادامه داد: نباید از تکنولوژی‌های روز دنیا دور باشیم. می‌توانیم از آخرین دستاوردهای روز دنیا استفاده کرده و توان داخلی را نیز رشد دهیم.

وی تصریح کرد: دنیا دیگر استفاده از نیروگاه‌های چندهزار مگاواتی را برنمی‌تابد و برای رهایی از شبکه پردردسر انتقال و هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری و ساخت نیروگاه‌های بزرگ، به سراغ ساخت نیروگاه‌های کوچک در حاشیه شهرک‌ها و شهرهای جدید پرداخته و از مشکلات گذشته، خلاص شده و برق را به طور دائم در دسترس مردم قرار داده است.

علی‏آبادی یکی دیگر از موضوعات مهمّ موردنظر در برنامه‌های پیشنهادی خود برای وزارت نیرو را اجرای کامل تصفیه خانه‌های موردنیاز در کشور و همچنین استفاده مجدّد از آب‌های تصفیه‏شده برای مصارف کشاورزی و صنعتی خواند و گفت: در بدنه وزارت‌خانه، نیروی انسانی توانا به قدری داریم که بتوان از آن‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

● پیروزی در جنگ آب

علی آبادی تصریح کرد: ایران در ناحیه کم‌آبی قرار دارد و تنها یک سوم بارندگی‌های دنیا در این منطقه است. همچنین از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب آب قابل استحصال در اختیار، تاکنون توانسته‌ایم ۹۲ میلیارد مترمکعب را استحصال کنیم و افزایش میزان استحصال، یکی از برنامه‌های اساسی حوزه آب در آینده است تا بتوانیم در جنگ آینده دنیا که جنگ آب است، نقش ایفا کنیم.

وزیر پیشنهادی نیرو همچنین درباره برنامه‌های پیشنهادی‌اش برای کنترل مصرف آب اظهار داشت: متأسّفانه مصرف آب در کشور صنعتی نیست و فرهنگ صحیح مصرف نیز رعایت نمی‌شود؛ به گونه‌ای که در بخش کشاورزی ۲.۵ برابر نیاز، اّب مصرف می‌کنیم و مصرف خانگی نیز ۲۱۰ لیتر است که از متوسّط جهانی بالاتر است.

وی ادامه داد: در بخش پساب‌های صنعتی، کشاورزی و خانگی باید طرح تصفیه‌ پساب‌ها اجرا شود تا این منابع آبی برای استفاده در سایر مجموعه‌ها بهره‌برداری مجدّد شود. این امر می‌تواند کمک بزرگی به صرفه‌جویی مصرف آب کند.

● قیمت برق و آب باید افزایش یابد

وی یکی دیگر از مشکلات وزارت نیرو را عدم تناسب قیمت آب و برق خواند و گفت: درحال حاضر به دلیل عدم اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها و همچنین تثبیت قیمت برق و آب، قیمت تمام شده این دو بخش برای دولت بیش از هزینه فروش است و دولت باید یارانه این دو بخش را پرداخت کند. باید در آینده نزدیک تکلیف قیمت برق و آب متناسب با قیمت تمام شده آن مشخّص شود.

رئیس سابق سازمان تربیت‏بدنی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌های تولیدکننده، دائما در حال ضرر و زیان انباشته هستند و راهکارهایی همچون باران‌زا کردن ابرها و آب شیرین‌کن‌‌ها از گزینه‌های پیش‌روی دولت و وزارت نیرو برای کمک به کمبود آب است که تاکنون به خوبی اجرا شده است.

محمد معصومی شهربابک