محمد بنا، دنیایی از اعتماد به نفس است و می‌كوشد تا این ویژگی را نیز به شاگردانش در تیم ملی كشتی فرنگی منتقل كند.

از این رو، با اعتماد به نفس بالا و شاید هم به قول خودش از روی جاه‌طلبی از كسب طلای چهارم جهانی توسط حمید سوریان و همین طور صعود به یكی از ۳ سكوی برتر دنیا در دانمارك و آن هم برای نخستین بار، سخن به میان می‌آورد.

مسابقات جهانی كمتر از یك ماه دیگر در دانمارك برگزار می‌شود و سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی كه به دنبال ناكامی در المپیك، دیگر بار به خدمت فراخوانده شد، امید زیادی دارد تا این تیم با كسب چند مدال و صعود از سكوی جهانی برای نخستین بار در تاریخ این رشته، كشتی فرنگی ایران را در دنیا صاحب اعتباری تازه كند.

بنا كه در فاصله یك ماه به مسابقات جهانی تركیب نهایی تیم ملی را برای حضور در این رقابت‌ها بسته تا به دغدغه كشتی‌گیران از این جهت پایان دهد، دلایل خاص خود را برای گزینش ملی‌پوشان ۲ وزن ۶۶ و ۸۴ كیلوگرم دارد و تصریح دارد كه از اول نیز بنا نداشته است كه مسابقه انتخابی برگزار كند.

وی در این زمینه گفت: در تمامی اوزان، كشتی‌گیران برتر را شناسایی كرده بودیم و فقط در ۲ وزن سوم و پنجم تا حدودی به دلیل رقابت نزدیك كشتی‌گیران دچار شك و شبهه بودیم. البته برای این‌كه ما از این رقابت‌، حداكثر استفاده را ببریم، اسامی نفرات اصلی را تا آخرین لحظه اعلام نكردیم تا كشتی‌گیران مورد نظر ما با تمام توان، تمرینات خود را با انگیزه‌ بالا پشت سر بگذارند. ما از ابتدا قصد برگزاری مسابقه‌ انتخابی را نداشتیم؛ چراكه دلایل محكمی برای انتخاب نفرات اصلی خود بدون برگزاری مسابقه انتخابی داشتیم.

وی با اشاره به عملكرد احتمالی تیم ملی كشتی فرنگی در جهانی دانمارك گفت: من همیشه درخصوص كسب نتیجه‌، فرد جاه‌طلبی بوده‌ام و دوست دارم تیم من همواره بهترین نتیجه‌ ممكن را بگیرد. مسابقات جهانی دانمارك، شرایط خاص خودش را دارد. در این گونه مسابقات، شانس یكی از عوامل اصلی رسیدن به موفقیت است. البته من آنقدر به شایستگی و توان ملی‌پوشان ایمان دارم كه زیاد به شانس اكتفا نمی‌كنم؛ ولی علاقه‌مندان به كشتی نیز باید انتظارات خود را در حد كشتی فرنگی كشور و امكاناتی كه این رشته در اختیار دارد، ببینند. بعد از المپیك پكن، كشتی فرنگی ما با یك سیر صعودی روبه‌رو بوده است كه امیدوارم در جهانی دانمارك نیز این موضوع ادامه پیدا كند.

بنا همچنین درخصوص حمید سوریان تصریح كرد: من چهارمین مدال طلای جهان را برای سوریان در دانمارك كنار گذاشتم؛ ولی همان طور كه گفتم عوامل زیادی در كسب این مدال دخیل هستند. او در شرایط فعلی اگر به مرور با حریفان سخت‌تری مواجه شود، می‌تواند به پیروزی دست پیدا كند.

سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی بزرگسالان در پایان خاطرنشان كرد: اگر در مسابقات قهرمانی جهان اتفاق خاصی رخ ندهد و در قرعه‌ كشتی‌گیران نیز تا حدودی شانس بیاوریم، می‌توانیم برای اولین بار در طول تاریخ كشتی فرنگی ایران روی سكوی جهانی برویم كه امیدوارم این امر با دعای خیر مردم ایران برای ما محقق شود.