درست است كه نتیجه ضعیف تیم ملی كشتی آزاد كشورمان در المپیك پكن، سایه یاس را بر ورزش كشور گسترانید و البته این واقعیت نمایان شد كه صرف امید به یك رشته نمی‌تواند در این رویداد بزرگ فریادرس مسوولان ورزش باشد، با وجود این علاقه‌مندان به ورزش همچنان چشم به ورزش اول كشورمان یعنی كشتی دوخته‌اند تا در رویدادهای پیش رو، باز هم برای ایران آبروداری كند.

نخستین میدان جهانی و حساس پیش روی كشتی ایران، مسابقه‌های جهانی دانمارك است و سعید ابراهیمی، ملی پوش وزن ۹۶ كیلوگرم كه پیش از این در سال ۲۰۰۷ در باكو صاحب مدال نقره دنیا شد، یكی از امیدهای اصلی تیم ایران است. با این ملی‌پوش جوان به بهانه در پیش بودن مسابقه‌های جهانی دانمارك گفتگویی ترتیب دادیم كه خواندنی است.

چند سال پیش در لیگ برتر كشتی با دوبنده تیم سنگ آهن بافق یزد خود را به عنوان یك كشتی‌گیر با آتیه مطرح كردی. چه روندی طی شد كه امروز از تو به عنوان امید اول كسب مدال در المپیك لندن یاد می‌شود؟

مایلم به حدود دوازده، سیزده سال پیش برگردم، زمانی كه كشتی را زیر نظر مربیان شایسته‌ای نظیر تورج ظفری آغاز كردم. بی‌تردید این مربی همدانی نقش بسیار بزرگی در پیشرفتم داشت، اما در لیگ كشتی و زیر نظر محسن فرح‌وشی در تیم سنگ‌آهن بافق روزهای خوبی را پشت سرگذاشتم و با نمایش كشتی‌های خوب، خودم را به عنوان یك مدعی برای پوشیدن دوبنده تیم ملی مطرح كردم. این آغاز راه بود و امروز خوشحالم كه در ۲۶ سالگی و در سایه لطف خداوند و تلاش و جدیتی كه از خودم نشان دادم به اینجا رسیدم كه برای كسب مدال در المپیك تلاش‌كنم. همان طور كه در مسابقه‌های جهانی باكو توانستم مدال نقره كسب كنم اگر با بدشانسی مواجه نشوم در المپیك لندن هم می‌توانم با كسب مدال دل مردم را شاد كنم.

در المپیك پكن هم به نظر برخی كارشناسان می‌توانستی مدال كسب كنی. چه اتفاقی در آن مسابقه‌های رخ داد كه موفق به گرفتن مدال نشدی؟

به هر حال مسائلی در آن مقطع زمانی پیش آمد كه نتوانستم در اوج دوران آمادگی روی تشك المپیك حاضر شوم. مسائلی كه بیان آنها در این مقطع به صلاح نیست و ممكن است حاشیه‌هایی ایجاد كند. همین قدر بگویم كه خیلی دیر به عنوان ملی پوش اعزامی وزن ۹۶ كیلوگرم به المپیك معرفی شدم.

پس از بازی‌های المپیك گفته شد كه زنگ خطر برای كشتی ایران به صدا درآمد. با این دیدگاه به نظرت مسابقه‌های جهانی دانمارك می‌تواند میدانی سرنوشت‌ساز برای كشتی باشد؟

به نظر من در المپیك پكن زنگ خطر برای كل ورزش ایران به صدا درآمد! سایر رشته‌ها چه گلی به سر ورزش ایران زدند كه كشتی، ناكام بزرگ این مسابقه‌ها لقب گرفت؟ ورزش ایران همواره متكی به كشتی بوده و هست و این بار كه كشتی نتوانست جور رشته‌های دیگر را بكشد می‌گویند زنگ خطر برای كشتی به صدا درآمده است. جایی كه یك فوتبالیست معمولی بالای ۱۰۰ میلون تومان قرارداد می‌بندد چه توقعی از كشتی وجود دارد كه همواره در المپیك و جهانی، مدال و آن هم از نوع طلا كسب كند. اگر می‌خواهیم در المپیك مدال‌های زیادی كسب كنیم باید از توجه صرف به فوتبال دست بكشیم و به ورزش‌های مستعد كسب مدال نظیر كشتی بیشتر بها دهیم، كشتی ایران همواره در سطح جهان مطرح بوده و این بار نیز در مسابقه‌های جهانی امیدواریم بتوانیم توقعات را برآورده كنیم.

در مسابقه‌های جهانی باكو با وجود این كه تا فینال مقتدرانه پیش رفتی، اما در فینال مغلوب گاتسالوف روس شدی و از مدال طلا بازماندی. برای رویارویی با این حریف پرقدرت چه برنامه‌ای داری؟

امیدوارم گاتسالوف همراه با تیم ملی روسیه در مسابقه‌های جهانی دانمارك حضور یابد تا توان فنی‌ام را مقابل این كشتی‌گیر نشان بدهم. گاتسالوف هم اینك پرافتخارترین كشتی‌گیر وزن ۹۶ كیلوگرم جهان است و می‌خواهم با غلبه بر او انتقام شكست در مسابقه‌های جهانی باكو را از او بگیرم.

روند آماده‌سازی تیم ملی چطور پیش می‌رود؟

هم اكنون همه كشتی‌گیران به صورت مرتب و منظم زیر نظر كادرفنی در حال انجام تمرین‌های مختلف هستند و با توجه به وضعیتی كه بر اردوهای تیم ملی حاكم است بسیار امیدواریم تیم ملی در مسابقه‌های جهانی حضوری درخشان و پربار داشته باشد.

ازجمله برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی برپایی اردو در اردبیل بود. این اردو و دیگر اردوهای تیم ملی تا چه حد در آماده‌سازی تیم نقش داشت؟

خوشبختانه با تلاش فدراسیون و همچنین جدیت و تلاش كادرفنی، اردوهای تیم ملی در شرایط خوبی پیگیری می‌شود كه از آن جمله اردوی اردبیل نیز با همین شرایط برگزار شد و به طور كلی هیچ مشكلی در راه آماده‌سازی تیم تاكنون به وجود نیامده است. برنامه‌ریزی مطلوب كادر فنی به طور قطع در روند موفقیت كشتی‌گیران موثر است. خوشبختانه امسال شرایط بسیار مطلوبی در اردوی تیم ملی حاكم است كه نتایج آن با درخشش در رقابت‌های جهانی دانمارك به ثمر می‌نشیند.

مسابقه‌های جام زیلكوفسكی لهستان آخرین میدان تداركاتی تیم ملی پیش از شركت در پیكارهای جهانی بود كه در برنامه آماده‌سازی تیم ملی گنجانده شد. این مسابقه‌ها را چطور دیدی؟

كشتی ورزش بی‌ركوردی است و كسب موفقیت به مسائل زیادی بستگی دارد ؛ امیدوارم در دانمارك همه چیز به نفع تیم ملی ایران پیش برودرقابت‌های جام زیلكوفسكی ازجمله تورنمنت‌های معتبر و سنگین كشتی در سطح جهان است و با توجه به این كه در فاصله زمانی كمی با مسابقه‌های جهانی برگزار ‌شد و كشورهای مختلف به منظور محك زدن نفرات اصلی خود گام به این مسابقه‌ها ‌گذاشته بودند، فرصتی مناسب برای سنجش میزان آمادگی ملی پوشان ایران بود. آنچه مسلم است كسب نتیجه در این پیكارها هیچ اهمیتی نداشت و هدف اصلی كادرفنی تیم ملی آماده‌سازی این تیم برای شركت در مسابقه‌های جهانی بود.

یعنی به این مسابقه‌ها تنها به عنوان یك میدان تداركاتی نگاه می‌كردی و كسب مدال برایت اهمیتی نداشت؟

من سال گذشته هم در تورنمنت بین‌المللی زیلكوفسكی لهستان شركت كردم و با این كه پیكارهای سنگینی در جریان بود در نهایت با پیروزی مقابل كروپنیاكوف قرقیزستانی مدال طلا گرفتم. درست است كه جام زیلكوفسكی لهستان و مسابقه‌های جهانی دانمارك با هم تفاوت زیادی دارند، اما امیدوارم از سوی كادر فنی برای مسابقه‌های جهانی انتخاب شوم تا بتوانم شایستگی‌های خود را به نمایش بگذارم.

مهم‌ترین فاكتوری كه می‌تواند نقش مهمی در آماده‌سازی تیم ملی داشته باشد، چیست؟

نظر شخصی‌ام این است كه آرامش حاكم بر اردوی تیم ملی و نبود هیچ گونه حاشیه‌ای می‌تواند نقش خوبی در ارتقای روحی تیم ملی داشته باشد تا در كنار آمادگی جسمانی، آمادگی روحی روانی نیز در تیم وجود داشته باشد. خوشبختانه امروز این آرامش در تیم ملی حاكم است، اما باید ورزشكار بدون هیچ گونه دغدغه مالی به تمرین بپردازد تا درصد موفقیتش افزایش یابد.

برای ایجاد این آرامش چه اقدامی باید صورت گیرد تا دغدغه خاطر ملی‌پوشان رشته‌های مختلف و ازجمله كشتی برطرف شود؟

این كه گفته می‌شود كشتی ورزش اول كشور بوده و همواره بیشترین مدال‌ها را كسب كرده بیراه نیست، اما مسوولان باید توجه لازم را به كشتی‌گیران داشته باشند تا آنها نیز با خیال راحت به فكر كسب مدال باشند. به عنوان مثال پاداش كسب مدال جهانی ما پس از یك سال و نیم پرداخت می‌شود كه آن هم رقمی حدود ۷ میلیون تومان است آیا این رقم پاسخگوی مخارج یك كشتی‌گیر متاهلی مثل من است؟ این پول، پاسخگوی اجاره خانه و دیگر مخارج زندگی است؟ بنابراین ما اگر از كشتی‌گیر مدال می‌خواهیم باید در درجه اول به فكر معیشت او باشیم تا مقدمه لازم برای افتخارآفرینی كشتی‌گیران فراهم شود.

اما در همه رشته‌های ورزشی از دل لیگ است كه معیشت ورزشكاران به نوعی تامین می‌شود.

دقیقا همین طور است. اساسا اگر لیگ نباشد كشتی هم وجود ندارد. دلخوشی همه ما به لیگ است، اما حرف من این است وقتی همه زندگی ما را كشتی تشكیل می‌دهد و دست‌كم سالی ۵ ماه را در اردوی تیم ملی به سر می‌بریم باید درآمدی داشته باشیم كه شرمنده خانواده خود نباشیم. لیگ جای خود دارد، ولی تیم ملی و همچنین كسب مدال جهانی نیز باید ارزش و اعتبار خودش را داشته باشد.

یعنی مزیت اصلی برگزاری لیگ تامین معیشتی كشتی‌گیران ، مربیان و دیگر دست‌اندركاران آن است؟

این یك بخش از فواید لیگ است. در واقع لیگ به كشتی شخصیت می‌دهد و استعدادهای زیادی در آن چهره می‌شوند؛ بنابراین وقتی لیگ می‌تواند پشتوانه‌ای برای آینده كشتی باشد باید به آن اهمیت داد و تلاش كرد پربارتر و با حضور اسپانسرهای قوی برگزار شود تا بتواند نقش خود را بخوبی در پیشرفت كشتی كشور ایفا كند. از طرفی تجربه نشان داده حضور كشتی‌گیران مطرح خارجی فرصتی مناسب برای جوانانی است كه بتوانند تجارب خود را بدون استرس رویدادهای معتبر بین‌المللی افزایش دهند و در نهایت تیم ملی از این موضوع بهره می‌برد؛ بنابراین برگزاری یك لیگ با كیفیت و با حضور كشتی‌گیران مطرح جهان تا حد زیادی در رشد و توسعه كشتی كشور موثر خواهد بود.

و باز هم مسابقه‌های جهانی. با توجه به شناختی كه از حریفانت داری، فكر می‌كنی در دانمارك چه عملكردی داشته باشی؟

خب مسابقه‌های جهانی شرایط خاص خود را دارد و جای كوچك‌ترین اشتباهی نیست. همه سعی‌ام را می‌كنم تا با آمادگی كامل در این مسابقه‌ها حضور یابم. البته وزن ۹۶ كیلو وزن شلوغی است و حریفان پرقدرتی از كشورهایی نظیر روسیه، گرجستان، آذربایجان و ازبكستان پیش رو دارم. ضمن این كه نباید هیچ حریفی را دست‌كم گرفت. هدف من انجام كشتی‌های خوب همراه با كسب خوش‌رنگ‌ترین مدال است كه امیدوارم به آن دست یابم. مطمئنا با تلاش و پشتكار بسیار و هدایت مربیان خوب تیم ملی با همه وجود روی تشك مسابقه‌های جهانی حضور می‌یابم تا شرمنده خانواده‌ام و مردم خوب كشورمان نشوم، امیداورم مدال طلای این مسابقه‌های را كسب كنم و به یكی از اهداف ورزشی خود دست یابم.

امید توفیقی