مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی از تولید و توزیع ۴۰ میلیون لامپ كم مصرف تا پایان سال در كشور خبر داد.

حسین لوایی افزود:سازمان بهره وری انرژی ایران با هدف ترویج فرهنگ استفاده از لامپ كم مصرف به جای لامپهای رشته ای در ۶ ماه اول امسال ۱۳ میلیون لامپ كم مصرف در سراسر كشور توزیع كرد.

وی اظهار داشت: این لامپها از طریق شركتهای توزیع برق استان ها توزیع شده و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری حداقل ۴۰ میلیون شعله لامپ كم مصرف تولید و توزیع شود.

لوایی گفت: بر اساس دستور رئیس جمهوری برای تهیه و توزیع لامپ‌های كم مصرف یارانه‌ای ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت و بر اساس این دستور سیاست وزارت نیرو بر این شد كه از میان تولیدات داخلی اقدام به توزیع لامپ های كم مصرف كند.

وی در ادامه گفت: پس از بررسی‌های لازم ۱۳ شركت و تولیدكننده داخلی كه دارای پروانه از وزارت صنایع و معادن بودند شناسایی و با آنها قرارداد منعقد شد تا ۴۹ میلیون شعله لامپ كم مصرف تولید و در اختیار مردم قرار دهند.

در حال حاضر دو نوع لامپی كه عمدتا توزیع و مصرف می‌‌شود لامپ ۱۱ وات پیچی است كه قیمت تمام شده آن ۲۶۶۰ تومان، میزان یارانه اختصاص یافته دولت ۱۵۱۰ تومان و قیمت مصرف كننده ۱۱۵۰ تومان است.

قیمت تمام شده لامپ ۱۱ وات غیرپیچی نیز ۲۵۹۰ تومان، یارانه اختصاص یافته برای آن ۱۵۹۰ تومان و در نهایت قیمت برای مصرف كننده ۱۰۰۰ تومان است.