كارگردان فیلم اخراجی‌ها در جشنواره خاكریز شیشه‌ای گفت: باید از دوران دفاع مقدس و ایثارگری‌ها و فداكاری‌ها یاد كنیم و نگذاریم رزمندگان فراموش شوند.

مسعود ده‌نمكی در سومین جشنواره خاكریز شیشه‌ای كه شب گذشته در مجتمع فرهنگی هنری اسوه برگزار شد، گفت: اگر ۱۰ بار دیگر در مراسمی دعوت شوم باز هم می‌گویم كه ۹۰ درصد جنگ ما پا روی «من» گذاشتن و ۱۰ درصد نیز پا روی «مین» گذاشتن بود.

وی ادامه داد: تغییر آدم‌ها در جبهه مهم بود. به تعبیر شهید چمران كه می‌گوید وقتی شیپور جنگ نواخته می‌شود، مرد از نامرد تشخیص داده می‌شود.

ده‌نمكی با بیان این‌كه دوره جدیدی در تاریخ دفاع مقدس آغاز شده است، اظهار داشت: اكنون زمانی رسیده است كه دیگر جعبه سیاه جنگ باز شده است. از دلایل قبولی قطعنامه تا دلایل عاطفی و احساسی جنگ در حال بیان ‌شدن است كه باید با زبان نسل جدید طرح و بیان شود.

وی خطاب به نویسندگان وبلاگ‌ها گفت: باید به سراغ رزمندگان و ایثارگران رفت و حقایق ناگفته در سینه‌هایشان را منعكس كرد.

كارگردان فیلم اخراجی‌ها اضافه كرد: توقع اشتباهی است كه از رزمنده‌ای بخواهیم نویسنده باشد بلكه باید نویسندگان به سراغ آن‌ها بروند و از خاطرات آن‌ها بنویسند.

مجید رجبی معمار، مدیر شبكه تهران نیز در این مراسم به طرح معرفی ۳۶۵ شهید در یك‌سال به صورت هر روز در شبكه پنجم سیما اشاره كرد و گفت: اگر بخواهیم در شبكه تهران هر روز یك شهید را فقط ۵ دقیقه معرفی كنیم، ۱۰۰ سال طول می‌كشد.

مدیر شبكه تهران ادامه داد: تاكنون از ظرفیت‌های خوبی كه داشتیم برای معرفی شهدا و ترویج فرهنگ ایثار استفاده خوبی نكردیم.

وی به فعالیت مسعود ده‌نمكی اشاره كرد و اظهار داشت: آقای ده‌نمكی كار بزرگی را در مورد آزادگان در حال انجام دارد كه به مراحل جدی‌تری رسیده است.

رجبی معمار با بیان این‌كه در زمینه موزه‌ها و یادمان‌های جنگ كوتاهی كردیم، گفت: به فرهنگ ایثار و شهادت بیش از پیش نیاز داریم و باید یكدل و باهم در این مسیر حركت كنیم.