دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی دانشگاهیان، این جشنواره را كارناوال بزرگی از هنرهای تجسمی دانست كه از سوی وزارت علوم در ۸ بخش مختلف برگزار خواهد شد.

«علی زهانی» درباره نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی دانشگاهیان گفت: این جشنواره بسیار بزرگی است كه نزدیك به سه سال به طور جدی روی آن كار شده است تا شایستگی جامعه دانشگاهی در آن كاملاً مشهود باشد.

زهانی درباره مكان برگزاری این جشنواره گفت:‌ این جشنواره در رشته‌های گرافیك، نقاشی، خوشنویسی، كاریكاتور، مینیاتور، حجم سازی، هنرهای جدید، پایان نامه و مقالات هنری از سوی وزارت علوم،تحقیقات و فن‌آوری برگزار می‌شود و برای مكان برگزاری آن نیز با مذاكراتی كه با دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد داشتیم، ‌قصد داریم از موزه هنرهای معاصر تهران به عنوان مكان برگزاری جشنواره استفاده كنیم كه البته به دلیل حجم زیاد آثار در بخش‌های مختلف از هنرمندان داخلی و خارجی نیازمند مكان دیگری نیز هستیم كه احتمالاً با مؤسسه فرهنگی و هنری صبا در این خصوص مذاكره خواهیم كرد و از تالار وحدت نیز برای برگزاری مراسم اختتامیه استفاده خواهیم كرد.

دبیر نخستین جشنواره هنرهای تجسمی دانشگاهیان با بیان این كه ارسال آثار هنرمندان خارجی به صورت اینترنتی خواهد بود گفت: برای حضور هنرمندان خارجی در این جشنواره،مكاتبات اینترنتی با دانشگاه‌های بین‌المللی داشتیم و با نمایندگان سازمان های فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی نیز مكاتبه می‌كنیم،‌ ضمن این كه ما نمایندگانی در كشورهای مختلف از جمله ایتالیا، فرانسه،بلژیك، هلند، هند، چین و روسیه داریم كه برنامه جشنواره را خودشان پیگیری می‌كنند و با دانشگاه‌های مختلف این كشورها مذاكره می‌كنند.

زهانی درباره اعلام فراخوان هم توضیح داد: فراخوان از ابتدای مهر به صورت اینترنتی اعلام خواهد شد و ارسال آثار نیز به صورت اینترنتی است كه بعد از تأیید هیئت داوران، اصل آثار برای ما ارسال خواهد شد.

وی با بیان این كه تداوم این جشنواره لازمه تكامل آن خواهد بود، گفت:‌ تلاش خواهیم كرد كه با دائمی كردن دبیرخانه جشنواره، هر سه یا چهار سال شاهد برگزاری این جشنواره به صورت بین‌المللی باشیم.

زهانی درباره بخش‌های مختلف جشنواره هم گفت: این جشنواره در دو بخش آزاد و موضوعی با عنوان «هنر معنوی» برگزار خواهد شد و در بخش آثار ایرانی علاقه‌مندیم كه این آثار حتی در بخش هنر جدید با هویت ایرانی همراه باشد.

دبیر جشنواره دانشگاهیان با اشاره به رشد هنرهای تجسمی ایران در بخش‌های مختلف، گفت:‌ با توجه به این كه آموزش‌های دانشگاهی به بدنه جامعه منتقل می‌شود، علاقه‌مندیم كه با برگزاری این جشنواره، هنر پژوهشی معناگرا را در آموزش‌های دانشگاهی شاهد باشیم.

زهانی با اشاره به برگزاری سمینارهای مختلف در كنار این جشنواره گفت: از آبان‌ماه سمینارهای علمی مختلفی را در مناطق پنج‌گانه دانشگاهی كشور خواهیم داشت كه این سمینارها در ۵۰ عنوان با توجه به نیازهای هر منطقه كه برگرفته از فرهنگ و پتانسیل آن مناطق است،برگزار خواهد شد.

زهانی درباره هیئت داوران و جوایز جشنواره هم توضیح داد: سرگروه‌های داوری مشخص شده‌اند اما تركیب هیئت داوران را متعاقباً‌ اعلام خواهیم كرد.جوایز جشنواره نیز به ۲۰۰ برگزیده در هشت بخش مختلف جشنواره اهدا خواهد شد.

وی همچنین از چاپ كتاب آثار جشنواره به همراه لوح فشرده خبر داد و گفت:‌این كتاب بعد از برگزاری جشنواره چاپ و منتشر خواهد شد.

دبیر نخستین جشنواره هنرهای تجسمی دانشگاهیان در ادامه با ابراز گله‌مندی از برخی نهادهای فرهنگی گفت: مدت زمان زیادی است كه برای برگزاری شایسته این جشنواره فعالیت می‌كنیم،ولی مجموعه‌هایی كه مدعی خدمت‌گذاری به جامعه هنری و علمی هستند، كم لطفی‌هایی نسبت به برنامه‌هایی دارند كه متعلق به خودشان نیست و بسیار علاقه‌مندند كه خود مجری و برگزار كننده باشند.

وی افزود: بعد از مدتها جامعه دانشگاهی كشور چنین حركت بزرگی را در زمینه هنرهای تجسمی پیش گرفته، اما انتظار ما از نهادها و مؤسساتی كه مدعی حمایت و خدمت‌گزاری هستند، بسیار كم برآورده شد.

زهانی در خاتمه تصریح كرد: همیشه بعد از برگزاری هر جشنواره‌ای، نقدها و تركش‌های بسیاری به سمت برگزاركنندگان جشنواره نشانه می‌رود، در حالی كه ما نیازمند مساعدت مسئولین هستیم و به سختی و تلاش بسیار برای برگزاری جشنواره كار كردیم.