چاپ سوم مجموعه داستان‌های «هاویه» و «دیوان سومنات» اثر ابوتراب خسروی توسط نشر مركز تجدید چاپ و وارد بازار كتاب شده است.

«ابوتراب خسروی» مجموعه داستان‌ «هاویه» را در سال ۷۰ توسط انتشارات نوید شیراز در مجموعه «حلقه نیلوفری» به سرپرستی مرحوم شاپور بنیاد منتشر كرد. چاپ دوم این كتاب در سال ۷۷ توسط نشر مركز منتشر شد. «هاویه» مجموعه ۱۴ داستان كوتاه است كه خسروی آن‌ها را در دهه ۶۰ نگاشته است.

از داستان‌های این مجموعه می‌توان به میخانه سبز، برهنگی و باد، كابوس‌های شبانه، صدای ساعتی كه پنهان است، برهنه و مه، در بایگانی، ماه و مار و هاویه آخر اشاره كرد.

مجموعه داستان «دیوان سومنات» نیز نخستین مرتبه در سال ۱۳۷۷ توسط نشر مركز منتشر شد. این مجموعه داستان شامل ۱۲ داستان كوتاه است.

از داستان‌های این كتاب می‌توان ردپای مرد كهربایی، مرثیه‌ای برای ژاله و قاتلش، پلكان، حضور، و من زنی بودم به نام لیلا كه زیبا بود، صورت بند، حركت زیبا و آسان، تربیع پیكر پاهای ابریشمی و دیوان سومنات را نام برد. این داستان‌ها در نیمه اول دهه هفتاد نوشته شده‌اند.

این داستان‌نویس مجموعه داستان جدیدش با نام «داستان ویران» را برای انتشار به نشر چشمه سپرده است. این كتاب برای دریافت مجوز به ارشاد رفته است. «خسروی» كتاب دیگری با نام «حاشیه‌ای بر مبانی داستان» كه مجموعه مقالات تئوری‌های داستان است را نیز در دست دارد كه ویرایش نهایی آن به‌زودی به پایان می‌رسد.

«ابوتراب خسروی» دو رمان «اسفار كاتبان» و «رود راوی» را تاكنون به چاپ رسانده است كه رمان «اسفار كاتبان» جایزه مهرگان ادب را به عنوان بهترین رمان سال ۷۹ و «رود راوی» جایزه بنیاد گلشیری به عنوان بهترین رمان مطلق سال ۸۳ را از آن خود كردند.

«ملكان عذاب» نیز عنوان آخرین رمان خسروی است كه این روزها مشغول بازنگری نهایی آن است و با دو رمان دیگر او یك «تریلوژی» (سه‌گانه) داستانی را از نظر مفهوم و ساختار تشكیل می‌دهد.