وضعیت تامین برق در نیمه دوم سال جاری به وضعیت بارش‌ها بستگی دارد؛ چراكه در حال حاضر ظرفیت مخازن سدهای كشور در حداقل است و از اول مهرماه هم ظرفیت این مخازن به زیر ۵۰۰ مگاوات می‌رسد كه عملا تعطیل خواهند بود.

سید پرویز فتاح - وزیر نیرو - درباره وضعیت تامین برق در نیمه دوم امسال با بیان مطلب فوق گفت: البته در حال حاضر به امید آن هستیم كه در آذرماه شاهد بارش و پر شدن مخازن باشیم.

وی در حاشیه نشست امروز هیات دولت درباره وضعیت برق در زمستان گفت: در حال حاضر برای نیمه دوم سال ذخیره كردن سوخت در حال انجام است؛ به طوری كه در مورد گازوئیل ۷۰ درصد و در مورد مازوت ۸۰ درصد كار انجام شده و به طور قطع تا آبان‌ماه به اتمام می‌رسد.

او تاكید كرد: وزارت نیرو در زمستان همه توجه خود را به سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها معطوف می‌كند، بنابراین به طور قطع با مشكل خاصی روبه‌رو نخواهیم شد. البته نیروگاه‌های جدید نیز برای نیمه دوم سال طبق برنامه وارد مدار می‌شوند؛ به طوری كه تا پایان امسال ۲ هزار مگاوات برق جدید وارد شبكه می‌شود.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال كه با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر نرمال نبودن بارش در پاییز امسال، چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: سازمان هواشناسی بیش از این بارش نرمال را پیش بینی كرده بود؛ در واقع در حال حاضر میزان ذخایر آنی در حداقل بوده، لذا تقاضای صرفه‌جویی حداكثری شهروندان را در سه ماه آینده داریم و در انتظار بارش‌های زمستان و بهار خواهیم بود.

وی درباره میزان كمبودها هم گفت: به طور قطع حتی اگر میزان بارش‌ها در حد طبیعی باشد، باز هم برای سال آینده با میزان ذخایر كمتری مواجه خواهیم بود، چرا كه میزان آب روان به دلیل تشنه بودن زمین كمتر است و به نظرم سدها نیز سال آینده كم آب خواهند بود.

او درباره عملكرد سد جامیشان كرمانشاه نیز گفت: آبگیری این سد در سال جاری انجام شده و خوشبختانه با اتمام تونل آن به زودی قادر خواهیم بود در كامیاران و كرمانشاه به زمین‌ها آبرسانی كنیم؛ لذا امید است نیمه دوم امسال آب این سد از طریق تونل به زمین‌ها منتقل شود.

وی درباره احتمال جریمه مشتركان پر مصرف از سوی وزارت نیرو نیز گفت: وزارت نیرو قادر به جریمه مشتركان پر مصرف نیست، چراكه اختیار قانونی آن را ندارد، مگر این‌كه در سال آینده پیشنهاد آن از سوی مجلس ارائه شود. البته در حال حاضر اعمال تعرفه و تغییر آن در مورد آب و برق از سال ۱۳۸۳ توسط مجلس انجام می‌شود.