معاون جدید وزیر نیرو در امور انرژی و برق با بیان اینكه خاموشی‌ها در كشور به حداقل رسیده است گفت: طی سه شب گذشته مطلقا خاموشی‌ با برنامه در كشور نداشتیم و سه شنبه هفته جاری قول قطعی در مورد زمان دقیق قطع خاموشی ها خواهیم داد.

عباس علی آبادی اظهار داشت: بنده به عنوان مسوول مستقیم صنعت برق تاكنون در خصوص خاموشی‌ها اظهار نظری نكرده‌ام، بنابراین در حال حاضر در حال بررسی و آماده كردن گزارشی هستم كه آنرا روز سه شنبه هفته جاری منتشر و به عموم مردم اعلام خواهم كرد كه خاموشی‌های زمان‌بندی شده از چه زمان متوقف خواهد شد.

وی ادامه داد: با آماده شدن این گزارش‌ می‌خواهیم بدانیم كه آیا به مردم می‌توان قول قطع خاموشی‌ برق را در تاریخ مقرر داد .

● بنده تایید نمی‌كنم

علی آبادی در پاسخ به این سوال كه روابط عمومی وزارت نیرو قطع برنامه زمان‌بندی خاموشی‌ها را اول مهر ماه اعلام كرده است گفت: بنده به عنوان مسوول مستقیم صنعت برق تاكنون در مورد خاموشی‌های برق اظهار نظری نكرده‌ام بنابراین هر فرد دیگری كه به غیر از من راجع به این موضوع صحبت كرده است بنده تایید نمی كنم.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق افزود: هر فردی كه در مورد قطع خاموشی‌های زمان‌بندی شده صحبت كرده است خود مسوول مستقیم این صحبتها است.

● صنعت برق در شرایط اضطراری

علی آبادی در خصوص صنعت برق گفت: تمام تلاش مسوولان و كاركنان وزارت نیرو بر این است كه آسایش مردم فراهم شود.

وی افزود: صنعت برق صنعتی ملی است كه در حال حاضر در شرایط اضطراری قرار گرفته است بنابراین همه باید یك هدف را دنبال و تلاش كنیم تا این صنعت به یك وضعیت پایدار برسد.

● ۳ هزار مگاوات نیروگاه در دست ساخت

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق گفت: در حال حاضر ۲ تا ۳ هزار مگاوات نیروگاه در دست ساخت است كه مطمئنا با تامین اعتبار در زمان‌‌های مشخص و مقرر، می‌توان به طور دقیق زمان وارد مدار شدن آنها را اعلام كرد.

وی ادامه داد: صنعت برق تمام اقدامات لازم را برای رسیدن به یك وضعیت پایدار انجام می‌دهد اما باید قبول كنیم كه همه مسائل در اختیار صنعت برق نیست.

● سه شب بدون اعمال خاموشی‌

علی آبادی در خصوص كاهش خاموشی‌ها گفت: طی سه شب گذشته، مطلقا خاموشی زمان‌بندی شده در كشور رخ نداده است.

وی افزود: كاهش دمای هوا، در مدار بودن تمام نیروگاه‌های كشور و صرفه‌جویی مردم دلیل كاهش خاموشی‌ها و اعمال نشدن خاموشی در سه شب گذشته بوده است.

● برق بدون ذخیره

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق گفت: وضعیت صنعت برق در یك حالت بدون ذخیره است یعنی هر لحظه امكان دارد به دلیل بروز حادثه‌ای در نیروگاهی كه تعمیرات اساسی آن به تعویق افتاده است دچار كمبود برق در شبكه شویم.

وی دامه داد: قطعا اگر مشتركان با وزارت نیرو و شركت‌های برق همكاری نمی‌كردند ما نمی‌توانستیم از عهده غول خاموشی‌ها بربیائیم.