مدیرعامل شركت آب و فاضلاب كشور گفت: بحث جداسازی آب شرب از بهداشتی، بسیار دنبال شده و جزو سیاست‌های ماست.

مجید نامجو اظهار كرد: در شهر تهران فعلا امكان این كار وجود ندارد، ولی اگر بخش خصوصی بخواهد در این زمینه سرمایه‌گذاری كند، از آن استقبال می‌كنیم.

وی ادامه داد: در تمام كشورهای اروپایی آبی كه به عنوان آب بهداشتی استفاده می‌شود، كیفیتش در حد آب شرب است؛ اگرچه ممكن است از لحاظ شوری یا مزه تغییراتی داشته باشد و این طور نیست كه اگر از آن آب برای شرب استفاده شود، اشخاص را مریض كند.

او در پاسخ به این‌كه پس چرا در آن كشورها این جداسازی صورت می‌گیرد و از آن نفع اقتصادی هم می‌برند؟ توضیح داد: در آنجا فرهنگ‌سازی شده تا از آب چند بار مصرف شده، برای شرب استفاده نكنند. بشر به دنبال آن است كه آبی كه می‌نوشد، آبی تازه باشد كه برای اولین بار تصفیه و برای شرب استفاده می‌شود كه از طریق بطری نیز می‌شود این آب را تامین كرد.

وی با بیان این كه در شهرهای قم، ساوه و برخی از شهرهای اطراف تهران، این جداسازی انجام شده است، خاطرنشان كرد: مثلا در استان قم، هر فردی لازم است حداكثر ۵۰۰ متر از منزلش دور شود تا به مخزن آب شرب برسد.

نامجو با تاكید بر این‌كه گسترش این كار با اعتبارات دولتی قابل انجام نیست و باید حتما بخش خصوصی وارد كار شود، تشریح كرد: در قم و ساوه هم بخش خصوصی این كار را به عهده گرفت. این به نفع شركت آب هم هست، چرا كه در قم مردم به ازای هر متر مكعب آب شرب ۹۰۰ تومان پول پرداخت می‌كنند و این در حالی است كه در حال حاضر ما در مناطق دیگر به ازای هر متر مكعب بیش از ۱۵۰ تومان نمی‌توانیم دریافت كنیم.

او با بیان این‌كه دولت برای خرید آب از آب شیرین‌كن‌ها دست ما را باز گذاشته است، اظهار كرد: در حال حاضر در بندر لنگه، آبادان، خرمشهر و چابهار ما آب را از سرمایه‌گذاران می‌خریم و با یارانه‌ به مردم می‌فروشیم و این برنامه هم در حال گسترش است.

● تامین ۷۰درصد از آب شرب مردم از منابع زیرزمینی

وی در مورد برنامه‌های این شركت برای مقابله‌ با خشكسالی نیز اظهار كرد: ۷۰ درصد آب شرب مردم از طریق آب‌های زیرزمینی و ۳۰ درصد از طریق آب‌های سطحی تامین می‌شود.

او با اشاره به این‌كه آب‌های پشت سدها سه مصرف كشاورزی، محیط زیست و شرب و بهداشتی دارند، گفت: توانستیم با شركث مدیریت منابع آب به تفاهم برسیم كه از ۳۰ درصد آبی كه از سدها برداشت می‌شود، اولویت با مصرف شرب و بهداشتی ‌باشد.

● استفاده از پساب در صنعت آب كشور

وی درباره استفاده از پساب در صنعت آب كشور اظهار كرد: طبق آمار حدود یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مكعب پساب از تصفیه‌خانه‌ها به محیط زیست وارد می‌شود. سال گذشته وزارت نیرو به شركت‌های آب ابلاغ كرد كه پساب خود را تحویل آب منطقه‌ای دهند كه این كار باعث شد شركت‌های آب مجبور شوند كیفیت پساب را به استاندارد جهانی نزدیك كنند. از طرف دیگر شركت‌های آب منطقه‌ای موظف به برنامه‌ریزی برای استفاده از پساب شدند.

به گفته‌ی وی در حال حاضر از پساب تصفیه‌خانه‌ها به طور غیر رسمی و غیر برنامه‌ریزی شده استفاده می‌شود و وزارت نیرو در حال برنامه‌ریزی روی این مورد است.

● دلایل قطعی آب در استان‌های همدان و اردبیل

او در مورد قطعی آب در استان‌های همدان و اردبیل نیز گفت: ما در تهران هم روزی ۴۰۰ حادثه در رابطه با شبكه‌های آب و خطوط آبرسانی داریم و برای تعمیرات مجبور بودیم كه آب آن مناطق را قطع كنیم. اگر هم موضوعی بود با فشار روی شركت‌ها سعی كردیم بحث را مدیریت كنیم و فقط در همدان مجبور به نوبت‌بندی شدیم، چرا كه ما هیچ وقت پیش‌بینی نمی‌كردیم سد اكباتان كه وزارت نیرو كلی برایش هزینه كرده و می‌توانست آب كل همدان را تامین كند، یك دفعه به علت خشكسالی هیچ آوردی نداشته باشد.

نامجو با تاكید بر این‌كه آورد سد اكباتان در حال حاضر صفر است، ادامه داد: این موضوع ما را با چالش روبه‌رو كرد و باید در زمان كوتاهی نزدیك به ۵۰۰ تا ۶۰۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب شهر اضافه می‌كردیم كه امكان‌پذیر نبود؛ چرا كه اگر بخواهیم یك چاه را حفر و تجهیز كنیم، ۲۰ تا ۳۰ روز وقت لازم است.

وی در مورد مناطقی از اردبیل كه قطعی متوالی آب داشته‌اند نیز گفت: این روستاها تحت پوشش ما نبودند و چشمه‌هایی داشتند كه وزارت بهداشت روی آن‌ها نظارت می‌كرد. همچنین تعداد زیادی از چشمه‌های اردبیل خشك شدند.

● هدر رفت واقعی آب در ایران ۱۶درصد

او درباره‌ اتلاف در شبكه‌ آب‌رسانی كشور توضیح داد: هدر رفت ظاهری مربوط به انشعابات غیر مجاز می‌شود كه شبانه شبكه را سوراخ می‌كنند و برداشت غیر مجاز دارند. بخش دیگر نیز مربوط به هدر رفت واقعی است كه میانگین آن ۱۶ درصد است؛ البته استاندارد جهانی در این مورد ۸ درصد است كه برای این مورد هم برنامه‌ریزی داریم.

● استفاده از تكنولوژی‌های نوین در صنعت آب

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب كشور همچنین درباره‌ استفاده از تكنولوژی‌های نوین در صنعت آب كشور تشریح كرد: استفاده از تكنولوژی‌های نوین بیشتر برای ما استفاده‌ی تحقیقاتی داشته است، اما دستگاهی ساخته شده كه شبكه‌ را video metry می‌كند. این دستگاه را شركت آب و فاضلاب كردستان ساخته كه می‌تواند از شبكه فیلمبرداری كند و برای بهبود در تعمیرات شبكه می‌توان از این دستگاه استفاده كرد.

وی از دیگر سیستم‌ها از تله‌متری یاد كرد و گفت: با استفاده از فن‌آوری و تكنولوژی نو، در حال ساخت یك اتاق كنترل یا دیسپاچینگ آب هستیم كه موجب آسان‌تر شدن مدیریت روی شبكه‌ها شده و تعمیرات و نگهداری با هزینه‌ی كمتری صورت می‌گیرد.

او در مورد شعار شركت آب و فاضلاب گفت: این شعار ۱۰ـ ۲۰ ـ ۳۰ نام دارد در این شعار ۱۰ به معنای ۱۰ درصد كاهش زیان و هدررفت آب، ۲۰ به معنای ۲۰ درصد افزایش نصب انشعابات و ۳۰ به معنای ۳۰ درصد ارتقای پژوهش و آموزش است.

نامجو با اشاره به طرح حفر چاه تصریح كرد: تا پایان تیر ماه ۳۱۳ حلقه چاه شهری و ۲۰۰ چاه روستایی نیز حفر شده و شركت‌های ما ۳۷ حلقه چاه را كف شكنی كردند و ۳۰ حلقه‌ی دیگر را در دست احداث دارند.

او با اشاره به برنامه‌های دراز مدت، میان مدت و كوتاه مدت اظهار كرد: ما یك برنامه‌ی اضطراری هم داریم كه در شهرها نزدیك به ۳۰ متر مكعب بر ثانیه و در روستاها ۱۰ متر مكعب بر ثانیه به ظرفیت آب كشور اضافه كنیم كه با این اقدامات توانستیم تابستان امسال را با حداقل تنش پشت سر بگذاریم.