معاون هنری وزارت ارشاد در جمع نگارخانه‌داران گفت: رونق اقتصاد هنرهای تجسمی در داخل و خارج از كشور نیازمند تعامل و همفكری است و از این رو نظرات فعالان نگارخانه‌ها در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع اعضای تعاونی نگارخانه‌داران كشور كه با حضور مدیركل هنرهای تجسمی در موزه هنرهای معاصر برگزار شد گفت: گرچه هنوز در حوزه اقتصاد هنر موفقیت‌های چشمگیری حاصل نشده اما خوشبختانه دریچه‌هایی به این موضوع بازشده است و امیدواریم با پرداختن به آن از سوی مسوولان هنری، هنرمندان و نگارخانه‌داران نتایج و موفقیت‌هایی حاصل شود.

محمدحسین ایمانی ادامه داد: در اقتصاد باید مؤلفه‌های اصلی آن مورد توجه قرار گیرد و عرضه یكی از مهمترین مؤلفه‌های اقتصاد است. بنابراین وقتی بحث اقتصاد هنر مطرح می‌شود ضرورت دارد كه دو طرف عرضه و تقاضا در نظر گرفته شود.

ایمانی به اینكه در بحث اقتصاد هنر هر یك از رشته‌های هنر ویژگی‌های خاص خود را دارند و نمی‌توان اقتصاد هنر را در تمام رشته‌های نمایش، موسیقی، هنرهای تجسمی و سینما یكسان در نظر گرفت، اشاره كرد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در بین رشته‌های هنری، هنرهای تجسمی بخصوص بعضی از شاخه‌های آن به آسانی می‌تواند در بستر اقتصاد خودش را تعریف كند. در هنرهای تجسمی هنرمند و خالق اثر، عرضه كننده كالای هنری و مردم، متقاضی هستند و برای آن بازاری وجود دارد كه عرضه و تقاضا در آن انجام می‌شود. در این حوزه یك بازار موسمی یعنی اكسپو است و یك بازار دائمی برای عرضه آثار هنری كه نگارخانه‌ها هستند و در همه كشورهای دنیا نیز این وضعیت تعریف شده است.

ایمانی با تأكید بر نقش نگارخانه‌ها در اقتصاد هنرهای تجسمی گفت: نگارخانه‌ها نقش ارتباطی بین عرضه كنندگان و متقاضیان دارند اما متأسفانه به جهت مشكلاتی این فرمول در كشور ما جواب نمی‌دهد.

وی ادامه داد: عرضه كنندگان آثار هنری در كشور با انباشت كالای هنری مواجه هستند و در اینجا یك آسیب دیده می‌شود، یعنی به طور معمول متقاضی برای آثار (كالای) هنری وجود ندارد، در حالی كه در كشورهای پیشرفته خرید كالای هنری در سبد مصرف خانگی دیده می‌شود اما در جامعه ما خرید كالای هنری- كه مصرفی هم نیست بلكه سرمایه‌ای است - صورت نمی‌گیرد.

ایمانی افزود: در چند دهه گذشته هزینه‌های برای خرید آثار هنری صرف می‌شده و جای پای هنر در اماكن تاریخی و خانه‌ها و بناها وجود داشته است، اما به تدریج خرید آثار هنری از سبد مصرفی خارج شده است.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: كالای هنری می‌بایست به عنوان كالای ضروری دیده شود نه كالای لوكس و تجملی چون برای كالای لوكس در اقتصاد چندان نقش بارز اقتصادی به شكل عموم تعریف نمی‌شود اما كالای ضروری در متن زندگی خانوار جریان دارد. بنابراین یكی از دلایلی كه در كشور، آثار هنری خلق و انباشته می‌شود، نبود متقاضی است و علی رغم تلاش‌هایی كه از سوی نگارخانه‌ها صورت می‌گیرد ارتباط منطقی بین عرضه كننده و متقاضیان برقرار نشده است.

وی با تأكید بر افزایش توجه مردم به خرید آثار هنری اظهار كرد: اثر هنری یك كالای سرمایه‌ای است كه بر ارزش آن روز به روز افزوده می‌شود اما حتی برای سرمایه گذاری هم متقاضیان وارد این عرصه نمی‌شوند پس ضروری است كه برای آن چاره اندیشی شود.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد یكی از دلایلی كه خرید آثار هنری اتفاق نمی‌افتد این است كه آثار هنری چندان با ذائقه‌ها و سلایق مردم نزدیكی ندارد و مردم كمتر با آن ارتباط برقرار می‌كنند. البته این بدان معنی نیست كه همه هنرمندان به سبك‌های واقعگرایانه روی بیاورند اما این امر می‌تواند یك حلقه واسطه برای ارتباط با مردم باشد. البته باید توجه داشت كه منظور كارهای بازاری نیست بلكه آثار هنری ارزشمندی است كه مورد پذیرش مردم هم باشد.

ایمانی با تأكید بر اینكه مردم می‌بایست به صورت خود جوش به سمت خرید آثار هنری سوق داده شوند گفت: در اكسپوی چند سال قبل شاهد بودیم كه چند وزارتخانه و سازمان با اصرار و برخلاف میل به خرید آثار روی آوردند اما در نیمه راه برگشتند، بنابراین باید خرید آثار هنری در الگوی مصرف خانوار قرار گیرد.

وی با تأكید بر همفكری در زمینه اقتصاد هنر افزود: بحث اقتصاد هنر را با همفكری و همكاری مدیران، نگارخانه داران و هنرمندان می‌توان سامان داد و تشكل تعاونی نگارخانه داران می‌تواند نقشی موثر در این زمینه داشته باشد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متأسفانه در مواردی هم مشاهده می‌شود كه افرادی بدون انگیزه هنری و با هدف كسب درآمد وارد عرصه می‌شوند كه این برای كل مجموعه آسیب‌هایی را به دنبال دارد.

ایمانی با اشاره به نقش حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار كرد: سعی می‌شود كه ارتباط هنرمندان و نگارخانه داران در حوزه بین‌الملل برای خرید و فروش آثار هنری برقرار شود.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با تأكید بر همفكری و تعامل بیشتر بین نگارخانه داران و مدیریت هنرهای تجسمی گفت: با تعامل و همفكری می‌توان مشكلات و موانع را برطرف كرد و آرا و نظرات فعالان نگارخانه‌ها در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد تا بتوان فضای مناسبی را برای رونق اقتصاد هنرهای تجسمی در داخل و خارج كشور فراهم كرد.