لیلی گلستان گفت:‌ مهرماه و در فصل آغاز به كار مجدد نگارخانه‌ها، دو نماینده از سوی جامعه نگارخانه‌داران برای بررسی مسائل پیش روی نگارخانه‌داران، نزد مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد خواهند رفت.

«لیلی گلستان» نگارخانه‌دار با اعلام این خبر درباره جلسه اخیر محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت: ما تنها به شنیدن سخنرانی و صرف افطار دعوت شدیم و زمینه‌ای برای گفت و گو و اظهار نظر نگارخانه‌داران فراهم نشد.

وی با اشاره به مشكلاتی كه اخیراً برای نگارخانه‌داران مبنی بر كسب مجوز پیش از برپایی نمایشگاه به‌وجود آمده است، گفت: بین نگارخانه‌داران جلسات بحث و بررسی بسیاری در این خصوص برگزار شده است، اما از آن جا كه هم‌اكنون اغلب نگارخانه‌ها در تعطیلات به سر می‌برند و تنها چند نگارخانه در ایام تابستان فعال بوده‌اند، این مشكل مورد بررسی جدی قرار نگرفته است، بنابراین با شروع ماه مهر و آغاز به‌كار مجدد نگارخانه‌ها، طی جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از سوی جامعه نگارخانه‌داران و محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی این مسائل را مورد برررسی قرار خواهیم داد.

گلستان با اشاره به جریان افتادن مصوبه كسب مجوز پیش از برگزاری هر نمایشگاه، گفت: در دولت قبلی هم ما مجبور به ارسال عكس آثار نمایشگاه‌ها بودیم تا بعد از بررسی و كسب مجوز نمایشگاه برپا كنیم كه نسبت به این مسئله هم همیشه معترض بودیم. در دوران وزارت مهاجرانی درخواست كردیم كه به نگارخانه‌داران اعتماد شود و هر نگارخانه‌داری مسئولیت آثار آویخته بر دیوار نگارخانه‌اش را بپذیرد كه این درخواست بپذیرفته شد و در دوران مدیریت حبیب‌الله صادقی در دفتر امور هنرهای تجسمی نیز این مسئله همچنان رعایت می‌شد اما در دوران مدیریت آقای شالویی این مسأله دوباره به جریان افتاده و نگارخانه‌داران را با مشكلاتی روبرو كرده است.

وی افزود: آقای شالویی این مسئله را به مصوبه‌ای مربوط دانستند كه گمان نمی‌كنم مصوبه مجلس باشد و بیشتر یك مصوبه درون سازمانی است و می‌توان درباره آن صحبت كرد و امیداورم در جلساتی كه با آقای شالویی خواهیم داشت، ایشان این تحمل را داشته باشند كه با نگارخانه‌داران صحبت كنند و درد دل آنها را بشنوند.

چهارشنبه هفته گذشته،‌ محمدحسین ایمانی‌خوشخو معاون هنری وزارت ارشاد و محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با نگارخانه‌داران دیدار كردند.

این نشست گفته شد كه به منظور تبادل نظر پیرامون تبیین برنامه‌های آتی و بررسی راه‌كارهای اجرایی مربوط به نگارخانه‌های هنری، برگزار شد.

در این نشست شالویی از طرح جامع برای ایجاد نمایشگاه فروش آثار هنری در آینده نزدیك خبر داد و گفت: در این طرح مشاركت فعال نگارخانه‌ها و عموم هنرمندان لحاظ خواهد شد.

وی همچنین خواستار ارتباط نزدیك‌تر نگارخانه‌ها با مركز هنرهای تجسمی كشور شد و اظهار داشت: هر چقدر ارتباط ما با شما نزدیك‌تر باشد یقینا می‌توانیم از این ارتباط نزدیك در جهت اعتلا و توسعه هنری بهره‌برداری بیشتری داشته باشیم و مردم و جامعه هنری هم از ما و شما انتظار چنین همكاری ، هماهنگی و همدلی را دارند.