معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه‌ای تهران گفت:سد مخزنی « كینه ورس» ابهر با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیكی روز جمعه هفته جاری با حضور وزیر نیرو آبگیری می‌شود.

یوسف رضایی پور با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سد مخزنی «كینه‌ورس» در استان زنجان واقع شده و در ۱۴ كیلومتری جنوب غربی ابهر قرار دارد.

وی ادامه داد: سد كینه ورس با هدف تامین آب شرب شهرهای ابهر و خرم دره در افق سال ۱۴۰۰ به میزان ۵/۵ میلیون متر مكعب، بهبود ۱۵۶۸ هكتار اراضی كشاورزی پایاب سد به میزان ۵/۷ میلیون متر مكعب احداث شده است.

وی خاطر نشان كرد: مطالعات اولیه ساخت سد قبل از انقلاب انجام شده است اما مرحله اول و دوم ساخت این سد از سال ۷۶ تا ۸۰ شروع و از سال ۸۰ نیز مراحل ساخت سد آغاز شد.

به گفته وی، ساخت سیستم انحرافی و بدنه سد از سال ۸۲ آغاز شد.

رضایی پور گفت: سد كینه ورس از نوع خاكی سنگ ریزه‌ای با هسته‌ رسی قائم و طول تاج ۳۷۴ متر به طور متوسط سالانه می‌تواند تا ۲۲ میلیون متر مكعب آب تنظیم كند.

وی با بیان اینكه حجم كل مخزن در رقوم نرمال ۱۶ میلیون متر مكعب است اظهار داشت: از محل سد تا محل تصفیه‌خانه ۳۱ كیلومتر خط انتقال با قطر ۶۰۰ میلی‌متر باید احداث شود.

وی با بیان اینكه مطالعات احداث انتقال آب شرب و تصفیه‌خانه از سال ۸۳ آغاز شده و در مرحله تصویب است گفت: از سال آینده باید ردیف اجرایی برای طرح انتقال آب و تصفیه‌خانه برای شهرهای خرم دره و ابهر ایجاد و تامین اعتبار شود.

معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه‌ای تهران خاطرنشان كرد: برآورد اولیه برای سد كینه ورس ۳۴ میلیارد تومان بود كه با احتساب اعتبار مورد نیاز برای تصفیه خانه و خط انتقال ۴۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز است كه تا پایان سال گذشته ۲۰۵ میلیارد ریال در اختیار طرح قرار داده شده است.

رضایی پور گفت: اعتبار امسال برای طرح ۵ میلیارد ریال است كه تاكنون ۶۰ درصد آن تخصیص داده شده است.