قیمت آب امسال ثابت می‌ماند، چرا كه در برنامه‌ هدفمند كردن یارانه‌ها، این موضوع از آخرین گزینه‌هاست.

مجید نامجو - مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور - با بیان این مطلب گفت: دولت به دنبال این است كه هرگونه یارانه‌ای كه به صورت غیر مستقیم به مردم می‌دهد را حذف كند و این یارانه‌ها را مستقیم كند. به آب هم یارانه داده می‌شود، ولی به منظور رعایت حال مردم برداشتن یارانه‌ها از آب فعلا در دستور كار نیست.

وی افزود: ما هر سال طبق قانون برنامه‌ی چهارم، قیمت اصلاحی آب را به دولت پیشنهاد می‌كنیم؛ اگر چه امكان دارد دولت پیشنهاد افزایش قیمت را به مجلس ندهد و یا این‌كه مجلس آن را تصویب نكند.

او قیمت فروش آب شهری در هر متر مكعب را ۸۸۶ ریال و این قیمت را برای روستاها ۳۸۸ ریال دانست و ادامه داد: قیمت تمام شده‌ آب در نقطه سر به سر ( قیمت تمام شده‌ آب بدون آن‌كه سودی برای شركت داشته باشد) برای آب شهری ۱۹۹۰ ریال و برای آب روستایی ۲۱۴۹ ریال است، ولی قیمت تمام شده‌ آب خیلی بیشتر از این‌ها می‌شود كه این مقدار را بعدها اعلام می‌كنیم.

نامجو اظهار كرد: شركت ما طوری شروع به كار كرد كه در خدماتمان هر چه هزینه می‌كنیم از مردم بگیریم، ولی قانونی وضع شد كه مطابق آن ما باید قیمت پایین‌تری را از مصرف كننده بگیریم و دولت مابه‌التفاوت این دو قیمت را به شركت بدهد، اما تاكنون این مبلغ به شركت‌های آب پرداخت نشده است.

وی در پاسخ به این سوال كه شما تاكنون این هزینه‌ها را از كجا می‌آوردید؟ گفت: ما در مقابل مجبوریم كه از هزینه‌های تعمیرات، نگهداری و استهلاك كم كنیم. مثلا لوله‌ای كه باید هر ۵ سال تعویض شود، ۲۰ تا ۳۰ سال كار می‌كند. برنامه داشتیم كه كنتورها ۵ سال یك بار عوض شوند، ولی به علت كمبود بودجه ۱۵ سال یك بار هم تعویض نمی‌شوند.

او در مورد مشكلات مربوط به قطع برق گفت: قطع برق باعث تعطیلی كار شد و تولید آب را مختل كرد كه برای حل این مشكل در حال نصب دیزل ژنراتور هستیم تا در مواقع خاموشی خدمات قطع نشود.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا قطعی برق مشكلاتی برای شركت‌های آب به‌وجود آورده است؟ گفت: قطع برق روی تولید آب تاثیر گذاشت و موجب شد كه بعضی مخازن خالی و بعضی مناطق دچار كمبود آب شوند، ولی بلافاصله توانستیم با هماهنگی‌هایی كه با شركت‌های برق منطقه‌ای داشتیم، یا خود را به ژنراتور مجهز كردیم و یا این كه سعی كردیم برق منطقه‌ای را قانع كنیم كه برق این منطقه را قطع نكند و یا این‌كه اگر از یك كانال برقی را قطع می‌كند، از كانال دیگر برق اضطراری دهد كه این‌ها باعث شد به شركت‌ها خسارت‌هایی وارد شود و دچار نقص شوند، ولی با تدابیر انجام شده‌، مردم این كمبود را حس نكردند.