ماه رمضان هنوز از راه نرسیده بود كه پرویز فتاح وزیر نیرو اعلام كرد كه در این ماه در هنگام سحر و افطار خاموشی اعمال نمی‌شود. حالا فقط پنج روز از آغاز ماه رمضان گذشته است و وزارت نیرو بی‌توجه به وعده پرویز فتاح به سادگی خاموشی‌های هنگام سحر و افطار را در برنامه خاموشی‌های شهر تهران گنجانده است. اظهارات ضدونقیض آنقدر در دولت زیاد شده است كه وزارت نیرو وقتی مردم از خاموشی به هنگام افطار اظهار نارضایتی كردند حتی زحمت تكذیب این موضوع را به خود نداد و به‌جای چاره‌اندیشی، خاموشی‌های هنگام سحر و افطار را نیز در برنامه این هفته خاموشی‌های شهر تهران گنجاند. براساس همین برنامه گروه ۷ به هنگام سحر و گروه ۸ به هنگام افطار در هفته جاری در خاموشی به سر خواهند برد. اما از آنجا كه وزارت نیرو در عمل در چند ماه اخیر چندان هم به برنامه‌های ارائه‌شده پایبند نبوده است معلوم نیست كه دو گروه یاد شده تنها گروه‌هایی باشند كه خاموشی‌های افطار و سحر را تجربه می‌كنند. با این ترتیبی كه وزارت نیرو اتخاذ كرده است به نظر نمی‌رسد بتوان روی حرف‌های فتاح در مورد توقف خاموشی‌ها حساب كرد و بیشتر باید به نظرات كارشناسی تحلیلگرانی كه از احتمال قوی خاموشی‌ها حتی در پاییز و زمستان سخن می‌گویند، حساب كرد. هرچند كه باز هم مقامات وزارت نیرو تاكید دارند كه تدابیری در راستای تامین برق زمستان اتخاذ شده است. مدیرعامل شركت مدیریت شبكه برق ایران از تدابیر وزارت نیرو برای تامین سوخت نیروگاه‌ها در زمستان برای جلوگیری از خاموشی‌ها خبر داد.

مسعود حجت در گفت‌وگو با فارس افزود: تمامی نیروگاه‌های كشور در تمام سال امكان مصرف سوخت گاز را دارند و میزان سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها در این فصل حدود ۱۳۷ میلیون‌مترمكعب گاز در روز است.

وی گفت: با توجه به اینكه مصرف گاز برای سایر مصارف در زمستان بالا می‌رود به جای بخشی از ۱۳۷ میلیون مترمكعب گاز مورد نیاز روزانه وزارت نفت، سوخت مایع را به نیروگاه‌ها تحویل خواهد داد و در حال حاضر در حال تجهیز امكانات و همچنین پركردن مخازن است و امید است مخازن ذخیره سوخت تا آخر مهرماه پر شود.

به گفته وی، سوخت مایع نیروگاه‌های توربین گازی و سیكل تركیبی گازوئیل و نیروگاه‌های بخاری، مازوت است.

حجت تاكید كرد: با توجه به اینكه امسال با خشكسالی مواجه هستیم امید چندانی به تولید نیروگاه‌ برق‌آبی نداریم و چون كشور در حال حاضر نیروگاه‌های اتمی یا ذغال سنگ‌سوز در حال بهره‌برداری ندارد تنها گزینه ممكن برای تولید برق استفاده از سوخت گاز و مایع است.

وی ادامه داد: امیدواریم روزانه ۱۳۷ میلیون مترمكعب گاز (یا سوخت‌های مایع جایگزین آن) به طور كامل به صنعت برق تحویل شود تا با خاموشی مواجه نشویم؛ البته مراتب به وزارت نفت اعلام شده و خوشبختانه تمهیدات لازم جهت تامین سوخت توسط وزارتخانه مذكور در حال پیش‌بینی است.

وی خاطرنشان كرد: اخیرا خبرهای خوشی در مورد افزایش امكانات شركت گاز اعلام شده كه برای تامین برق بدون خاموشی در فصل سرما امیدبخش است.

این در حالی است كه مخبر كمیسیون انرژی مجلس با بیان اینكه خشكسالی تنها دلیل خاموشی‌ها نیست گفت: مجلس بحث خاموشی‌ها را پیگیری خواهد كرد تا موانع وزارت نیرو برای رفع این مشكل مرتفع شود.

علی ادیانی‌راد نماینده مردم قائمشهر در گفت‌وگو با فارس افزود: دلایل عدیده‌ای در مورد خاموشی‌های اخیر در كشور مطرح شده كه یكی از هزاران ادله در میان ادله‌های ارائه‌شده بحث خشكسالی و كمبود تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی است.

وی با بیان اینكه چنانچه خشكسالی هم در كشور رخ نمی‌داد باز هم كشور با كمبود تولید برق مواجه بود ادامه داد: تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی به‌طور میانگین ۱۰ درصد تولید برق كشور است، بنابراین اگر خشكسالی رخ نمی‌داد كشور باز هم با كمبود برق و خاموشی مواجه بود.

سیروس سازدار عضو كمیسیون انرژی مجلس نیز در رابطه با بحث كمبود گاز و برق در زمستان و پاییز سال جاری هشدار داد و گفت: نیروگاه‌های برق در پاییز و زمستان امسال روزانه ۱۵۰ میلیون مترمكعب كمبود گاز خواهند داشت. سرویس سازدار، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس در گفت‌وگو با ایلنا ضمن انتقاد شدید از نحوه مدیریت منابع در وزارت نفت تصریح كرد: در صورت ادامه روند كنونی، به‌طور قطع همزمان با ورود اولین جبهه‌های هوای سرد به كشور مشكل كمبود گاز به‌طور جدی نمود پیدا خواهد كرد و قطعی برق نیز به دلیل كمبود گاز جدی‌تر خواهد شد.

وی تصریح كرد: امسال نسبت به سال گذشته افزایش تولید گاز نداشتیم و انتظار معجزه هم نداریم. از طرف دیگر طبق قاعده مصرف نیز هر سال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می‌كند. به این ترتیب مشكل گاز جدی‌تر از زمستان گذشته خواهد بود و از ابتدای فصل سرما با مشكلات جدی روبه‌رو می‌شویم.

عضو كمیسیون انرژی مجلس تاكید كرد: مشكل گاز و برق و به‌خصوص گاز در زمستان به‌طور بسیار جدی پیش‌روی ما خواهد بود و این معضل در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، كردستان، مازندران، گیلان و تهران جدی‌تر خواهد بود.

با این همه ناكارآمدی معلوم نیست روابط حاكم میان وزارت نیرو و مجلس هشتم چگونه رقم می‌خورد كه همچنان پرویز فتاح از استیضاح جان سالم به در برده است.

مخبر كمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینكه استیضاح وزیر نیرو به دلیل خاموشی‌ها تا چه حد صحت دارد گفت: بحث استیضاح وزیر نیرو را نشنیده‌ام اما نماینده‌های مجلس و به‌خصوص اعضای كمیسیون انرژی نگران خاموشی‌های اخیر هستند و برای حل معضل خاموشی برق جلساتی داشته و خواهند داشت.