مدیر عامل شركت مدیریت شبكه برق ایران از تدابیر وزارت نیرو برای تامین سوخت نیروگاهها در زمستان برای جلوگیری از خاموشی ها خبر داد.

مسعود حجت افزود: تمامی نیروگاه‌‌های كشور در تمام سال امكان مصرف سوخت گاز را دارند و میزان سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها در این فصل حدود ۱۳۷ میلیون متر مكعب گاز در روز است.

وی گفت:با توجه به اینكه مصرف گاز برای سایر مصارف در زمستان بالا می‌رود به جای بخشی از ۱۳۷ میلیون متر مكعب گاز مورد نیاز روزانه وزارت نفت سوخت مایع را به نیروگاه‌ها تحویل خواهد داد و در حال حاضر در حال تجهیز امكانات و همچنین پر كردن مخازن است و امید است مخازن ذخیره سوخت تا آخر مهر ماه پر شود.

به گفته وی، سوخت مایع نیروگاه‌های توربین گازی و سیكل تركیبی گازوییل و نیروگاه‌های بخاری، مازوت است.

حجت تاكید كرد: با توجه به اینكه امسال با خشكسالی مواجه هستیم امید چندانی به تولید نیروگاه‌ برق آبی نداریم و چون كشور در حال حاضر نیروگاه‌های اتمی و یا زغال سنگ سوز در حال بهره‌برداری ندارد تنها گزینه ممكن برای تولید برق استفاده از سوخت گاز و مایع است.

وی ادامه داد:امیدواریم روزانه ۱۳۷ میلیون متر مكعب گاز( و یا سوخت‌های مایع جایگزین آن) به طور كامل به صنعت برق تحویل شود تا با خاموشی مواجه نشویم البته مراتب به وزارت نفت اعلام شده و خوشبختانه تمهیدات لازم جهت تامین سوخت توسط وزارتخانه مذكور در حال پیش بینی است.

وی خاطر نشان كرد: اخیرا خبرهای خوشی در مورد افزایش امكانات شركت گاز اعلام شده است كه برای تامین برق بدون خاموشی در فصل سرما امید بخش است.

وی با اعلام اینكه بازده نیروگاه‌های كشور در سال گذشته ۳/۳۶درصد و در مورد كشورهایی مانند آمریكا و انگلیس ۳۴ درصد و ۹/۳۵ درصد است دلیل بالاتر بودن راندمان نیروگاه‌های حرارتی در ایران در مقایسه با كشورهای مذكور را قدمت نیروگاه‌ها در آن كشورها دانست.