یك‌هفته قبل كاهش اندك دما كه كاهش مصرف برق را به همراه داشت،‌ مسوولان وزارت نیرو را به این‌جمع‌بندی رساند كه می‌توانند به مردم وعده‌دهند كه خاموشی‌ها در میانه شهریور و مصادف با ماه مبارك رمضان كاهش خواهدیافت.

این وعده یك‌هفته ‌پیش از زبان وزیر نیرو با این جمله قطعی و نهایی شد كه در ماه رمضان در زمان افطار و سحر، خاموشی نخواهیم داشت.

این وعده، یكی دو روز پس از آن تعدیل شد، با اعلام جدول ساعات خاموشی كه البته چندان هم مسوولان وزارت نیرو خود را ملزم به رعایت آن نمی‌دانند، ‌ساعت‌های افطار و سحر نیز به عنوان ساعات احتمالی خاموشی بعضی گروه‌ها اعلام شد كه نشان از خلف وعده‌ وزیر نیرو داشت. آنها این‌بار وعده قطع‌نشدن برق در ساعات افطار و سحر را نمی‌دانند بلكه مسوولان وزارت نیرو از تلاش و سعی خود برای خاموش ‌نشدن برق‌ها در زمان افطار و سحر خبر دادند كه نشان از آن داشت خنك‌شدن هوا چندان ادامه نداشته است تا مسوولان وزارت نیرو به پشتوانه آن از كاهش خاموشی‌ها در نیمه‌شهریور سخن بگویند.

دیروز سخنگوی وزارت نیرو در این‌باره به ایلنا گفت: با توجه به برنامه‌‏ریزی‌های صورت گرفته در وزارت نیرو در سحر هیچ قطعی برقی اعمال نخواهد شد و تلاش خواهیم كرد تا در زمان افطار با افزایش میزان تولید نیروگاه‌‏ها با ضریب اطمینان خاموشی نداشته باشیم.

حسن علیزاده درباره اعمال خاموشی‌‏ها برای دو گروه ۳ و ۴ در زمان سحر و افطار با بیان مطلب بالا گفت: از اواخر مردادماه و با كاهش دما میزان خاموشی‌‏های سراسری از چند هزار مگاوات در ابتدای فصل تابستان به حدود هزار مگاوات رسید و بیشتر خاموشی‌‏ها اعمال نشد.

وی افزود: بارها اعلام كردیم كه اگر مشكل خاصی اتفاق نیفتد، می‌‏توانیم میزان خاموشی‌‏ها را كاهش داده و حتی بنا به اظهارات وزیر نیرو تا پایان شهریور برنامه زمان‏بندی خاموشی‌‏ها را حذف كنیم اما طی چند روز گذشته یعنی از چهارشنبه ششم شهریور تا روز یك شنبه دهم شهریور، یك واحد نیروگاه تبریز، دو واحد از نیروگاه هرمزگان و سه واحد از نیروگاه اصفهان از مدار تولید به دلیل نقص فنی خارج شدند.

مشاور وزیر نیرو و مدیركل روابط عمومی وزارت نیرو ادامه داد: با خارج شدن این واحدها و به تبع آن كاهش تولید، خاموشی‌‏ها در برخی از نقاط بیشتر از برنامه اعمال شد ولی با رفع مشكل از صبح یك‌شنبه مجددا تمام واحدها وارد مدار تولید شده‌‏اند.

علیزاده مجددا تاكید كرد: پیش‌‏بینی ما این است كه در زمان سحر مشكلی برای تامین برق نداریم و چنانچه مردم همكاری‌‏های لازم را انجام دهند و مشكل خاصی اتفاق نیفتد، در افطار نیز خاموشی نخواهیم داشت.

در همین حال بعضی اخبار و گزارش‌‌ها از صدور دستورالعملی مبنی بر كاهش خاموشی‌ها به وزارت نیرو خبر داد كه اداره پیگیری خاموشی‌های شركت توزیع برق تهران دریافت هرگونه دستورالعمل به منظور كاهش یا افزایش میزان خاموشی‌ها در ماه مبارك رمضان را رد كرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، یك منبع مطلع در این اداره گفت: برنامه خاموشی‌ها طی روال گذشته پیگیری خواهد شد و هرگونه افزایش یا كاهش خاموشی‌ها به میزان بار روی شبكه بستگی دارد.

وی ادامه داد: هنوز دستورالعملی مبنی بر عدم‌اعمال خاموشی در هنگام سحر و افطار به این اداره نرسیده است و برنامه خاموشی‌ها احتمال است و هیچ قطعیتی ندارد.

این منبع آگاه همچنین خاموشی‌های گسترده شش ساعته در برخی مناطق شرق تهران در روز دوشنبه را ناشی از آسیب دیدن فیوز پست این منطقه به دلیل ازدیاد بار دانست و گفت: قسمتی از این خاموشی‌ها نیز شامل برنامه خاموشی این نقاط بوده است، اما مشكل ادامه قطعی برق در ساعات افطار و سحر به تهران محدود نمی‌شود،‌ كلانشهرهای دیگر ایران نیز با این مشكل دست‌و پنجه نرم می‌كنند كه البته مسوولان وزارت نیرو دلیل آن را از مدار خارج‌شدن دو نیروگاه شازند و شهید منتظری به علت قطعی گاز اعلام كرده‌اند.

یك منبع آگاه در وزارت نیرو به برنا، اظهار داشت: قطع گاز یكی از مشكلاتی است كه باعث تشدید خاموشی‌ها شده است.

به گفته وی به علت قطع گاز امروز نیروگاه‌های شازند و شهید منتظری نیز از مدار تولید خارج شده‌اند.

وی ادامه داد: این امر در كاهش تولید برق كشور تاثیر‌گذار بوده و خاموشی‌ها را تشدید كرده است.

به گزارش تابناك در اصفهان، از روزهای آغازین شهریورماه با قطع شدن دو مرتبه‌ای برق در روز، معضلات بسیاری گریبانگیر مردم این شهر شده است.

بنا بر این گزارش، اینگونه قطعی برق كه طی ماه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است و مجموع ساعات آن در روز به چهار ساعت می‌رسد، در حالی اتفاق می‌افتد كه در برخی مناطق شهر اصفهان شاهد قطعی سه باره برق طی روز هستیم.

از صحبت‌های مسوولان وزارت نیرو چنان برمی‌آید كه بعید است پدیده خاموشی به زودی دست از سر مردم‌‌ بردارد،‌ هرچند این روزها دغدغه اصلی مردم قطع‌ نشدن برق در ساعات افطار و سحر است كه به‌رغم وعده‌های مسوولان وزارت نیرو كماكان ادامه دارد.