موافقتنامه اجرای فاز اول نیروگاه ۱۹۰۰ مگاواتی پتروشیمی دماوند بین این شركت و شركت مپنا امضا شد.

این موافقتنامه پیش از صبح امروز با حضور غلامحسین نجابت معاون وزیر نفت و مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی، اعضای هیأت مدیره این شركت و مدیران شركت مپنا به امضا رسید.

بر اساس این توافقنامه، شركت پتروشیمی دماوند مجری احداث سرویس‌های جانبی فاز دوم پتروشیمی در عسلویه به نمایندگی از شركت ملی صنایع پتروشیمی در شركت مپنا برای اجرای فاز اول این نیروگاه توافق كرد.

بر اساس این گزارش این نیروگاه با ظرفیت تولید ۱۹۴۴ مگاوات برق و ۳۱۶۰ تن بخار در ساعت، یكی از بزرگترین نیروگاه‌های شركت ملی صنایع پتروشیمی است كه برق و بخار مورد نیاز طرح‌های توسعه پتروشیمی در منطقه عسلویه را تأمین خواهد كرد.

همچنین به گفته ابراهیمی پور مدیر طرح‌های شركت ملی صنایع پتروشیمی طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برق مازاد این نیروگاه نیز به شبكه برق سراسری تزریق می‌شود.

ابراهیمی پور گفت:‌ این پروژه طی ۵ سال با سرمایه ۲/۱ میلیارد یورو به اجرا درخواهد آمد.

لازم به ذكر است پیش از این تفاهمنامه‌ای بین شركت ملی صنایع پتروشیمی و شركت مپنا مبنی بر مشاركت در تأمین برق و بخار مورد نیاز طرح‌های فاز دوم پتروشیمی واقع در منطقه اقتصادی پارس جنوبی در قالب ساخت، تملك و بهره برداری به امضا رسیده بود.

ابراهیمی پور همچنین در توضیح این پروژه گفت: در فاز دوم عسلویه واحدهایی كه احداث می‌شود مشتمل بر ۲۲ مجتمع پتروشیمی خواهد بود كه به سرمایه‌گذاری بیش از دو برابر فاز اول به میزان ۱۴ میلیارد دلار نیاز دارد.

وی واگذاری اجرای این پروژه را به شركت پتروشیمی دماوند و شركت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در پتروشیمی عنوان كرد.

در این مراسم همچنین حیدری مدیرعامل شركت پتروشیمی دماوند نیز گفت: واحد یوتیلیتی (تأمین آب، برق،‌بخار) به عنوان قلب مجتمع‌های پتروشیمی بیشترین سرمایه گذاری را به خود اختصاص می‌دهد كه تاكنون ۲میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو و ۲۷۰ میلیارد تومان به این منظور اختصاص یافته است.

وی اجرای این پروژه را آغاز حركت سرمایه گذاران برای بخش یوتیلیتی در منطقه عسلویه عنوان كرد.

به گزارش فارس موسی رفان مدیر طرح‌های شركت مپنا نیز اجرای پروژه بخار و برق شركت پتروشیمی دماوند را بزرگترین پروژه نیروگاهی از نظر سرمایه گذاری عنوان كرد و گفت: این پروژه دو برابر بزرگترین پروژه بخش برق كشور كه در آن ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری صورت گرفته به شمار می‌رود.

وی تأكید كرد: اختصاص سرمایه ۲/۱ میلیارد یورویی به این پروژه بیانگر اهمیت آن است.

وی گفت: پیش از این در مجتمع پتروشیمی مبین همكاری خود را با شركت ملی صنایع پتروشیمی با تولید ۷۵۰ مگاوات برق و پتروشیمی فجر ۲ در ماهشهر آغاز كرده است.

رفان ابراز امیدواری كرد: طی دو سال آینده محصول برق در این پروژه تولید شود.

وی اضافه كرد: در فاز اول این پروژه ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری صورت گرفته است.