وزیر نیرو از آزاد شدن قیمت ها و افزایش قیمت آب با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها خبر داد.

" پرویز فتاح" امروز در حاشیه مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران گفت: در سال ۸۴ که نمایشگاه برگزار شد شاهد غرفه های خالی نیز بودیم؛ ولی خوشبختانه در سال جاری نه تنها تمام غرفه ها توسط شرکت ها پر شد بلکه حداقل ۳۰ شرکت نیز امکان حضور را از دست دادند.

وزیر نیرو با اشاره به افزایش کیفیت آب و استفاده مجدد از پساب ها و فاضلاب ها تصریح کرد: شاید با ارتقاء کیفیت دستگاه های تصفیه آب بتوان در آینده بخشی از نیاز آب در صنعت و کشاورزی را از این طریق تامین کرد.

وی خاطرنشان کرد: تبدیل آب به یک کالای کاملاً اقتصادی در کشور از آرزوهای ما است؛ چون تحقق این امر می تواند به عمر استفاده بیش از حد از آب و اسراف آن پایان دهد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از کشتی ها به جای نفت و گاز آب حمل می کنند که این نشان از اهمیت این مسئله دارد.

فتاح افزود: تبدیل شدن آب به یک کالای اقتصادی می تواند به ایجاد بنگاه های اقتصادی فعال در این حوزه منجر شود که در این صورت می توان به راه اندازی بورس و بازارهای قوی آب مانند نفت امیدوار بود.

وی در خصوص اهمیت مدیریت بر پساب ها گفت: در حال حاضر پساب ها مانند آب دارای ردیف بودجه هستند؛ به نحوی که استان خراسان رضوی با تصفیه پساب ها از آن به عنوان آب شرب استفاده می کند.

وزیر نیرو در زمینه اهمیت برگزاری نمایشگاه های منطقه ای چهارگانه در کشور بیان داشت: کشور ما دارای اقلیم های متفاوت است؛بنابراین با برگزاری نمایشگاه های منطقه ای می توان به نیازهای هر منطقه از کشور پاسخ گفت.

فتاح از مدیریت بر بهبود کیفیت تجهیزات آب سخن گفت و افزود: آب در کشور با یارانه به دست مردم می رسد؛ بنابراین باید تجهیزات آن نیز از باب کیفیت، قیمت و سلامت دارای استاندارد باشند.

وی افزایش قیمت آب را براساس طرح هدفمند کردن یارانه ها قطعی دانست و تصریح کرد: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها قیمت ها آزاد می شود و ما شاهد افزایش قیمت قبض های آب خواهیم بود؛ ولی توجه به این نکته می تواند مصرف آب را کاهش دهد و به سطح نرمال برساند.