ایران در ۲۰ سال آینده به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد که با شرایط فعلی کشور تراز سالانه مصرف آب در کشور منفی ۱۰ میلیارد متر مکعب خواهد بود.

سید پرویز فتاح وزیر نیرو صبح امروز در مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات فاضلاب گفت:بر اساس گزارش های سازمان های جهانی عدم دسترسی به آب سالم بهداشتی در سال ۲۰۲۵ به ۸/۲ میلیارد نفر و در سال ۲۰۵۰ به ۴ میلیارد نفر معادل ۴۰ درصد از جمعیت کل جهان می رسد.

وی همچنین اضافه کرد: کارشناسان محدودیت منابع آب شیرین، افزایش جمعیت، توسعه شهر نشینی، آلودگی منابع آب، محدودیت سرمایه گذاری و خشکسالی را از مهمترین عوامل ایجاد بحران در آب شرب اعلام کردند.

فتاح متوسط آب تجهیز شده برای هر نفر در دنیا را ۷ هزار و ۶۰۰ متر مکعب اعلام کرد و افزود: این رقم در ایران کمتر از یک هزار و ۹۰۰ متر مکعب است که متاسفانه روند کاهشی آن نیز ادامه دارد.

وی مصرف آب سالانه در ایران را ۹۴ میلیارد متر مکعب دانست و تصریح کرد: حدود یک سوم از این رقم از منابع سطحی و ما بقی از منابع زیر زمینی تامین می شود.

وزیر نیرو پیش بینی کرد که ایران در ۲۰ سال آینده به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد و ادامه داد: با شرایط فعلی کشور سالانه در ۱۰ میلیارد متر مکعب آب دارای تراز منفی هستیم.

فتاح در بخش دیگری از سخنانش ایجاد تحول و نوآوری را در صنعت آب و تاسیسات خواستار شد و بیان داشت: کشور در سالهای گذشته توانسته با احداث سدها و سرمایه گذاری شرایط ذخیره سازی ۳۴ میلیارد متر مکعب آب را فراهم کند که معادل پوشش ۶/۹۶ درصد مصرف شهری و ۷۱ درصد مصرف روستایی است.

وی افزود: در حال حاضر ۳۱ درصد تجهیزات و تاسیسات آب در کشور مدرن و به روز است که در کنار آن مدیریت عرضه و تامین تقاضاها بسیار حائز اهمیت است.

وزیر نیرو از برنامه ریزی و طراحی استحصال ۲۲ میلیارد متر مکعب آب سطحی در کشور خبر داد و تاکید کرد: در سال جاری مجموع اعتبارات بخش آب از سدها تا نیروگاه های برق آبی بالغ بر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است که در این خصوص هزینه طرح های در دست اجرا ۴۱ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

فتاح اجرای پروژه های در دست انجام وزارت نیرو در بخش آب را با شرط ثابت ماندن نرخ تورم و عدم افزایش طرح ها ۱۵ سال اعلام کرد و گفت: در حال حاضر قیمت واقعی آب و فروش آن دارای اختلاف زیادی است که امیدواریم مجلس و دولت در لایحه تحول اقتصادی این مسئله را حل کنند.

وی همچنین از تمامی صنعتگران و مشاوران فعال در صنعت آب کشور برای کمک به حل بحران آب دعوت به همکاری کرد و بیان داشت: وزارت نیرو آماده است تا از توسعه صادرات در این بخش و ارتقاء شیوه های جدید بازاریابی و خدمات پس از فروش حمایت کند.

وزیر نیرو دست یابی به توسعه پایدار در کشور را بدون حل چالش های آبی در هزاره سوم غیر قابل ممکن خواند.