لایحه هدفمند کردن یارانه ها آخرین تیر وزارت نیرو برای افزایش تعرفه آب و برق به شمار می رود. وزارتخانه پرویز فتاح که بارها به ارزش پایین آب و برق همانند وزرای قبل معترض بود بالاخره رئیس دولت نهم را مجاب کرد تا برای افزایش قیمت آب و برق در قالب لایحه هدفمند کردن یارانه ها شخصاً به مجلس رود و نخستین دفاعیه خود از لایحه را که معمولاً وزیر یا معاون اول رئیس جمهور انجام می دهد عهده دار شود. محمود احمدی نژاد هفته آینده برای دفاع از این لایحه به صحن علنی مجلس می رود تا لایحه تصویب شده هدفمند کردن یارانه ها در جلسه استانداران را تقدیم پارلمان کند.وزیر نیرو روز گذشته در نشستی با خبرنگاران این خبر را داد. او می گوید؛ براساس این لایحه قیمت آب و برق طی سه سال به قیمت تمام شده خواهد رسید. او با اشاره به اینکه وزارت نیرو بارها پیشنهاد افزایش تعرفه آب و برق را اعلام کرد می افزاید؛ دولت باید تا شهریور لایحه افزایش قیمت آب و برق را تقدیم مجلس می کرد اما از این فرصت به رغم تهیه پیش نویسی توسط وزارت نیرو استفاده نکرد و البته استدلال هایی نیز از سوی دولت مطرح بود. به این ترتیب افزایش قیمت آب و برق در سال جاری منتفی است. «اعتماد» از او می پرسد پیشنهاد وزارت نیرو چه رقمی بوده می گوید؛ دیگر بحث عدد و رقم مطرح نیست چون دیگر قرار نیست دولت لایحه افزایش قیمت را به پارلمان ببرد ضمن اینکه قیمت های پیشنهادی وزارت نیرو یک یا دو عدد و رقم نیست بلکه جدولی مفصل است که ماه ها روی آن کار شده است. او می افزاید؛ در لایحه هدفمند کردن یارانه ها نیز به موضوع اصلاح تعرفه های آب و برق توجه شده و عدد و رقمی ذکر نشده است. او در مورد قیمت تمام شده آب و برق تصریح می کند؛ قیمت تمام شده هر مترمکعب آب در استان تهران ۱۵۰ تومان است که این رقم در برخی استان ها به ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان نیز می رسد، اما در استان تهران قیمت آب از هر مشترک برای هر مترمکعب ۸۰ تومان دریافت می شود. ضمن اینکه این رقم در روستاها یک سوم قیمت تمام شده است.

قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق نیز ۷۷۳ ریال است که دولت بخش اعظم آن را به صورت یارانه یی می پردازد. از او در مورد توافقات دو وزارتخانه نفت و نیرو برای تامین سوخت زمستان می پرسم که پاسخ می دهد؛ در این زمینه دو بحث مطرح است یکی پر شدن مخازن سوخت مایع که باید تا نیمه آبان ماه به ۳/۲ میلیون متر مکعب برسد و دیگر آنکه شرکت ملی گاز باید از نیمه آذر تا نیمه اسفندماه، روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب گاز در اختیار نیروگاه ها قرار دهد. او تصریح می کند؛ این رقم یک حد متوسط است و همان طور که مشاهده شد سال گذشته به دلیل برخی مشکلات حتی در برخی روزها ۹ میلیون مترمکعب گاز تحویل نیروگاه ها شد. اگر تحویل ۳۰ میلیون متر مکعب محقق شود که به احتمال خیلی زیاد تحقق می یابد وضعیت خوب خواهد بود چراکه وزارت نفت امسال فازهای جدیدی از پارس جنوبی را وارد مدار کرده است. در غیر این صورت با مشکل مواجه می شویم اگر غیر از این باشد ممکن است اختلالاتی پیش آید. پرویز فتاح در مورد هزار مگاوات نیروگاه هسته یی بوشهر این گونه می گوید؛ در این زمینه از آقای آقازاده بپرسید چون به رغم تاکید چند باره ما مبنی بر نیاز به هزار مگاوات این نیروگاه اقدامی از سوی آنها صورت نگرفت از این رو منتظر می مانیم تا این نیروگاه وارد مدار شود.

او در مورد تداوم جلسات ستاد خشکسالی می گوید؛ دو هفته قبل جلسه یی با حضور رئیس سازمان هواشناسی برگزار شد که حاکی از تداوم خشکسالی بود، بر همین اساس کار ستاد خشکسالی ادامه می یابد و هر زمان که وزارت نیرو یا وزارت جهاد کشاورزی درخواست تشکیل جلسه داشته باشند، این ستاد تشکیل جلسه دهد. وزیر نیروی دولت نهم در مورد پروژه فاضلاب تهران که اجرای آن به درازا کشید، می افزاید؛ فاضلاب تهران قصد داشت در این زمینه مستقل عمل کند اما نتوانست از این رو با دخالت مستقیم بنده برای اولین بار ۳۰ میلیارد تومان بودجه از سوی رئیس جمهور برای پروژه فاضلاب تهران در نظر گرفته شد که بر این اساس قرار است تا پایان سال معادل سه میلیون نفر تحت پوشش ۶ مدول این تصفیه خانه قرار گیرند.

او تاکید می کند؛ تاخیر در اجرای پروژه به دلیل کمبود اعتبار دلیل بی موردی است. وزیر نیرو در مورد پیش بینی مصرف برق و خاموشی در آینده می گوید؛ مصرف سال آتی به فاکتورهای مختلفی از جمله واقعی شدن تعرفه های آب و برق، دمای هوا، بارندگی ها و کارکرد نیروگاه های برقابی بستگی دارد، چراکه اگر تعرفه ها واقعی باشد قطعاً اسرافی نیز صورت نمی گیرد و اگر برقابی ها در مدار تولید باشند نظیر سال های ۸۵ و ۸۶ قطعاً کمبود برق در حد اعمال خاموشی ها نخواهد بود. وزیر نیرو در مورد تغییر و تحولات وزراتخانه متبوعش در سال پایانی دولت می گوید؛ رویه ما در دوره جدید احترام گذاشتن به اقدامات سال های گذشته وزارت نیرو و دفاع از عملکرد مدیران گذشته این وزارتخانه بوده است. هم اکنون نیز حبیب الله بیطرف، وزیر سابق نیرو به عنوان مشاور بنده و دو معاون تغییریافته او در دولت جدید( محمد احمدیان و رسول زرگر) مشاوران من هستند و در تمامی جلسات داخلی وزارتخانه و شورای مدیران حضور دارند. از این رو گره زدن این تغییرات به مسائل سیاسی کاملاً بی اساس است.

خبرنگاری از وزیر در مورد عدم سلامت لامپ های کم مصرف و تاثیر آن بر پوست می پرسد که او می گوید؛ نباید مسائل تجاری را با هم تداخل داد. هم اکنون این اخبار جنبه سیاسی و مالی دارد چراکه کارخانجاتی که لامپ های معمولی تولید می کنند باید خط تولید خود را تغییر دهند، از سوی دیگر ایران می خواهد لامپ کم مصرف را جایگزین لامپ های رشته یی کند، بنابراین کارخانجات سازنده لامپ های معمولی متضرر می شوند. او می افزاید؛ انتشار چنین اخباری باید با مرجع اصلی آن یعنی وزارت نیرو هماهنگ شود چراکه مطمئن هستیم که لامپ های توزیعی با آخرین تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند و همه کشورهای پیشرفته از این لامپ ها توزیع و تولید می کنند. ضمن اینکه استفاده از لامپ های کم مصرف به نفع مردم است چراکه مبلغ قبض را پایین می آورد و مردم پول کمتری پرداخت می کنند، از سوی دیگر استفاده از این لامپ ها نیز به نفع دولت است که در اوج مصرف انرژی، مصرف را پایین می آورد.

فتاح در مورد بارور کردن ابرها در استان های گیلان و بخشی از مازندران که سوال یکی از خبرنگاران بود می گوید؛ دو فروند هواپیما آنتونوف مجهز به تجهیزات باروری ابرها از یزد به رشت منتقل شد، بر همین اساس بالغ بر ۱۰۰ سورت پرواز انجام شد و نتایج آن نیز در بارش ها بنا به گفته های مسوولان دو استان مازندران و گیلان بسیار مطلوب بود به نحوی که چند مورد بارش های مناسب در خرداد و تیرماه سال جاری در این دو استان اتفاق افتاد. وی خاطرنشان می کند؛ تقاضای دو استان مذکور نیز در حال حاضر این است که ایستگاه باروری ابرها را مستقر کنیم که به نظر می رسد متناسب با هزینه هایی که صورت می گیرد دستاورد مناسبی دارد. وزارت نیرو نیز در حال برنامه ریزی است.

رویا خالقی