بیش از دو سال است كه از پایان عملیات عمرانی "موزه‌ هنرهای معاصر اهواز" می‌گذرد؛ علی‌رغم افتتاح نشدن رسمی موزه، شاهد برپایی نمایشگاه‌های متفرقه زیادی در آن هستیم؛ این درحالی است كه بسیاری از هنرمندان خوزستانی به دلیل عدم وجود جایگاه مناسب برای فعالیت و یا نمایش آثار خود، از این مساله گله‌مند هستند و مسوولان كمبود اعتبار برای خرید آثار و تجهیز موزه را دلیل این امر می‌دانند.

اسحاق فتحی، نقاش خوزستانی، در این‌باره به خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌- منطقه خوزستان - گفت: تاكنون جز برگزاری یك‌ دوره جشنواره هنرهای تجسمی هیچ فعالیت هنری در این مكان برگزار نشده است. وقتی یك موزه هنرهای معاصر تاسیس می‌شود، كاربری‌اش چیزی غیر از نمایشگاه است و چه دلیل دارد كه در جایی كه عنوانش موزه است، نمایشگاهی با كاربری‌های متفاوت برپا ‌شود؟!

وی ادامه داد: ساختمان موزه هم در جای مناسبی ساخته نشده است؛ هر روز شاهد ترافیك زیادی مقابل آن هستیم و محوطه‌ا‌ی متناسب با هنر در اطراف آن مشاهده نمی‌شود.

فتحی افزود: چه خوب می‌شد اگر اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی آرم یا لوگویی را برای ساختمان به مسابقه می‌گذاشت؛ به این طریق علاوه بر اینكه افراد بسیاری از كاربری اصلی موزه آگاه می‌شدند، هنرمندان می‌توانستند كارهای خود را ارسال كرده و از میان آن‌ها آثار برتر برای نمایش در موزه و آراستن موزه انتخاب می‌شد.

این هنرمند خوزستانی توجه متولیان به این مساله را ضروری دانست و گفت: مسوولان ما ناآگاه نیستند؛ آن‌ها به تمام این مسائل واقفند ولی عمل نمی‌كنند.

رضا عدیلی، كاریكاتوریست خوزستانی، ‌معتقد است: اصلی‌ترین نیاز هنرمند پس از خلق اثرش، ارائه‌ آن است و این وقتی اتفاق می‌افتد كه جایگاهی همچون موزه هنرهای معاصر، وجود داشته باشد.

عدیلی ادامه داد: از دو جنبه می‌توان به كاربری مفید موزه توجه كرد؛ اینكه آثار در شاخه‌های مختلف از سراسر كشور و بین‌المللی برای بازدید توسط بچه‌های استان در آن گردآوری شود تا به این طریق بتوانند سواد بصری خود را افزایش دهند و هم اینكه از تعدادی هنرمندان دعوت شود كه در موزه استقرار یافته و در سطح استان آثارشان را به نمایش بگذارند.

این هنرمند خوزستانی با بیان اینكه تولید آثار هنری بدون وجود جایگاهی برای ارائه آن هیچ فایده‌ای ندارد و مانند این است كه هنرمند اثری خلق نكرده و حرفش را در دل خود نگه داشته باشد، افزود: متاسفانه در اهواز تاكنون چنین فضایی وجود نداشته است و اگر هنرمندان هنرهای تجسمی رشد كرده‌اند، فقط به حول و قوه‌ی الهی است. اكثر آن‌ها با هزینه خود، آن هم نه در جایگاه مناسبی، اقدام به برپایی نمایشگاه می‌كنند.

وی گفت: آخرین حركت، برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی بود. هنرمندان در استان‌های دیگر به دنبال یافتن سبك جدید و هنر مدرن هستند و دارند هنر جدید را تجربه می‌كنند و این در حالی است كه ما هنوز به دنبال جایی برای ارائه آثار قدیمی و سنتی خود هستیم.

وی افزود: موزه در حال حاضر به یك فضای نمایشگاهی كه ساختارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تبدیل شده است و دارد عملا رو به تخریب می‌رود.

سعید آریایی، مجسمه‌ساز خوزستانی، یكی از دغدغه‌های هنرمندان را عدم توجه كافی مسوولان به هنر و هنرمند دانست و گفت: كوتاهی در امور فرهنگی و هنری در استان بسیار مشهود است. باید به جای شعار دادن به صورت عملی از موزه حمایت شود و نباید همین حداقل‌ها را هم از جوان‌ها دریغ كرد تا هنرمندان مجبور شوند برای معرفی كارهای خود به دیگران بسیار دوندگی كنند.

محمد امین آقایی، كاریكاتوریست خوزستانی، در این‌باره اظهار داشت: اگر بخواهیم به صورت استاندارد به این مساله نگاه كنیم، موزه هنرهای معاصر مكانی نیست كه در آن نمایشگاه‌های مختلف برپا شود؛ موزه محل نمایش آثار بزرگ است و حتی مكان برپایی جشنواره‌های هنری هم نیست.

وی ادامه داد: باید به فكر تاسیس چندین گالری مناسب در سطح شهر اهواز بود تا هنرمندان از نظر نمایش آثار خود دغدغه‌ای نداشته باشند.

آقایی گفت: موزه الان مكان نمایشگاه‌های دیگری غیر از كارهای هنری شده است و هنوز افتتاح نشده، ستون‌های تراشیده، چسب، سیم و به آن آسیب زده است.

آقایی اهتمام شهرداری در این زمینه را هم ضروری دانسته و گفت: شهرداری‌ها پایه‌گذار فرهنگ در شهرند متاسفانه در اهواز این خبر نیست و تنها اداره ارشاد متولی است.

این هنرمند خوزستانی افزود: در اهواز هیچ كدام از فرهنگ‌سرا در مكان مناسبی قرار ندارند و این دیگر مشكل هنرمندان است.

در همین رابطه حجت الاسلام والمسلمین عباس بسی‌خاسته، مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر ایسنای خوزستان گفت: انشاءالله در ماه‌های آینده بهره‌برداری اصلی از موزه هنرهای معاصر آغاز می‌شود؛ ما نواقص ساختمانی و سخت افزاری كار را مرتفع كردیم و عمده كار باقیمانده‌ ما آوردن آثار هنرمندان به موزه است. به دنبال آن هستیم تا اعتباری از سوی استان برای خرید آثار هنرمندان برای نمایش در موزه تخصیص داده شود؛ گر چه مركز این قول را داده كه تعداد زیادی از آثار هنرمندان را به موزه اهدا كند.

وی افزود: با طراحان گرافیك مطرح كشور قراردادی منعقد شده است و كار آماده‌كردن دكور داخلی موزه به‌زودی آغاز می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین بسی‌خاسته با بیان اینكه از زمان ساخت موزه تاكنون از فرصت استفاده و نمایشگاه‌هایی در آن برپا شد؛ ادامه داد: برپایی نمایشگاه در موزه به هر حال آسیب‌هایی را در آن ایجاد كرده كه اكنون در صدد هستیم تا كار رنگ آمیزی اصلی آن را آغاز كنیم و تا افتتاح رسمی موزه‌ هنرهای معاصر اهواز و بعد از آن، دیگر هیچ نمایشگاه غیرمرتبطی در این موزه برپا نخواهد شد.