در حالی که روز گذشته عباس علی آبادی معاون وزیر نیرو از وضعیت تامین سوخت در نیروگاه ها اظهار نگرانی کرده بود، معاون جدید وزیر نفت وضعیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی در نیروگاه ها را مطلوب ارزیابی کرد. ید نورالدین شهنازی زاده سرپرست شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان این که تا آخر مهر ماه کل ظرفیت ذخیره سازی سوخت های مایع نیروگاه ها تکمیل خواهد شد، گفت: در حال حاضر موجودی سوخت مایع ذخیره شده در نیروگاه ها حدود ۹/۲ میلیارد لیتر شامل انواع فرآورده نفتی بوده است.

وی با یادآوری این موضوع که از مجموع موجودی ۹/۲ میلیارد لیتری، حدود ۸/۱ میلیارد لیتر نفت کوره و حدود یک میلیارد لیتر گازوئیل در نیروگاه ها ذخیره سازی شده است، اظهار کرد: در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۶۷ میلیون لیتر گازوییل و ۵۰۳ میلیون لیتر نفت کوره بیشتر "در مجموع ۶۷۰ میلیون لیتر سوخت" در نیروگاه ها ذخیره شده است.

وی با تاکید براین موضوع که مصرف سوخت در نیروگاه ها از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۸ میلیارد لیتر بوده است، بیان کرد: این در حالی است که سال گذشته در مدت مشابه ۲۵ میلیارد لیتر فرآورده نفتی در این بخش مصرف شده که این موضوع حاکی از رشد ۳ میلیارد لیتری فرآورده های نفتی دارد.

شهنازی زاده از رشد ۲۵ درصدی مصرف گاز طبیعی در نیروگاه ها خبرداد و افزود: در کنار رشد مصرف گاز، از ابتدای امسال مصرف گازوییل ۵۴ درصد و نفت کوره ۳۸ درصد در نیروگاه افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت در مجموع رشد مصرف فرآورده های نفتی را حدود ۴۲ درصد عنوان کرد و گفت: از سرویس خارج شدن نیروگاه های برق آبی و بالارفتن مصرف برق از مهم ترین دلایل رشد مصرف سوخت در نیروگاه ها است.