احمد نادعلیان گفت: نوزدهمین جشنواره هنر محیطی با عنوان «پاییز در بهشت» آبان‌ماه در اصفهان برگزار می‌‌شود.

احمد نادعلیان هنرمند نقاش و مدیر برگزاری این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس با اعلام این خبر گفت: این جشنواره طی روزهای ۸، ۹، ۱۰ آبان‌ماه سال جاری در اصفهان برگزار خواهد شد و انجمن هنرمندان نقاش اصفهان میزبان هنرمندان خواهد بود.

وی درباره برنامه‌های این جشنواره طی این سه روز توضیح داد: یكی از سیاست‌های جشنواره هنر محیطی علاوه بر محیط طبیعی، بازتاب محیط بومی و فرهنگی ایران است. به همین دلیل در نخستین روز از بازار اصفهان و اماكن تاریخی آن بازدید خواهیم كرد و به همراه نمایش تصویر،‌برای هنرمندان بومی اصفهانی جلسه تئوری درباره هنر محیطی خواهیم داشت،‌ در روز دوم با الهام از نقوش پارچه‌های قلمكار اصفهان،كارهای محیطی انجام خواهد شد و نقوش هنرهای سنتی اصفهان را با عنصر رنگ طبیعت آمیخته خواهیم كرد كه ممكن است در یكی از كارگاه‌های سنتی این شهر برگزار شود.

در روز سوم نیز كنار پل خواجو چیدمان محیطی را با استفاده از هنر صدا خواهیم داشت. یعنی از صداهای موجود در طبیعت مثل وزش باد یا صدای آب و یا صداهای محیط فرهنگی و بومی مثل صدای چكش در بازار مسگرها در كار استفاده می‌شود.

وی اضافه كرد: هنر صدا گزینه‌ای مناسب برای كسانی است كه هنر چند رسانه‌ای كار می‌كنند و با هنر صدا كه بر اساس وزن ایجاد می‌شود، می‌توانند هنرشان را تقویت كنند.

نادعلیان در ادامه تأكید كرد:‌این جشنواره با هزینه خود هنرمندان شركت‌كننده برگزار می‌‌شود و انجمن هنرمندان نقاش اصفهان تنها تأمین محل اسكان شركت‌كنندگان و برنامه‌ریزی‌های جشنواره را بر عهده دارد.

این هنرمند محیطی درباره نحوه انتخاب شركت‌كنندگان در جشنواره هم توضیح داد: انتخاب شركت‌كنندگان از طریق رسانه و اینترنت خواهد بود به این شكل كه از علاقه‌مندانی كه كار مستمر انجام می‌دهند و كارشان طی فرایندی به نقطه‌ای رسیده است،خواسته شده كه دارای سایت و یا وبلاگ باشند و آثار و مفاهیم مورد نظرشان را در سایت شخصی یا وبلاگشان داشته باشند و آدرس آن را برای ما بفرستند كه متناسب با مكان جشنواره و نوع كار شركت‌كنندگان انتخاب خواهند شد.

وی افزود: حدود ۱۵ هنرمند از شهرهای مختلف ایران انتخاب شده‌اند و با توجه به امتیاز شهر میزبان، از اصفهان نیز حدود ۴۰ یا ۵۰ نفر حضور خواهند داشت كه از امتیاز شركت در كارگاه آموزشی برخوردار خواهند بود و برترین‌‌های این كارگاه برای دوره‌های بعدی جشنواره انتخاب می‌شوند.

بر اساس این گزارش، بهمن‌ماه سال جاری بیستمین جشنواره هنر محیطی در جزیره هرمز و بیست و یكمین جشنواره، اسفندماه در كویر مرنجاب برگزار خواهد شد.