هفت اثر رضا سبحانی در بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران مرور می‌شود.

به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم كوتاه تهران، در این دوره از جشنواره در بخش جنبی مرور بر آثار رضا سبحانی با نمایش فیلم‌های درخت كنار_ دست‌ها_ راهبان_ كلاف فلزی_ نخل سوخته_ مادر و خواب تاریك برگزار می‌شود.

بنا بر این گزارش، رضا سبحانی كه آخرین اثر سینمایی‌اش خاك سرد به تازگی بر پرده سینماها با بازی محمد‌رضا فروتن و به نمایش درآمد، فیلم سازی را از سینمای آزاد اهواز آغاز كرد و چندین فیلم ۸ میلیمتری كارگردانی كرد كه فیلم «كشتار» نقطه عطف این دوره فیلم‌سازی‌اش به شمار می‌آید كه در دومین جشنواره فیلم فجر در بخش بهترین‌ها به نمایش درآمد.

سبحانی پس از آن چندین فیلم سینمایی به عنوان دستیار كارگردان و برنامه‌ریز حضور داشت. «نخل سوخته» فیلم دیگر این فیلمساز كه موضوع كودكان جنگ می‌پردازد در چندین جشنواره داخلی جوایز مختلفی كسب نمود و در جشنواره فیلم‌های كوتاه آلمان و اتریش به نمایش در‌ آمد.

رضا سبحانی با ساخت فیلم «راهبان» و پس از آن «كلاف فلزی» جایگاه خود را به عنوان سینماگری صاحب سبك تثبیت كرد و در ده‌ها جشنواره بین‌المللی در نقاط مختلف جهان شركت كرد و جوایز متعددی كسب نمود كه از جمله آنها می‌توان به جشنواره _ تورنتو _ كلن_ آبسالا (سوئد) _ دراما (یونان)_ پوسان (كره)_ قطر_ هامبورگ (آلمان_ كلارا (هلند)_ ریل (فرانسه) و توكیو (ژاپن) و ... اشاره نمود.

او در ۱۳۸۱ نخستین فیلم سینمایی‌اش را با عنوان «زیستن» جلوی دوربین برد كه واپسین روزها زندگی عكاس را روایت می‌كند. این فیلم نیز در جشواره‌های توكیو و كره جنوبی به نمایش درآمد.

«خاك سرد» دومین اثر سینمایی اوست و «آفتاب پشت برفن سومین ساخته سینمایی‌اش در مرحله فیلم برداری است و فیلم كوتاه خواب تاریك به عنوان آخرین اثر این فیلمساز به شمار می‌آید. همچنین او در جشنواره‌های مختلف داخلی به عنوان داور و عضو هیات انتخاب حضور داشته است.

بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران از ۲۲ تا ۲۷ آبان ماه در تهران و به صورت همزمان در پنج استان دیگر كشور برگزار می‌شود.