جلسه مشترك وزارت نیرو و صنایع روز گذشته در ساختمان وزارت نیرو با حضور مدیران صنایع و صنعت آب و برق كشور برگزار شد.

بعد از اتمام این جلسه كه بدون حضور خبرنگاران تشكیل شد، وزیران دو وزارتخانه در جمع خبرنگاران حضور یافتند و به سوالات آن‌ها پاسخ‌ دادند.

پرویز فتاح ـ وزیر نیرو ـ با اشاره به كمبود برق در تابستان گذشته و بحران خاموشی‌ها گفت: در بحث تامین برق ما اولویت اول را به تامین برق صنایع دادیم و این موضوع را مشتركا به همه‌ی استانداران كشور ابلاغ كردیم كه این موضوع تا حدی توانست از كاهش تولید صنایع جلوگیری كند، البته صنایع هم در زمینه‌های مختلف از جمله مرخصی تابستانی و رعایت مصرف پیك با ما همكاری كردند كه این امر نیز تاثیرگذار بوده است.

وی درباره مفاد تفاهم‌نامه‌ی امضا شده بین دو وزارتخانه اظهار كرد: این تفاهم‌نامه درباره‌ی تامین برق شهرك‌ها بود، تفاهم‌نامه‌ا‌ی در رابطه با آب هم تقریبا آماده است و در اولین فرصت اجرایی می‌شود.

فتاح افزود: در جلسه قبل نیز توافق كرده بودیم كه وزارت صنایع هم مانند وزارت نفت، صاحب نیروگاه شود كه سابقا ساخت چهار هزار مگاوات توافق شده كه وزیر صنایع ۵۰۰ مگاوات هم بعدا به این مقدار اضافه كرد. مكان ساخت این نیروگاه‌ها و مسائلی از این قبیل، همه مشخص شده و گزارش‌ صنایع نیز در جلسه حاكی از آن بود كه ۱۵۰۰ مگاوات از این طرح را با شركت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) قرارداد بسته و شرایط اجرایش‌اش شروع شده و صنایع قول داده ۹ هزار مگاوات مابقی را نیز در یك ماه آینده نهایی كند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، امروز صنایع پیشنهاد داد كه برای تامین برق صنعت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر مانند نیروگاه‌های بادی و خورشیدی برویم.

فتاح مصرف برق صنایع را ۳۲ درصد از برق كشور دانست و یادآور شد: مصرف برق صنعت شاخصی برای وضعیت توسعه یافتگی هر كشور در دنیاست و ما باید حتما این میزان را به ۵۰ درصد برسانیم.

علی‌اكبر محرابیان ـ وزیر صنایع و معادن ـ‌ نیز گفت: در این جلسه آمادگی خود را برای تامین سیمان و فولاد طرح‌های وزارت نیرو اعلام كردیم، در حال حاضر وضعیت تولید سیمان به نحوی است كه واحدهای تولیدكننده به دنبال مشتری می‌گردند به‌طوری كه موجودی سیلوهای سیمان قابل توجه است.

وی خاطرنشان كرد: البته دولت مجوز داده است كه در طرح‌های بزرگ، دستگاه‌های دولتی از طریق واردات هم بتواند سیمان مورد نیاز را تامین كند ولی با این وجود به دلیل حساسیت و طرح‌های وزارت نیرو قطعا هم فولاد و هم سیمان مورد نیاز را با شرایط خوب تامین خواهیم كرد.

او همچنین گفت: در طول یك سال گذشته بیش از ۱۶ میلیون تن به ظرفیت تولید سیمان اضافه شده و همین امر باعث كاهش قیمت در بازار گردیده كه این موضوع نشان‌دهنده‌ی توازن در تولید و مصرف است.

وزیر صنایع و معادن در پاسخ به این پرسش كه با توجه به خاموشی‌های گسترده، در صنایع چه مقدار كاهش تولید داشتیم و صنعت چه میزان زیان دیده است، اظهار كرد: زیان‌های وارد شده به صنایع می‌توانست بیش از این مقدار وارد شده باشد ولی وزارت نیرو راهی جز محدود كردن برق نداشت اما در تخصیص اولویت‌ها تلاش شد كه اولویت به صنعت داده شود و تا حد امكان تولید كاهش پیدا نكند.

او اضافه كرد: آمار تولید نشان می‌دهد كه در شش ماه نخست ما كاهش تولیدی كه قابل توجه باشد را نداشتیم.

محرابیان درباره‌ی آمار دقیق این خسارات در پاسخ به ایسنا گفت: ممكن است كه بعضی از واحدها تولیدشان كاهش یافته باشد ولی ما جمع بندی خاصی در این مورد نداریم.

او درباره ظرفیت نیروگاه‌های وزارت صنایع اظهار كرد: حدودا ۷۰۰ مگاوات نیروگاه مستقل داریم البته در بخش صنعت ممكن است واحدهای كوچك هم باشند كه خیلی نمی‌توان روی آن‌ها حساب كرد.

وی درباره چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاهی كه قرار است ساخته شود نیز تشریح كرد: ۱۵۰۰ مگاوات از این طرح‌ عملیاتی شده و سه هزار مگاوات مابقی مقدمات كارش انجام شده كه اجرای آنها مربوط به بخش خصوصی است و سرمایه‌گذاری هم توسط واحدهای صنعتی‌ای است كه به بخش خصوصی واگذار شده‌اند و ما فقط كار مدیریت و هماهنگی آن را انجام می‌دهیم.