عضو کمیسیون انرژی مجلس از دو برابر شدن بدهی دولت به پیمانکاران برق در بخش خصوصی به میزان ۴ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: طبق اعلام رسمی وزارت نیرو خاموشی ها ادامه دارد.

"سید عماد حسینی" از ادامه برگزاری جلسات کمیته برق در کمیسیون انرژی مجلس خبر داد و افزود: کمیته برق جلسات مشترکی را با مسوولان و کارشناسان صنعت برق برگزار می کند و در این نشست ها به دنبال ریشه یابی خاموشی ها و وضعیت تولید و مصرف برق در کشور است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهارداشت: بخش خصوصی تاکنون حضور خوب و پررنگی را در صنعت برق کشور داشته و پیمانکاران توانسته اند پروژه های خوبی را به انجام برسانند.

حسینی تصریح کرد: متاسفانه در سالهای اخیر میزان بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران بخش خصوصی افزایش یافته به نحوی که رقم ۲ هزار میلیارد تومان دو سال پیش به ۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این نماینده مجلس در ادامه سخنانش به ایجاد بدبینی در بین پیمانکاران صنعت برق بخش خصوصی اشاره کرد و بیان داشت: دولت و وزارت نیرو باید هرچه سریع تر نسبت به پرداخت بدهی پیمانکاران چاره اندیشی کنند ؛در این خصوص مجلس حاضر است تا لوایح و درخواستهای دولت در این زمینه را بررسی نماید.

وی در پاسخ به سوال میزان سرمایه گذاری های دولت در بخش صنعت برق کشور گفت: آنچه که از سوی مسوولان وزارت نیرو بیان می شود باید دیده شود و مشخص باشد که سرمایه گذاری ها در کجا و چه بخشی به انجام رسیده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس به تکلیف برنامه چهارم توسعه کشور در خصوص ساخت و توسعه نیروگاههای با سیکل ترکیبی اشاره کرد و افزود: این مهم در برنامه آمده و باید دید که میزان پیشرفت ها چقدر است.

حسینی اصلاح نیروگاههای برق با راندمان کم را هم از تکالیف برنامه چهارم دانست و ادامه داد: این موارد مهم هنوز به نتایج خوبی دست نیافته است.

نماینده مجلس هشتم عملکرد صنعت برق را در کشور به طور کلی رضایتبخش ندانست و گفت: در بخش نظارتی با توجه به قوانین بودجه و موضوعی کشور از وضع موجود راضی نیستیم و انتظار داریم وزارت نیرو برای تامین نیاز برق کشور بیشتر تلاش نماید.

وی در مورد ادامه خاموشی ها در نیمه دوم سال تاکید کرد: وزارت نیرو به صورت رسمی اعلام کرده خاموشی ها ادامه خواهد داشت و بر همین اساس جدول احتمالی خاموشی ها را ارائه کرده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خواستار مدیریت در میزان تولید و مصرف برق کشور شد و بیان داشت: در اوایل تابستان و زمستان مصرف برق بیشتر می شود که در این ارتباط باید با توجه به میزان مصرف تولید داخل را تنظیم نماییم.