در سومین روز از همایش منطقه‌ای هنرهای تجسمی و کارگاه آموزش هنر قباد شیوا با عنوان گرافیک، علم و ابزار جدید، کاربرد گرافیک نوین و نقش اشتغالزایی آن و بهرام کلهر نیا با عنوان نقدی بر آموزش هنر و چشم‌انداز‌های آموزش هنر و فراز و فرودهای آن در سالن مجتمع‌ فرهنگی هنری بوعلی سینا همدان به سخنرانی پرداختند.

به گزارش روابط عمومی همایش منطقه‌ای هنرهای تجسمی و کارگاه آموزش هنر،دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، دومین همایش منطقه‌ای هنرهای تجسمی و کارگاه آموزش هنر را با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های زنجان، مرکزی، کرمانشاه کردستان، اسلام، لرستان و قزوین برگزار می‌کنند.

به همین منظور در سومین روز این همایش قباد شیوا با عنوان گرافیک، علم و ابزار جدید، گرافیک نوین و نقش اشتغال زایی و بهرام کلهر نیا با عنوان نقدی بر آموزش هنر و چشم‌اندازهای آموزش هنر و فراز و فرودهای آن به ایراد سخن پرداختند.

بنا بر این گزارش قباد شیوا، مدیر هنری و طراح گرافیک در این همایش گفت: جوان‌ها باید فکر اشتغال‌زایی گرافیک را از سر خود بیرون کنند برای اینکه قبل از شما هنرمندان بسیاری فارغ‌التحصیل این رشته در جامعه وجود دارند که به دنبال کار هستند از آنجا که گرافیک در دنیای امروز به عنوان یک گزینه رسانه‌ای مطرح بوده و در دنیای شلوغ و صنعتی امروز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

استاد شیوا در ادامه با یادی از بزرگان معاصر ایران و پیشکسوتانی چون استاد محمود جوادی پور و هوشنگ کاظمی هنرمندان امروز را ترغیب به ادامه راه آنان از طریق ارج گذاری به فرهنگ غنی و پربار ایران کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: ایران مملکتی است که هنر مینیاتور دو هزار ساله آن هنوز هم مورد غبطه دنیا است چراکه هنرمندان ایرانی هنر اصیل خود را فراموش کرده و به تقلید از هنرمندان غربی پرداخته‌اند.

هنرمندان باید زیبا‌شناسی ایران را به تصویر کشیده و این هنر را به کشورهای دیگر عرضه کنند چراکه هنرمندان ایرانی باید به خود باوری رسیده و اثری صد در صد ایرانی خلق کنند.

همچنین در ادامه این همایش بهرام کلهر نیا هنرمند گرافیست، تصویرساز، طراح و مجسمه ساز در ارتباط با آموزش هنر گفت: در جامعه ایران و جامعه جهانی هنر دقیقا " مجاور زندگی بوده و هنرمند به معنای امروزی وجود نداشته، بلکه صنعتگرانی وجود داشتندکه هر چه تولید کردند با چنان ظرافت‌ها و ارزش هایی آمیخته بوده که سبک و سیاق و ارزش‌ هنری پیدا می‌کرد.

مثلا اگر می‌خواستند قاشقی برای غذا خوردن درست کنند، آن قاشق را امروزه به عنوان اثری فاخر و نشانه‌ای از زندگی انسانی که دارای جنبه‌های کاربردی و عملکرد هنری بوده ، در موزه نگهداری می‌کنیم.

وی با اشاره به این که این روند تا عصر انقلاب صنعتی و آغاز مدرنیته ادامه پیدا می‌کند.اظهار داشت: نوسازی اجتماعی که امروزه ما به ان می‌بالیم، باعث کم و بیش جدایی تولید هنری از زندگانی می‌شود در زمان انقلاب صنعتی به بعد آموزش هنر مستقل از کار بود و از مدرنیته به بعد افراد مایل به اینکار وارد مدرسه هنری می‌شدند، بدون اینکه پیش زمینه‌های زندگی هنری را تجربه کرده باشند و به طور ناگهانی مجاور آموزش قرار می‌گیرند .

وی با بیان این که سنت آموزش جدید بر پایه سنت آموزش اروپایی و امریکایی شکل گرفته تصریح کرد: نظام آموزشی ما مجهز به جنس تفکری و ابزارهایی شد که مال ما نبود،به طوری که از بستر واقعی زندگی طبیعی، اجتماعی و تاریخی‌ما دور بود و همه اینها در واقع باعث پدیده انتزاعی تولید هنر جدید شد.

یادآوری می‌شود دومین جشنواره منطقه‌ای هنرهای تجسمی کشور با حضور هنرمندان هشت استان از ۲۰ تا ۲۴ مهر ماه در همدان در حال برگزاری است.