شاید بهترین پیشنهاد برای بازدید از یك نمایشگاه هنری در ستون پیشنهاد‌های این هفته، بازدید از چند نمایشگاه همزمان است كه تمامی آنها عصر روز گذشته در مجموعه نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران گشایش یافت.

كافی است از امروز وارد این مجموعه هنری شوید تا ابتدا با مجموعه كاریكاتور‌ها و آثار گرافیكی جشنواره انسان و ترافیك روبه‌رو شوید كه میزبان دیوارهای راهروی این خانه است و سپس به انتخاب خود به نگارخانه مورد نظر بروید.

این خانه در نگارخانه ممیز خود از عصر روز گذشته شاهد جدیدترین آثار هادی فراهانی، هنرمند كاریكاتوریست است تا در نگارخانه میرمیران این مركز هنری نیز جمعی از هنرمندان نقاش به نمایش آثار خود بپردازند.

این نمایشگاه نقاشی نیز آخرین ساعات روز گذشته در این خانه گشایش یافت تا به مدت یك هفته میزبان علاقه‌‌‌مندان این بخش باشد اما خانه هنرمندان در نگارخانه غلامحسین نامی نیز میزبان آثار هنرمندان خوشنویس است كه آثارشان را در قالب جشنواره خوشنویسی كوثر به نمایش گذاشته‌اند.

بازدید از این مجموعه نمایشگاه ‌های خانه هنرمندان ایران همه روزه از ساعت ۹ برای علاقه‌مندان آزاد است. خانه هنرمندان در خیابان طا‌لقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، باغ هنر واقع شده است.

● درخت، پرنده پس نمی‌دهد

اما دومین نمایشگاه نقاشی رویا بیژنی با قاب‌های همایون سپهری نیز با عنوان «درخت، پرنده پس نمی‌دهد» از امروز در گالری شماره ۲ فرهنگسرای هنر تهران گشایش می‌یابد.این هنرمند در این نمایشگاه حدود ۳۰ نقاشی با تكنیك آكرلیك با تركیبی از قاب‌های ساخته همایون سپهری كه تركیبی از آیینه، چوب، نقاشی و... هستند را به نمایش می‌گذارد.

بیژنی كه هنرآموخته گرافیك است در چندین نمایشگاه بین‌المللی در كشورهایی چون چین، براتیسلاوا، بولونیا و... حضور داشته است.

‌● نیاوران و یك نمایشگاه نقاشی‌

اما نگارخانه نیاوران كه یكی از پركارترین نگارخانه‌های تهران به شمار می‌رود نیز از عصر فردا در نگارخانه شماره ۲ خود میزبان نقاشی‌های سعید عبدالحسینی خواهد بود.

این هنرمند در این نمایشگاه ۱۸ نقاشی خود را كه با سبك آبستره فیگوراتیو خلق كرده به مدت یك هفته به نمایش می‌گذارد. او كه كارشناسی نقاشی از دانشگاه هنر دارد، این آثار را طی سال‌های ۸۱ تا ۸۶ خلق كرده و به گفته خودش در برخی از آنها برداشتی از «هفت پیكرنظامی گنجوی» داشته است.

این نمایشگاه هرروز از ساعت ۱۰ در این نگارخانه كه در فرهنگسرای نیاوران تهران واقع است برپا شده است.

● بررسی دوباره هنر ارامنه‌

هنرمندان ارمنی در تاریخ هنر معاصر نقاشی ایران نقش بسیار پررنگی داشته‌اند، اما هیچ‌گاه فرصت نشده است تا در یك نمایشگاه تخصصی، هنر هنرمندان ارمنی در حوزه نقاشی مورد بررسی قرار گیرد.

لیلیت تریان، هنرمند مجسمه‌ساز ارمنی كشورمان نیز قرار است همراه جمعی از دیگر هنرمندان اقلیت كشورمان در قالب نمایشگاهی در نگارخانه صبا، هنر هنرمندان ارمنی را به نمایش بگذارد.

این هنرمند در آستانه گشایش این نمایشگاه بصراحت می‌گوید كه در این نمایشگاه‌ها هدف اصلی باید شناختن و گرد هم نشاندن استعدادها و توانمندی‌های نهفته‌ای باشد كه كمتر فرصت ظهور و بروز پیدا كرده‌اند، نه این‌كه فقط آثاری دیده و فروخته شود.

این هنرمند به نكته خوبی اشاره می‌كند، اما باید دید این نمایشگاه كه به احتمال زیاد تا پایان این ماه در این نگارخانه‌برپا می‌شود آیا صرفا نمایشگاهی برای برپا شدن بوده است یا در پس خود كشف استعدادی نیز دارد یا خیر؟