این روزها اگر چه حوزه تجسمی در داخل کشور همچنان درگیر برگزاری نمایشگاه های دولتی و خصوصی، آرت اکسپو و دوسالانه های به تعویق افتاده و حاشیه های مرتبط با تمامی آنهاست و دیگر حتی نمی توان فصل پاییز را همانند سال های قبل «فصل نمایشگاهی» نامید، در خارج از کشور و با برگزاری منظم حراج های کریستی و ساتبی شرایط به گونه دیگری است. کمتر از شش ماه بعد از رکوردزنی هنرمندان ایرانی از جمله پرویز تناولی، حسین زنده رودی، محمد احصایی و فرهاد مشیری که بهار امسال در دوبی اتفاق افتاد، این بار با اعلام قیمت های پایه آثار شرکت داده شده در دوره پنجم این حراجی که قرار است روز ۳۰ اکتبر (۹ آبان) در هتل جمیره دوبی برگزار شود بار دیگر همه نگاه ها معطوف به فضای حراج کریستی و نتایج آن خواهد شد.

این حراج که بعد از چهار بار برگزاری به صورت منظم با نام «حراج بین المللی هنر معاصر و مدرن» در جامعه تجسمی ایران جا افتاده است، این بار با حضور ۶۷ اثر از هنرمندان ایرانی به همراه آثاری از هنرمندان سوری، لبنانی، مصری، عراقی، الجزایری، فلسطینی، تونسی، مراکشی و چند هنرمند اروپایی و امریکایی ساعت ۳۰/۱۸ به وقت دوبی در محل همیشگی اش برگزار می شود. کریستی پنجم با اعلام قیمت های پایه این آثار بار دیگر انتظارها را برای رکوردزنی هنرمندان ایرانی در عرصه بین المللی بالا برده است. در این حراج در مجموع ۱۵۷ اثر ارائه شده که سهم یک سومی هنرمندان ایرانی حاضر در آن احتمال ثبت رکوردهایی جدید برای هنرمندان ایرانی را افزایش می دهد. نکته قابل توجه حراج پنجم کریستی حضور آثار هنرمندان پایه گذار مکتب سقاخانه از جمله حسین زنده رودی، منصور قندریز، پرویز تناولی، صادق تبریزی، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام و... در کنار یکدیگر است.

علاوه بر آن دو هنرمند دیگر رکورددار حراج قبلی کریستی یعنی محمد احصایی و فرهاد مشیری این بار با تعداد آثار بیشتری در این دوره شرکت کرده اند. از بین هنرمندان ایرانی، حسین زنده رودی و فرامرز پیلارام هر کدام با ۵ اثر و بعد از آنها به ترتیب شیرین نشاط با ۴ اثر، محمد احصایی، مسعود عربشاهی و فرهاد مشیری هر کدام با سه اثر در حراجی کریستی حضور دارند. پرویز تناولی رکورددار حراج قبلی این بار تنها با یک اثر با عنوان «شاعر عاشق» در کریستی پنجم حضور دارد که قیمت پایه آن ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار اعلام شده است. قیمت پایه آثار حسین زنده رودی شامل دو تابلو «بدون عنوان» هر کدام ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار، اثر FHE+JKM و آثار «اسفند و گلاب» و «بهشت» او هر کدام ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار اعلام شده است. آثار دیگر هنرمند ایرانی از نظر تعداد یعنی فرامرز پیلارام با پنج اثر «بدون عنوان» به ترتیب ۳۵۰ تا ۵۰۰ ، ۱۸۰ تا ۲۵۰ ، ۱۵۰ تا ۲۰۰ ، ۱۰۰ تا ۱۵۰ و ۳۵ تا ۵۰ هزار دلار در این حراجی حاضر است. در این دوره از حراج برخلاف حراج های گذشته که معمولاً یک یا دو اثر از محمد احصایی، فرهاد مشیری و سهراب سپهری حضور داشتند، این بار هر سه هنرمند با سه اثر در کریستی حضور دارند.

دو تابلو «بدون عنوان» محمد احصایی با قیمت های پایه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار و اثر دیگر او با عنوان «نجوای محبوب» ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار، سه اثر فرهاد مشیری با عنوان های «بستر قرمز من» ۱۵۰ تا ۱۸۰، تابلویی «بدون عنوان» ۱۸۰ تا ۲۵۰ و اثر «مسجد» اش ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار و ۳ اثر «بدون عنوان» سهراب سپهری هم به ترتیب ۳۵۰ تا ۵۵۰ ، ۳۰۰ تا ۵۰۰ و ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار قیمت خورده اند. دیگر هنرمندان ایرانی از جمله ناصر عصار، رضا درخشانی، صداقت جباری، رضا مافی، حسین کاشیان، منصور قندریز، شادی قدیریان، پوران جین چی، پرستو فروهر، عباس کیارستمی، افشین پیرهاشمی، رکن الدین حائری زاده، منیر فرمانفرماییان، خسرو حسن زاده و منصوره حسینی نیز هر کدام با یک اثر در کریستی دوبی شرکت دارند. قیمت پایه تابلو «بدون عنوان» رضا مافی و اثر «ملودی باران» از صداقت جباری ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار، اثر ده لته یی شادی قدیریان با عنوان «Alt+Ctrl+Delete» ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار، تابلو دولته یی «پرندگان بهشت» منیر فرمانفرماییان۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار و قیمت پایه دیگر آثار ایرانی هم از حداقل ۱۵ هزار دلار تا حداکثر ۸۰ هزار دلار اعلام شده است.

نگاهی به قیمت های پایه ارائه شده برای آثار، تاثیر حراج چهارم و حضور موفق ایرانی ها را در این حراجی به خوبی نشان می دهد. در کنار هنرمندان خاورمیانه یی حاضر در حراج پیش روی کریستی اثری از آرنالدو پومودورای ایتالیایی و تابلو «اسلحه های» اندی وارهول (با قیمت های پایه ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، ماکت اثری از کریستو امریکایی (با قیمت پایه ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، اثر «شادی» کار مشترک «تیم نوبل» و «سو وبستر» انگلیسی (با قیمت پایه ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار)، اثر «بدون عنوان «آنسلم ریل» آلمانی (با قیمت پایه ۷۰ تا ۹۰ هزار دلار) و اثری بدون عنوان از «آنیش کاپور» هندی الاصل با قیمت پایه (۲۵ تا ۳۵ هزار دلار) هم در این حراجی حاضرند.