لیلیت تریان هنرمند مجسمه‌ساز ارمنی در راستای برپایی نمایشگاه هنرمندان نوگرای معاصر ارامنه، آموزش و پژوهش را اولویت برپایی هر نمایشگاهی دانست.

لیلیت تریان از پیشكسوتان مجسمه سازی ایران و هنرمند نوگرای ارمنی، برپایی نمایشگاه هنرمندان نوگرای معاصر ارامنه را كه به زودی در مؤسسه صبا گشایش می یابد، نقطه امیدی برای هنرمندان جوان، شناخته شدن استعدادها و آغازگر یك روند جدی پژوهشی و آموزشی در نگاه به هنر اقلیت‌ها و فرهنگ‌های همجوار با ایران دانست.

بنا بر این گزارش، تریان كه سابقه بیش از ۵۰ سال فعالیت هنری و تدریس و آموزش هنر را دارد، برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان نوگرای معاصر ارامنه را عاملی مؤثر در جهت ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس در هنرمندان جوان دانست و گفت: بزرگ‌ترین دستاورد و نكته مثبت این نمایشگاه می‌تواند ایجاد انگیزه و امید باشد.

این هنرمند كه چندی پیش شاهد مراسم نكوداشت خود، در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) ، نیز بود یادآور شد: در این نمایشگاه‌ها هدف اصلی باید شناختن و گرد هم نشاندن استعدادها و توانمندی‌های نهفته‌ای باشد، كه كمتر فرصت ظهور و بروز پیدا كرده اند، نه اینكه فقط آثاری دیده و فروخته شود.

وی افزود: اگر نمایشگاهی قرار است برگزار شود، باید اولین اولویت،‌ آموزش و نگاه پژوهشی باشد.

مؤسسه فرهنگی و هنری صبا در راستای رویكرد خود به هنر و هنرمندان همزیست و همجوار با حوزه فرهنگی تمدنی ایران، به زودی نمایشگاه نقاشان نوگرای معاصر ارامنه را به عنوان اقلیتی قابل توجه و شناخته شده برای ایرانیان برگزار خواهد كرد.