مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: سال آبی ۸۸-۸۷ سال آبی تنش زائی است و خشکسالی سال گذشته در مازندران ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، عزیزالله واحد در نشستی خبری با اشاره به متوسط ۷۵۰ میلی متر بارندگی در مازندران افزود: متوسط بارش کشور ۲۵۰ میلی متر است و در صورت عدم برنامه ریزی مناسب با تنش آبی مواجه خواهد بود.

وی با اشاره به شاخص ۴۶ درصد در بهره برداری از منابع آب های سطحی تصریح کرد: سهم مازندران به لحاظ سرمایه گذاری در بخش آب و احداث سد و شبکه تنها ۵ درصد است که این مقدار با توجه به متوسط ۳۰ درصدی کشور بسیار ناچیز است.

واحد با بیان اینکه بر اساس سند توسعه مازندران سرمایه گذاری استان در بخش آب باید تا پایان برنامه چهارم به ۳۴ درصد برسد، اذعان داشت: این موضوع عملا محقق نخواهد شد چون اعتبارات طرح های عمرانی شرکت از جانب دولت و مجلس به طور کامل تخصیص نیافته است.

وی با اشاره به کاهش ۶۴ درصدی بارش در فصل زراعی گذشته افزود: سال گذشته به لحاظ کمبود بارش بسیار پر تنش بود و باعث شد برای استان وضعیت خشکسالی شدید اعلام شود.

مدیر عامل آب منطقه یی مازندران با اشاره به کمبود ۲۴ درصدی آب در سال گذشته آبی در استان اظهار داشت: ۳ درصد این مقدار مربوط به بخش کشاورزی بود که اراضی آنها زیر کشت نرفت.

واحد ادامه داد: ۸ درصد از این کمبود با اضافه برداشت از آب های زیر زمینی مجاز تامین و ۱۳ درصد باقیمانده با همکاری مردم مدیریت شد.

وی خاطرنشان کرد: در روش جدید مدیریت سال گذشته تفویض اختیارات شرکت به مدیران شهرستانی به طور کامل انجام شد و مردم در شهرهای خود مجوز مورد نیازشان را دریافت کردند.

واحد اظهار کرد: سال آبی ۸۸-۸۷ سال آبی تنش زائی است و خشکسالی سال گذشته در مازندران ادامه خواهد یافت.

وی افزود: از تمام منابع آبی سدها و آب بند ها در سال گذشته استفاده شد و با توجه به اضافه برداشت از آب بندها و بارندگی نامناسب، اقلیم خشک و پیش بینی ۴۰ درصد کمبود بارش در سال آینده، از امروز باید به فکر مدیریت منابع آبی استان باشیم.

واحد درخصوص اقدامات شرکت آب منطقه ای مازندران در سال آینده گفت: در ۶ ماهه اول سال آبی، آب جاری در رودخانه ها و نهرها را در سدها و آب بندها ذخیره خواهیم کرد و مازاد آن برای تغذیه مصنوعی به دشت ها تزریق خواهد شد تا رطوبت خاک حفظ شده و آب فقط به دریا هدایت نشود.

وی با اشاره به بارندگی های اخیر گفت: عدم رعایت حریم مجاری آبی رود خانه ها وتجاوز به انهار، باعث وارد شدن خسارت به مجاری آبی استان شده است.

مدیر عامل آب منطقه یی مازندران با بیان اینکه متوسط بارندگی استان سالانه ۷۰۰ میلی متر است، افزود: در بارندگی های اخیر در ۲۰ دقیقه ۱۰۰ میلی متر باران بارن بارید و قسمت عمده ای از آب قابل ذخیره از دست رفت.

واحد یکی از مشکلات اساسی استان را تامین آب شرب برای روستائیان دانست و گفت: شاخص بهره مندی روستا ها از آب شرب ۷۰ درصد است و ۳۰ درصد از روستاهای مازندران از آب بهداشتی بی بهره اند.

وی با اشاره به تامین آب شرب روستاها با ایجاد طرح های آب رسانی اظهار کرد: طرح آب رسانی ساری با هزینه ۴۰ میلیارد تومانی در حال اجراست و ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که امیدواریم با اختصاص یافتن اعتبارات تا ۳ سال آینده آب مورد نیاز این شهرستان تامین شود.

واحد با بیان اینکه آب رسانی شهرهای بابل، امیرکلا، فریدون کنار و بابلسر از محل سد البرز تامین خواهد شد، اعتبار مورد نیاز این طرح را ۴۶ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این طرح بسیار مهم است و ۶۵۰ هزار نفر از مردم استان را تحت پوشش قرار خواهد داد که در صورت تامین اعتبار تا ۳ سال آینده اجرایی می شود.