وزیر نیرو در تازه ترین بازدید خود از طرح خط انتقال آب سد دوستی به مشهد، بر اتمام ساخت این سد تا پایان سال ۸۸ تاكید كرد.

به گزارش از شبكه خبری آب ایران، پرویز فتاح درنشست با مدیران آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار داشت: مقامهای عالی رتبه كشوری چندین بار در مورد وضعیت این پروژه از بنده سوال كرده اند و رییس جمهور و زایران نیز منتظر بهره برداری از این خط هستند.

وی بر جدیت در پیگیری اتمام پروژه خط انتقال آب سد دوستی به مشهد تاكید كرد و گفت: كارفرما، مشاور و پیمانكار نباید تحت فشار مدیریتی برای تسریع در اتمام پروژه آن را نیمه كاره به پایان برسانند.

وزیر نیرو ضمن تاكید بر اهمیت طرح خط انتقال آب از سد دوستی به مشهد اظهار داشت: از آنجایی كه این طرح به لحاظ فنی، حجم كار و اهمیت در منطقه خاورمیانه بی نظیر است و باید برای مدت ۴۰ تا ۵۰ سال به شهر مشهد آب رسانی كند، نباید نسبت به یك یا دو ماه تاخیر حساسیت به خرج دهیم.

وی در ادامه افزود: ضروری است تمام آزمایش ها بر روی خط، مخزن، پمپ و اتصال ها انجام گیرد و نباید هیچ نكته و توصیه فنی در این پروژه نادیده گرفته شود.

وی در ادامه خطاب به معاون عمرانی استاندار و مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی تصریح كرد: با افتتاح این پروژه نباید دیگر آب شهر مشهد قطع شود.

وزیر نیرو با بیان این كه پروژه خط انتقال آب سد دوستی به مشهد، جزو دغدغه های وزارت نیرو بوده و شخصا به طور مداوم با مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی در تماس بوده، تصریح كرد: اعتبار این پروژه در سال گذشته و طبق توافق با استاندار خراسان رضوی در شش ماه اول سال جاری صد در صد تخصیص یافته است.

وی همچنین با بیان این كه ظرفیت خط انتقال آب سد دوستی به مشهد ۶ متر مكعب در ثانیه است اظهار داشت: ممكن است امروز به این۶ متر مكعب نیازی نباشد اما همه می دانند كه هدف از انتقال این حجم آب استراحت چاه های آب، بهبود وضعیت كیفی و كمی سفره آب زیرزمینی دشت مشهد و آب شرب منطقه است.

به گفته وی تمام اعتبار لازم برای این امر در اعتبار سال ۸۸ لحاظ خواهد شد.

وی همچنین افزود: شركت آبفای مشهد لازم است از هم اكنون برای اتمام احداث رینگ توزیع آب در مشهد و مخزن ها و اتصالات اقدام نموده و ظرف یك سال این كار را به پایان برساند.

فتاح ابراز امیدواری كرد این آخرین بازدید وی از پروژه باشد و در مرحله بعد، پروژه را افتتاح كند.

وزیرنیرو پس از پایان این جلسه نیز در گفت و گو با خبرنگاران بدون اعلام زمان دقیقی برای افتتاح پروژه خط انتقال آب سد دوستی به مشهد گفت: اكنون پیشرفت پروژه، ۹۰ درصد است كه معمولا پروژه ها با پیشرفت ۹۷ درصد افتتاح می شود سه درصد باقی مانده در ادامه اجرا می شود.

وی افزود: امیدواریم یك سوم پروژه با ورود دو مترمكعب آب در ثانیه در نیمه دوم امسال برای دهه فجر افتتاح شود.

فتاح ادامه داد: كار انتقال ۶ متر مكعب آب در ثانیه به مشهد نیز تا سال ۸۸ به طور كامل انجام می شود.