موسسه خیریه كوثر یزد در سال ۷۲ با هدف تامین منابع مالی برای انتقال آب به این استان تاسیس شد كه رییس هیات امنای آن استاندار و دو عضو دیگر آن یكی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیر آب منطقه ای استان هستند.

به گزارش یزدآنلاین به نقل از ایرنا، سید علیرضا نبوی زاده در جمع هنرمندان استان افزود: استان یزد از جمله خشك ترین و كم باران ترین مناطق ایران و حتی جهان به شمار می رود. وی متوسط بارندگی سالانه استان را ۱۰۰ میلی متر بیان كرد و گفت: این رقم در برخی مناطق استان به كمتر از ۶۰ میلی متر می رسد این درحالیست كه متوسط بارندگی در كشور ۲۵۰ میلیمتر است.

نبوی زاده ، با بیان اینكه سالانه یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مكعب آب وارد سفره های زیر زمینی استان می شود ، میزان برداشت آن را سالانه یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمكعب عنوان كرد. رییس هیات مدیره موسسه كوثر یزد خاطر نشان كرد: مردم سخت كوش و قناعت پیشه یزد بیشترین میزان بهره وری از آب را در كشور به خود اختصاص داده اند.

وی زبان هنر را موثرترین مروج فرهنگ مصرف بهینه از آب دانست و افزود: هنرمندان به عنوان قشر فرهیخته و برگزیده جامعه باید با خلق آثار هنری و نو و تاثیرگذار ، نقش سازنده خود را در این زمینه به نحو مطلوب ایفا نمایند.

نبوی زاده ، توسعه و بقای حیات استان یزد را مرهون اجرای خط دوم انتقال آب دانست و گفت: اگر این طرح اجرا نشود یا با مشكل مواجه شود نمی توان سرنوشت روشنی را برای آینده استان متصور بود. مدیر عامل موسسه كوثر یزد ، تامین منابع مالی برای اجرای خط دوم آب به یزد و توسعه آب در استان را از اهداف این موسسه بیان كرد.

محمد ضیایی