رئیس دانشگاه برق میشیگان آمریكا با بیان اینكه متوسط قیمت هر كیلو وات ساعت برق در آمریكا ۱۲ تا ۲۰ سنت است گفت: قیمت برق در ایران برای هر كیلووات ساعت ۲/۱ سنت است كه نشان می دهد این نرخ بسیار ارزان و ناچیز است.

محمد شاهیده پور اظهار داشت: قیمت برق در حال حاضر در آمریكا درساعت‌های مختلف متفاوت است اما به طور متوسط قیمت هر كیلو وات ساعت برق در آمریكا ۱۲ تا ۲۰ سنت است و این در حالی است كه در ایران این قیمت تنها ۲/۱ سنت است.

وی تأكید كرد: ارزان بودن قیمت برق در ایران موجب شده تا همواره مصرف برق در ایران رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله‌ای كه در حال حاضر در دنیا مطرح است این است كه به جای اینكه بیایند خطوط انتقال و توزیع برق و نیروگاه‌ها را گسترش دهند سعی دارند تا با بسط دادن سیستم‌های قدرت، بهینه مصرف كردن را در میان عامه مردم خود نهادینه كنند.

شاهیده‌پور افزود: باید به مصرف‌كننده یاد بدهیم كه مصرف انرژی و برق را كاهش دهند چرا كه این روش به مراتب آسانتر از اضافه كردن خطوط انتقال و توزیع و نیروگاه برق است.

رئیس دانشگاه برق میشیگان با بیان اینكه ساخت اولین نیروگاه برق در آمریكا در سال ۱۸۸۱ بوده و توزیع آن در این كشور به صورت محلی بود گفت: سیسم‌های توزیع برق منطقه‌‌ای از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ در آمریكا ایجاد و مناطق به یكدیگر وصل شدند بنابراین از این سال بود كه متوجه شدند برای انتقال برق از یك منطقه به منطقه دیگر می‌تواند كمبودها را جبران كنند.

شاهیده پور ادامه داد: در حال حاضر مقدار پیشرفت و راندمان هر كشوری در دنیا با میزان مصرف برق آن كشور سنجیده می‌شود به طوری كه در حال حاضر مصرف برق چین و هند به دلیل اینكه این دو كشور در حال پیشرفت هستند مصرف برق آنها نیز در حال افزایش است.

وی با بیان اینكه برق در كشورهای پیشرفته بسیار مهم و حیاتی است خاطرنشان كرد: خاموشی برق در سال ۲۰۰۳ در آمریكا موجب شد تا ۵۰ میلیون نفر از بابت این خاموشی ضررهای مالی فراوانی داشته باشند.

وی با تأكید براینكه باید جلوی رشد مصرف برق در ایران و دنیا گرفته شود تصریح كرد: اگر چنانچه كشورها و دولت‌های مختلف سراسر دنیا تا سال ۲۰۳۰ چاره‌ای برای جلوگیری از رشد مصرف برق نیاندیشند مصرف برق ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت بنابراین این رشد ۵۰ درصد نشان می‌دهد كه در سال ۲۰۳۰ دنیا با بحران كمبود برق مواجه خواهد شد.