وزیر نیرو با بیان اینكه زمینه خصوصی سازی در صنعت برق با هدف اجرای كامل اصل ۴۴ فراهم شده است گفت: وزارت نیرو برای ترغیب بخش خصوصی در احداث مولدهای پراكنده برق، تدوین خرید و پیش خرید برق تولیدی بسته حمایتی خود را تدوین كرد.

پرویز فتاح در بیست و سومین كنفرانس بین المللی صنعت برق افزود: وزارت نیرو برای ترغیب و تسهیل بخش خصوصی در احداث مولدهای پراكنده برق بسته حمایتی خود را در چند بخش تدوین و ارائه كرده است كه در آن جلب مشاركت بخش خصوصی، تدوین خرید برق تولیدی، پیش خرید برق تولیدی و تامین مالی و حمایت از مشاركت بخش تعاون در احداث مولدهای مقیاس كوچك مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاكید بر ضرورت توسعه همكاریهای بین المللی در زمینه مبادلات برق و صدور خدمات فنی و مهندسی، این كار را در دستور كار وزارت نیرو برای انجام اقدامات وسیع دانست و اظهار داشت: برای مدیریت برق كشور با روشهای سازه ای و غیر سازه ای با مشاركت مردم، منابع و رسانه ها اقداماتی صورت گرفته است.

فتاح گفت:صنعت برق به عنوان یك صنعت زیر بنایی نقشی مهم در ایجاد زیر ساخت های توسعه كشور دارد و به درستی می توان گفت صنعتی شدن برق كشور مرهون انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: در سالهای گذشته صنعت برق در دنیا دستخوش تحولاتی اساسی در زمینه های مختلف از جمله توسعه علمی، ارتقای فناوری، شكست انحصارها، آزاد سازی و خصوصی سازی تولید برق و رشد بازارهای ملی و منطقه ای شده است كه ایران نیز با الهام از سند چشم انداز ۲۰ ساله و فراهم نمودن زمینه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به مرحله نوینی از صنعت برق گام نهاده است.

● ایران قدرت اول خاورمیانه از لحاظ نصب نیروگاه

وی با اشاره به تبیین وضعیت برق كشور گفت: ایران در حال حاضر از نظر ظرفیت نصب شده برق در دنیا رتبه هجدهم و در خاورمیانه رتبه اول را داراست.

وزیر نیرو ادامه داد: ظرفیت نصب شده نیروگاهی در كشور در حال حاضر ۵۱ هزار مگاوات است كه با افزایش ۴ هزار مگاوات تا تابستان سال ۸۸ این رقم به ۵۵ هزار مگاوات می رسد.

به گفته وی، از این ظرفیت موجود نیروگاهی ۳۲ درصد نیروگاههای بخاری، ۲۹ درصد نیروگاههای گازی، ۲۲ درصد سیكل تركیبی و ۱۵ درصد برقآبی و مابقی نیروگاههای دیزلی و تجدید پذیر است.

وی خاطر نشان كرد: در سالهای ۸۵ و ۸۶ شبكه های انتقال و فوق توزیع بیش از ۷ هزار و ۴۱۷ كیلومتر، مدار و پستهای انتقال و فوق توزیع به میزان ۱۸هزار و ۲۵۷ مگاولت آمپر رشد داشته اند و این در حالی است كه ۱۰۰در صد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت برق برخوردار هستند.

● ۱۰۰در صد تجهیزات بخش انتقال ، توزیع و فوق توزیع برق تولید داخل

وی با اشاره به اینكه ۱۰۰در صد تجهیزات بخش انتقال ، توزیع و فوق توزیع و ۹۵ درصد تجهیزات نیروگاهی تولید داخل كشور هستند افزود: در حال حاضر شبكه برق ایران به تمامی كشورهای همسایه نظیر آذربایجان، ارمنستان، تركمنستان، تركیه، عراق، پاكستان و افغانستان متصل است كه حدود ۱۹۰۰ مگاوات ظرفیت قابل مبادله این شبكه است.

فتاح با اشاره به اینكه میزان تقاضای برق در كشور در سالهای اخیر رشد داشته است گفت:رشد مصرف برق در سال در كشور بطور متوسط ۸ درصد است كه این رشد در جهان حدود ۳ درصد است.

به گفته وی، بر اساس آمار، ۵۱ درصد از مصرف برق در كشور در بخش خانگی و تجاری و حدود ۳۳ درصد مربوط به بخش صنعت و مابقی در بخش كشاورزی و سایر بخشها مصرف می شود.

وی در تشریح اقدامات وزارت نیرو در دولت نهم تصریح كرد: وزارت نیرو با برخورداری از توان بالای نیروهای متخصص و با حمایت قانونی مجلس و عنایت ویژه رئیس جمهوری علی رغم همه تنگناها طی سالهای اخیر اقدامات مهمی را انجام داده است.

فتاح افزود: با هدف تفكیك كامل وظایف حاكمیتی از تصدی گری در صنعت برق، معاونت امور انرژی در وزارت نیرو در سال ۸۵ به معاونت برق و انرژی تغییر نام داد كه شكل گیری این معاونت در ستاد وزارت نیرو گام مهمی در آغاز تغییرات ساختاری در صنعت برق كشور محسوب می شود، ضمن اینكه قانون استقلال شركتهای توزیع در مدت كوتاهی اجرا شده است و هم اكنون ۴۲ شركت توزیع مستقل در استانها فعالیت خرید انرژی از بازار و فروش آن به مشتركان را صورت می دهند.

وزیر نیرو زمینه خصوصی سازی در صنعت برق را با هدف اجرای اصل ۴۴ مطلوب عنوان و تصریح كرد: واگذاری نیروگاهها به بخش خصوصی و غیر دولتی با طی اخذ مجوزهای لازم و فراهم آوردن ضوابط صورت گرفته و ۸ نیروگاه حرارتی و ۲ نیروگاه بادی مجموعا به ظرفیت ۷ هزار مگاوات تا پایان سال در آستانه واگذاری قرار خواهند گرفت.

● ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه برای توسعه لامپ های كم مصرف

فتاح گفت: در طول سالیان اخیر و در لایحه بودجه برای توسعه لامپهای كم مصرف حداكثر ۴ میلیارد تومان لحاظ می شد كه امسال برای اولین بار این رقم به ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه ارتقا یافته كه توزیع وسیعی در گستره مطلوب برای توزیع لامپ كم مصرف در سراسر كشور در نظر گرفته شده است، ضمن اینكه در طول سال جاری نیز با استفاده از این یارانه ها تعداد ۵۰ میلیون شعله لامپ كم مصرف توزیع می شود.

وزیر نیرو با بیان اینكه برای سال ۸۸ نیز معادل سال جاری یارانه اختصاص خواهد یافت گفت: دستگاههای دولتی مكلف به صرفه جویی در مصرف برق شده اند كه در این راستا بخشنامه مفصلی در دولت تهیه، مصوب و ابلاغ شده به نحوی كه نرخ پرداخت برای كلیه دستگاههای دولتی معادل نرخ تمام شده برق در كشور است.

● صراحت هدفمند كردن یارانه های برق در طرح تحول اقتصادی

به گفته فتاح، منطقی كردن تعرفه های برق و حركت به سمت واقعی شدن قیمت فروش برق سیاست مهم وزارت نیرو است كه نقش موثری در كاهش مشكلات موجود است و با پیگیری وزارت نیرو در طرح تحول اقتصادی كه هفته جاری به مجلس ارائه می شود هدفمند كردن یارانه های برق با صراحت در این لایحه پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: تدابیر وزارت نیرو برای جبران تبعات ناشی از سرمای سخت زمستان در سال گذشته و خشكسالی و خروج بیش از ۵ هزار مگاوات نیروگاه برقابی در تابستان سال جاری فرصتی را پیش روی مدیران صنعت برق قرار داد تا با تكیه بر توان مهندسی و نیروهای متعهد و نیز حمایتهای دولت و مجلس این مرحله بحرانی با مدیریت هوشمندانه و متعهدانه سپری شود.

وی خاطر نشان كرد: از هم اكنون پیش بینی های لازم برای افزایش ظرفیت تولید و بهره وری نیروگاهی و كاهش تلفات شبكه توزیع برای مدیریت بهینه مصرف صورت گرفته است، ضمن اینكه خرید برق اضافی نیروگاههای واحدهای صنعتی نیز در دستور كار قرار دارد تا در صورت تداوم روند خشكسالی با كمترین مشكل مواجه شویم.

وزیر نیرو اظهار داشت: ارتباط صنعت و دانشگاه باید مستمر باشد چرا كه مرحله جدید صنعت برق با نگاه به آینده این صنعت و جایگاه بخش خصوصی در تولید، توزیع و تامین برق نیازمند نگاه هوشمندانه در شناسایی و تعیین مشكلات پیش رو است.

وی تاكید كرد: روند رو به رشد مصرف برق در كشور و سهم قابل توجه بخش خانگی و تجاری در این میان عزم ملی را برای تغییر الگوی مصرف و فناوریهای موجود به ویژه در بخش صنایع و تجهیزات پرمصرف با كارآیی پایین و بازنگری در سیاستهای واردات تجهیزات پر مصرف می طلبد.

وزیر نیرو تاكید كرد: اهداف مهم صنعت برق در سالهای اخیر كاهش تلفات فنی و غیر فنی شبكه برق بوده كه طرحهای نمونه نیز با موفقیت اجرا شده لذا مهندسان باید راهكارهای عملی برای كاهش تلفات انرژی ارائه كنند چرا كه علی رغم گستردگی شبكه برق در كشور، فرسودگی شبكه توزیع و معضلات فنی، اجتماعی مشكلات پیش رو هستند.