پس فردا زنگ آغاز دوره جدید رقابت های لیگ برتر كشتی آزاد زده خواهد شد و به قید قرعه، قدیمی ترین تیم های لیگ برتر در همان هفته نخست به مصاف هم خواهند رفت. در شرایطی كه همه ساله تعدادی از تیم های نوظهور گام به عرصه این مسابقات می گذارند و سال بعد هم بنا به دلایلی كه بعضاً منطقی هم هست غیب می شوند، خوشبختانه نام دو تیم قدیمی بر پیشانی این مسابقات می درخشد. تیم هایی كه از اولین دوره لیگ برتر با این مسابقات همراه بوده اند. یكی نیروی زمینی و دیگری هم راه آهن خراسان.

دو تیمی كه پس فردا در سالن هفت تیر تهران، آغازگر فصل جدید این مسابقات خواهند بود.

راه آهنی ها همواره در جمع سه تیم برتر قرار داشته اند و نیروی زمینی نیز همواره سازنده بوده و پدیده های گمنام این تیم، در سال های بعدی حتی به تركیب تیم ملی نیز راه یافته اند. این مهم بی هیچ شبهه ای مرهون تلاش مربی سازنده و زحمتكش و بی ادعای نیروی زمینی است.

ناصر ملكی مجدداً سكان هدایت تیم نیروی زمینی را به دست گرفته است. زمانی كه او سال های قبل، به جوان هایی مثل محمد اصلانی، میثم جوكار، فرید دژم خو، عادل شاه پلنگ، مهدی صادق نژاد، امید گل محمدزاده و...میدان داد، كمتر كسی تصور می كرد كه همین نام های ناشناخته و ناشنیده، در فصل های بعدی با قراردادهای میلیونی به تیم های متمول می پیوندند، ملی پوش می شوند و مدال آسیایی می گیرند و باقی ماجرا كه نشان از داغ بودن تنور سازندگی در این باشگاه نظامی دارد.

در فصل جدید نیز كشتی گیرانی چون علی خیر، فرهاد رستمی، حسن ذبیحی، داود یارجانعلی، سبحان محمدزاده، صابر امام قلی پور، حجت اله فلاح، محمد حسین زاده، سید یونس جعفری، سیف علی، رشیدی، جلالی بهار، سجاد محمدی، محمدطیب شیرزادی، كمیل ذبیحی و...تا با تیم نیروی زمینی ارتش قرارداد امضاء كرد ه اند. ناصر ملكی سرمربی، بساطی به عنوان سرپرست، نادر ملكی، اكبری و حضرتقلی پور نیز كادر فنی این تیم هستند.

● آقای ملكی، دیدار با راه آهن خراسان را چطور ارزیابی می كنید

▪ ببینید ما همواره اصل را بر سازندگی قرار داده ایم. معرفی چهره های تازه به كشتی ایران كه طی فصل های گذشته این مهم را به اثبات رسانده ایم. هیچ گاه نیز رقیب آسانی برای تیم های متمول نبوده ایم.

نیروی زمینی تیمی است متشكل از سربازهای نزاجا و جوانان مستعدی كه آینده كشتی این آب و خاك را رقم خواهند زد. در برابر راه آهن هم نمایش مقتدرانه ای از تیم ما خواهید دید. به هر حال راه آهن تیم قدرتمندی است، یارگیری خوبی داشته و همه ساله در مرحله نهایی لیگ نیز حضور داشته. ما در فصل های قبلی مصاف های نزدیكی با این تیم داشته ایم و یك بار هم ۴-۴ مساوی شدیم و در پوئن شماری بود كه نتیجه را واگذار كردیم.

● امسال هم پدیده دارید

▪ امسال هم جوانانی در تركیب تیم ما روی تشك خواهند رفت كه باعث شگفتی علاقمندان كشتی خواهند شد. اجازه بدهید نام نبرم، به قول شاعر مشك آن است كه خود ببوید.

آنها خودشان روی تشك باید شایستگی های خود را به منصه ظهور بگذارند.

● شما سه دوره قبل، با تیم نیروی زمینی توانستید جام اخلاق را هم نصیب خود كنید و شگفتی ساز لیگ هم لقب گرفتید، امسال با چه هدفی وارد لیگ شدید

▪ جا دارد مراتب قدردانی و تشكر خودم را نسبت به فرمانده محترم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران امیر سرتیپ پوردستان ابراز كنم كه حمایت های همیشگی ایشان از ورزش ستودنی و درخور ستایش است. همچنین جانشین محترم فرماندهی، امیر سرتیپ حیدری و جناب آقای علی روزبهانی، محمود مریخی، مجدآبادی و كلیه عزیزانی كه تیم كشتی نیروی زمینی را حمایت و همراهی می كنند.

ما امسال هم مثل همیشه تیم منضبط و با دیسیپلینی را روی تشك خواهید دید البته تمام تیم ها با اخلاق هستند و اطمینان داریم فضای لیگ به دور از هر حاشیه ای خواهد شد. یقین داریم در مسأله داوری نیز تیم ها اجازه خواهند داد داوران محترم به دور از تنش و حاشیه، همچون همیشه عدالت را به اجرا بگذارند و هیچ تیمی در این خصوص متضرر نشود.

● نیروی زمینی و بازگشت رقیب دبیر!

سایت فدراسیون كشتی خبر از انعقاد قرارداد نادر ملكی با تیم نیروی زمینی داد. همان نوجوان تیره پوستی كه در ۱۷ سالگی نایب قهرمان بزرگسالان كشور شد. بارها قهرمانی نوجوانان و جوانان ایران را نصیب خود كرد.

در رقابت های جوانان آسیا به میزبانی قزاقستان روی سكوی برتر ایستاد. عازم مسابقات جوانان جهان در ۱۹۹۷ هلسینكی فنلاند شد. در جام اهیلیای یونان طلا گرفت و در رقابت های آن رده سنی، با كول اندازهای استثنایی و زیرگیری بی نقص از هر دوپا، حتی مقابل بزرگانی چون مسعود مصطفی جوكار نیز پیروز بود.

در یونان بر پروكوبی پتروف ملی پوش آینده بزرگسالان روسیه در جهانی تهران ۲۰۰۲ هم غلبه كرد اما مصدومیت نابهنگام و البته عدم قانونمندی محمود معزی پور سرمربی وقت تیم ملی جوانان باعث شد نادر ملكی در ۱۹ سالگی از دنیای قهرمانی كناره گیری كند. آخرین نمایش نادر، رقابتی نفسگیر و پایاپای با علیرضا دبیر، تحت عنوان تك كشتی انتخابی برای اعزام به مسابقات جوانان جهان بود

● در ۳۰ سالگی مربی شده اید. شما به اتفاق مسعود جوكار جوان ترین مربی لیگ برتر هستید.

▪ من همان سال هایی كه ناگزیر از دنیای كشتی خداحافظی كردم، در كلاس های مربیگری هم شركت كردم. مدرك مربیگری ام را هم سال ۱۳۸۰ در ۲۳ سالگی اخذ كردم. طی این مدت نیز در باشگاه های مختلف تمرین می دادم.

در حال حاضر هم تیم نیروی زمینی جوان ترین تیم لیگ برتر است و تیم جوان با مربی جوان می تواند هماهنگی بهتری داشته باشد. من برای كمك به پدرم پا به میدان گذاشته ام. ایشان طی دوران كشتی من، با نامهربانی های فراوانی مواجه شد.

● امیدوارم بتوانم برای تیم نیروی زمینی مثمر ثمر واقع شوم و گوشه ای از زحمات ایشان را جبران كنم.

هفته اول را چطور می بینید

▪ راه آهن خراسان تیم با سابقه ای است و مدعی قهرمانی است. از كادر فنی قوی و نفرات زبده ای بهره می گیرد. در عین حال ما نیز تیم جوان، قبراق و با انگیزه ای داریم. با پتانسیلی كه در هر دو تیم وجود دارد، مطمئناً تماشاگران و كارشناسان كشتی از تماشای این دیدار لذت خواهند برد.

ما تمرینات خودمان را به صورت منسجم و بی وقفه دنبال می كنیم و خوشبختانه طی این مدت، بسیاری از نواقص و ایرادهای فنی كشتی گیران مان را برطرف كرده ایم.

روی مسائل روحی روانی و انگیزشی هم خیلی وقت گذاشتیم تا بچه ها از هر نظر مهیای حضوری موفق در لیگ برتر باشند و تمام داشته های خود را به نحو احسن ارائه كنند.

مهدی رستم پور